Судове рішення #40464895

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 22-ц/774/6283/14 Справа № 185/150/14-ц Головуючий у 1 й інстанції - Болдирєва У. М. Доповідач - Михайловська С.Ю.


Категорія 27

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2014 року м. Дніпропетровськ

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області у складі:

Головуючого - Михайловської С.Ю.

Суддів - Пономарь З.М., Красвітної Т.П.

При секретарі - Жидковій Г.Л.

розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ПАТ «КБ «Надра» на рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 22 травня 2014 року по справі за позовом ПАТ «КБ «Надра» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором , -

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 22 травня 2014 року позовні вимоги ПАТ «КБ «Надра» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, задоволені частково.

Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ПАТ «КБ «Надра» заборгованість за кредитним договором від 01 червня 2007 року, що складається з: заборгованості за кредитом в сумі 22 115 доларів США 25 центів, що в еквіваленті складає 248 610 грн. 79 коп.; заборгованості по процентам - 12 529 доларів США 76 центів, що в еквіваленті складає 140 854 грн. 55 коп.; пені - 10 000 грн.

Вирішено питання про судовий збір.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ПАТ «КБ «Надра» просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким задовольнити його позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права та на неправильну оцінку судом доказів та обставин по справі.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги позивача встановив, що згідно довідки Третьої дніпропетровської державної нотаріальної контори від 17.03.2011 року № 796/02-14 за заявою ОСОБА_3 була відкрита спадкова справа № 49/2011 після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1..

Відповідно до довідки - роз'яснення № 26.03/02-14 12 жовтня 2011р. ОСОБА_5 було видане свідоцтво про право власності на ? частину квартири АДРЕСА_1.(а.с. 81)

Встановлено, що у спадковій справі, що відкрилася після смерті ОСОБА_4, померлого 14.04.2012 року є відомості з приводу правовстановлюючого документу на квартиру АДРЕСА_1 (витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно, договір купівлі-продажу квартири).

21 жовтня 2012 року державним нотаріусом Третьої дніпропетровської державної нотаріальної контори Янковою І.В. було винесено постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії, якою ОСОБА_3 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру АДРЕСА_1, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 у зв'язку із відсутністю у ОСОБА_3 правовстановлюючих документів щодо належності вказаного майна спадкодавцеві та рекомендовано звернутись з відповідною вимогою до суду.

Так, відповідно до глави 7 «витребування відомостей і документів, необхідних для вчинення нотаріальної дії» «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженого Наказом міністерства юстиції України від 22.02.2012р. №296/5:

Відповідно до статті 46 Закону нотаріус має право витребувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальних дій. Такі відомості та (або) документи повинні бути подані в строк, визначений нотаріусом. Цей строк не може перевищувати одного місяця.

Неподання відомостей та документів на вимогу нотаріуса є підставою для відкладення, зупинення вчинення нотаріальної дії або відмови у її вчиненні.

Документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію, та документи або копії з них, необхідні для вчинення нотаріальної дії, обов'язково долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса.

Оригінали документів (наприклад, відповідні свідоцтва про факт державної реєстрації актів цивільного стану - про народження, шлюб, смерть) повертаються особам, що їх подали, а у нотаріуса залишаються їх копії (фотокопії).

Копії (фотокопії) необхідних документів подаються заінтересованими особами або на їх прохання виготовляються нотаріусом чи іншим працівником нотаріальної контори або особою, яка перебуває у трудових відносинах з нотаріусом.

Документи, за якими встановлено особу громадянина, в інтересах якого вчиняється нотаріальна дія, чи його представника або представника юридично особи, повертаються особам, що їх подали. У реєстрі для реєстрації нотаріальних дій записуються назва документа, серія, номер, дата його видачі найменування установи, яка його видала. При посвідченні прав чинів, видачі свідоцтв чи оформленні інших документів, примірник яких залишаються у справах нотаріуса, витяг з документа, за яким встановлено особу громадянина, у якому відображено усі заповнені сторінки, долучається до справ нотаріуса.

Документи, що підтверджують сплату в передбачених законом випадках, повертаються з відповідною відміткою про вчинену нотаріальну дію особам, які здійснили таку оплату. Фотокопія платіжного документа долучається до примірника документа, що залишається у справах нотаріуса.

У справах нотаріуса залишаються копії (фотокопії): Документів, які підтверджують право власності фізичних чи юридичних осіб на житловий будинок (частину будинку), будівлю, садибу, квартиру, садовий будинок, гараж, земельну ділянку чи їх частину, інше нерухоме майно, - якщо посточуються договори про заставу (іпотеку), оренду чи найм (позичку) житла відчуження власником (власниками) частини належного йому (їм) майна, а також якщо учасники спільної часткової власності мають один спільний правовстановлюючий документ на згадане майно і один із них відчужує належну йому частку (чи частку від частки); договорів про визначення чи зміну розміру часток у спільній частковій власності, а також договорів про порядок володіння та користування майном. При посвідченні договорів про відчуження частки або частки від частки майна або видачі свідоцтв про право на спадщину на правовстановлюючих документах, що повертаються відчужувачам (співвласникам), здійснюється відмітка про перехід права власності на відчужувану частку (або частку від частки) майна до набувача чи спадкоємця, проставляються дата, підпис нотаріуса та його печатка. На копіях (фотокопіях) зазначених у пунктах 4-8 цієї глави документів проставляється відмітка „Згідно з оригіналом" з проставленням дати, підпису нотаріуса відповідно до глави 10 п. 4 того ж порядку. При видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва. Свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

4.12. При видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов'язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребуються документи, які підтверджують вказані факти.

4.18. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, витяг з Реєстру прав власності. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Інструкцією «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженою наказом Міністерства Юстиції України від 3 березня 2004 року № 20/5 встановлено: п. 27. Документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію, та документи або копії з них, які необхідні для вчинення нотаріальної дії, обов'язково долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса. Оригінали документів (наприклад, акти цивільного стану про народження, шлюб, смерть) повертаються особам, що їх подали, а в нотаріуса залишаються їх копії (фотокопії). Копії (фотокопії) подаються заінтересованими особами або на їх прохання виготовляються нотаріусом чи іншим працівником нотаріальної контори або особою, яка перебуває у трудових відносинах з нотаріусом. На таких копіях нотаріус робить напис "Згідно з оригіналом", ставить дату і свій підпис, які, скріплює печаткою.

П. 28. У справах нотаріуса залишаються копії (фотокопії): документів, які підтверджують право власності фізичних чи юридичних осіб на житловий будинок (частину будинку), будівлю, садибу, квартиру, садовий будинок, гараж, земельну ділянку чи їх частини, інше нерухоме майно, - якщо посвідчується договір про заставу (іпотеку), оренду чи найм (позичку) житла, відчуження власником (власниками) частини належного йому (їм) майна, а також якщо учасники спільної часткової власності мають один спільний правовостановлючий документ на згадане майно і один з них відчужує належну йому частку (чи частку від частки); договорів про визначення чи зміну розміру ідеальних часток у спільній частковій власності, а також договорів про порядок володіння та користування майном тощо. При посвідченні договорів про відчуження частки (або частки від частки) майна або видачі свідоцтв про право на спадщину на правовстановлювальних документах, що повертаються відчужувачам (співвласникам), здійснюється відмітка про перехід права власності на відчужувану частку (або частку від частки) майна до набувача чи спадкоємця, проставляються дата, підпис нотаріуса та його печатка. Наприклад: "Мною, ОСОБА_7, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, 20 січня 2009 року за реєстровим N 245 посвідчено договір купівлі-продажу 1/2 частини цієї квартири від імені ОСОБА_8 на ім 'я ОСОБА_9";

На копіях (фотокопіях) зазначених документів проставляється відмітка "згідно з оригіналом " з проставленням дати, підпису та печатки нотаріуса.

Крім того, відповідно до положень ст. 49 Закону України "Про нотаріат" нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: вчинення такої дії суперечить законодавству України; не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії; дія підлягає вчиненню іншим нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії; є сумніви у тому, що фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії усвідомлює значення, зміст, правові наслідки цієї дії або ця особа діє під впливом насильства; з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась особа, яка у встановленому порядку визнана недієздатною, або уповноважений представник не має необхідних повноважень; правочин, що укладається від імені юридичної особи, суперечить цілям, зазначеним у їх статуті чи положенні, або виходить за межі їх діяльності; особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла плату за її вчинення; особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов'язані з її вчиненням; в інших випадках, передбачених Законом України "Про нотаріат".

З урахуванням всіх обставин та враховуючи те, що відповідачем не спростовано обставини викладені у позовній заяві, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача, в частині відмови державного нотаріуса Третьої дніпропетровської державної нотаріальної контори Янкової І.В. від 21 жовтня 2012 року, скасування постанови державного нотаріуса Третьої дніпропетровської державної нотаріальної контори Янкової І.В. від 21 жовтня 2012 року про відмову у вчинені нотаріальної дії.

Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, колегія судді вважає за необхідне апеляційну скаргу відхилити, рішення суду залишити без змін з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, суд правильно встановив вищезазначені обставини справи, дав цим обставинам та доказам по справі правильну правову оцінку і, відповідно до вимог ЗУ «Про нотаріат», ухвалив законне та обґрунтоване рішення.

Довід зазначеній в апеляційній скарзі апелянта про невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, безпідставний, оскільки судом зроблені висновки, які відповідають обставинам справи.

Довід апеляційної скарги про неправильне застосування ЗУ «Про нотаріат» та «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріуса України від 22.02.2012 року, не може бути прийнятий до уваги, оскільки зводиться до тлумачення діючого законодавства яке регулює спірні правовідносини.

Таким чином, рішення суду підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - відхиленню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Третьої дніпропетровської державної нотаріальної контори відхилити.

Рішення Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 04 жовтня 2013 року залишити без змін.

Ухвала чинна з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів.


Судді :


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація