АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22ц-73/2008 р.
Головуючий по 1-й інстанції: Васильєва Л.М.
Суддя-доповідач: Гальонкін С. А.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2008 року квітня місяця 09 дня м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого: Гальонкіна С. А.
Суддів: Корнієнка В.І., Шабовської В.А.
при секретарі : Коротун І.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Київського районного суду м. Полтави від 23 жовтня 2007 року за позовом ОСОБА_3 до Відкритого акціонерного товариства «Кременчукм'ясо», ОСОБА_4, приватного нотаріуса ОСОБА_5, приватного нотаріуса ОСОБА_6 про розірвання договору іпотеки та скасування виконавчого напису та за позовною заявою ОСОБА_7 в інтересах ОСОБА_3 до Харківської філії Державного підприємства «Укрспецюст», ОСОБА_8, Київського відділу Державної виконавчої служби Полтавського Міського управління юстиції про визнання недійсним протоколу № 6300081-1 та скасування прилюдних торгів. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, -
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 23 жовтня 2007 року в задоволенні позовів відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням Похідня А.Л. подав
апеляційну скаргу, в якій рішення суду вважає незаконним, а тому просить його скасувати, а справу направити на новий розгляд в той же суд в іншому складі.
2
Колегія суддів, заслухавши доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи та мотиви скарги , підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачає.
У відповідності до ч.1 ст. 308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що на праві приватної власності ОСОБА_3 належала АДРЕСА_1.
24 вересня 2004 року приватним нотаріусом Полтавського нотаріального округу ОСОБА_6посвідчено договір застави між ВАТ «Кременчукм'ясо» таОСОБА_3 ( т.1 а.с. 6-8)
Згідно даного договоруОСОБА_3 виступає майновим поручителем за зобов'язанням суб'єкта підприємницької діяльності приватного підприємця ОСОБА_4
Пунктом 1.1 договору застави передбачено, що іпотекодержатель має право у випадку невиконання боржником ПП ОСОБА_4 своїх зобов'язань за вищевказаним договором отримати задоволення за рахунок майна, заставленого на відповідних умовах.
У встановлений строк ОСОБА_4 зобов'язання не виконала.
Тому, 05 травня 2005 року приватним нотаріусом ОСОБА_5 видано виконавчий напис про задоволення вимог іпотекодержателя ВАТ «Кременчукм'ясо», шляхом звернення стягнення на АДРЕСА_1 належну ОСОБА_3 за рахунок коштів, отриманих від реалізації зазначеної квартири в сумі 253441, 17 грн.(т. 1 а.с. 5).
24 травня 2005 року виконавчий напис звернуто до виконання і державним виконавцем Київського ВДВС Полтавського МУЮ відкрито виконавче провадження ( т. 1 а.с. 9).
На виконання вищевказаного виконавчого напису 17 листопада 2006 року проведено прилюдні торги по реалізації АДРЕСА_1, згідно яких спірну квартиру за 171 700 грн. 00 коп. придбав ОСОБА_8.
Пред'являючи до суду першої інстанції позов ОСОБА_3як на підставу позовних вимог посилалась на введення її в оману відповідачкою ОСОБА_4. В судовому засіданні від 27.03.3006 року представник позивачки послався також на те, щоОСОБА_3 при укладенні договору застави не розуміла значення своїх дій та не могла керувати ними.
Згідно ст. 146 ЦПК України у разі ухилення особи, яка бере участь у справі, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця
3
експертиза має значення, може визнати факт, для з'ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Як вбачається з матеріалів справи, в судовому засіданні першої інстанції за клопотанням сторін неодноразово призначалась судово-психіатрична експертиза з широким колом питань направлених на об'єктивне, повне і всебічне з'ясування обставин справи, але представниками позивача не були дотримані необхідні умови для її виконання.
Опитана в суді першої інстанції нотаріус ОСОБА_6яка посвідчувала договір застави пояснювала, що при укладенні договору заставиОСОБА_3 вела себе адекватно і добре розуміла що вона робить.
СвідокОСОБА_9 дільничний лікар також пояснював, що в зв'язку з виконанням професійних обов'язків неодноразово відвідував позивачку за місцем її проживання і ніколи не виявляв у неї психічних розладів.ОСОБА_3 ніколи не скаржилась на свій психічний стан. У спілкуванні з нею він відмічав , що вона має нормальний рівень інтелекту, грамотна, інтелігентна, завжди охайна. Викликати для консультацій лікаря-психіатра потреб не було. Також вказував, що ні рідні, ні сусіди ніколи не скаржились йому на психічний стан ОСОБА_3.
Крім того, судом першої інстанції також було встановлено, що після лікування ОСОБА_3 в ПОКПЛ ім. . Мальцева в березні-квітні 2006 року вона подарувала своєму сину - ОСОБА_10будинок. При укладенні договору вона не виявляла ознак психічних розладів . її син ОСОБА_10 також не повідомляв нотаріуса, щоОСОБА_3 знаходилась на лікуванні у лікаря-психіатра і що в суді знаходиться справа про визнання її недієздатною.
У відповідності з ст. ст. 10, 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.
Оскільки представником позивача не надано жодного доказу в підтвердження того, що позивачка на час укладення договору іпотеки мала психічний розлад здоров'я, не розуміла значення своїх дій і не могла керувати ними та була введена в оману ОСОБА_4, суд вірно вирішив спір підставі наявних по справі доказів.
Тому, колегія судів підстав для задоволення апеляційної скарги ОСОБА_10та скасування рішення Київського районного суду м. Полтави від 23 жовтня 2007 року не вбачає.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 307, ч.1 ст. 308, ст. 315 ЦПК України, колегія суддів , -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
4
Рішення Київського районного суду м. Полтави від 23 жовтня 2007 року залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили безпосередньо до Верховного Суду України.