Судове рішення #40503014

АДМІНІСТРАТИВНЕ СУДОЧИНСТВО Справа № 170/944/14-а

Провадження № 2-а/170/2/15


Шацький районний суд Волинської області

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

16 січня 2015 року смт.Шацьк

Шацький районний суд Волинської області у складі

головуючого - судді Сушик Н.В.,

за участю секретаря - Ковальчук О.П.,

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Устенка Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Шацьк справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області про визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії, та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що ОСОБА_1 після звільнення з його державної служби управлінням Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області з 13.02.2012 року призначено пенсію за віком згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу». Однак при обчисленні розміру пенсії не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, святкових, нічних, індексації, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. 12.12.2014 року ОСОБА_1 письмово звернулася до управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням зазначених виплат. Рішенням від 15.12.2014 року №19/Л-01 йому у задоволенні заяви було відмовлено. Однак таке рішення управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області позивач вважає протиправним, оскільки, виходячи з положень законів України «Про державну службу», «Про оплату праці» вказані виплати входять до структури заробітної плати. Крім того в даному випадку застосуванню підлягають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, тобто положення ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за змістом яких отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, навіть незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Тому позивач просить суд визнати рішення про відмову управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області від 15.12.2014 року №19/Л-01 у перерахунку йому пенсії державного службовця протиправним і зобов'язати управління провести перерахунок та виплату призначеної йому пенсії державного службовця шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсацій за невикористану частину відпустки та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування, з 16.06.2014 року.

У поданому суду письмовому запереченні відповідач просить відмовити у задоволенні позову, вважаючи вимоги позивача безпідставними. Відповідач посилається на те, що для включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсацій за невикористану частину відпустки та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування, до заробітку, з якого визначається розмір пенсії, немає жодних правових підстав, оскільки вказані виплати не входять до структури заробітної плати в розумінні положень статей 1, 2 Закону України «Про оплату праці». Тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях, просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером за віком і з 13.02.2012 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області, що підтверджується оглянутими в судовому засіданні матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1

За зверненням ОСОБА_1 від 12.12.2014 року йому рішенням управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області від 15.12.2014 року №19/Л-01 було відмовлено у перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з відсутністю правових підстав для перерахунку (а.с. 6-7).

З довідок державної екологічної інспекції України у Волинській області №15 від 20.02.2012 року, № 17 від 20.02.2012 року та № 49 від 11.12.2014 року вбачається, що ОСОБА_1, який працював на посаді головного спеціаліста - державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища відділу екологічного та радіологічного контролю на митній території Волинської області Державної екологічної інспекції України, до заробітку, з якого визначено розмір пенсії, не включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, святкових, нічних, індексації, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування. (а.с. 8-10).

Вказану обставину підтвердили в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник відповідача Устенко Г.В.

За змістом статті 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 ЗУ "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні й компенсаційні виплати.

Згідно зі ст. 33 ЗУ «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Постановою КМУ від 09.03.2006 року працівникам органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів передбачено встановлення зокрема, премій, надання матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Таким чином матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та ювілейних дат входять до системи оплати праці державного службовця.


Крім цього статтею 66 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Так згідно з ч.1 ст. 66 цього закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ "Про збір на обов'язкове державне пенсійне стахування" нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, у межах сумм, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, до фонду додаткової заробітної плати входять суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, тому ці виплати, з яких було сплачено сирахові внески, також враховуються в заробіток для обчислення пенсії.

В данному випадку положення законів «Про державну службу» та «Про оплату праці» щодо спірних відносин є загальними і за наведених обставин перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, визначені ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, слід враховувати в заробіток (дохід) для обчислення пенсії, навіть незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати.

Отже посилання відповідача на те, що вказані позивачем виплати, на які нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не входять до складу заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є необгрунтованими.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що управлінням пенсійного фонду України в Шацькому районі неправомірно відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку призначеної йому пенсії державного службовця, тому відповідача слід зобов'язати провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії державного службовця за вказаний ним період шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, компенсацій за невикористану частину відпустки та індексації заробітної плати, з яких сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування.

Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в рішенні від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

На підставі статей 33, 37 ЗУ «Про державну службу», статей 1, 2 ЗУ «Про оплату праці», статті 66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", статті 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 159, 160 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області про визнання протиправним дій щодо відмови та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати дії щодо відмови управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області від 15.12.2014 року №19/Л-01 у перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі Волинської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця шляхом включення до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, святкових, нічних, індексації, та інших складових заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, з 16.06.2014 року на весь період протягом якого у нього наявне право на утримання пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу"при перерахунку пенсії згідно з судовим рішенням базовий місяць ( базові місяці) для нарахування індексації його пенсії не переглядати.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).

Судовий збір в сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок) віднести на рахунок держави.

На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шацький районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду, складеної в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя /підпис/ Н.В.Сушик

Згідно з оригіналом

Суддя Шацького районного суду Волинської області Н.В.Сушик


  • Номер:
  • Опис: про стягнення та перерахунок соціальних виплат
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 170/944/14-а
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Сушик Н.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.07.2015
  • Дата етапу: 31.07.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація