Судове рішення #40161017

11.12.2014

Справа № 522/21728/14-а

Провадження № 2-а/522/1134/14



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2014 року Приморський районний суд міста Одеси в складі:

головуючого судді Свяченої Ю.Б.

при секретарі Шеян І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом, до УПФУ у Приморському районі м. Одеси та просить визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні їй перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40 %, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області № 34580/Б/15-53-05-026 від 13 жовтня 2014 року; зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40 %, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення та провести відповідні виплати з 28 січня 2011 року згідно довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області № 34580/Б/15-53-05-026 від 13 жовтня 2014 року.

При цьому позивачка посилається на те, що вона перебувала на державній службі в органах Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси. Управлінням ПФУ у Приморському районі м. Одеси з 28 січня 2011 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Проте при розрахунку пенсії позивачки Управлінням ПФУ у Приморському районі м. Одеси не були враховані інші виплати - надбавка за вислугу років в розмірі 40 %, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення. ОСОБА_1 звернулася до Управління ПФУ у Приморському районі м. Одеси з письмовою заявою про перерахунок пенсії із врахуванням усіх вищевказаних виплат, проте листом від 23 жовтня 2014 року №419/Б-11; 426/Б-11 у вказаному перерахунку позивачці було відмовлено. Такі дії відповідача вона вважає неправомірними, тому звернулась до суду з дійсним позовом.

Ухвалою суду за клопотанням представника відповідача були залишені без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 в частині перерахунку пенсії за період з 28 січня 2011 року по 14 жовтня 2014 року, а позовні вимоги за період з 15 жовтня 2014 року, - продовжено розглядом по суті.

Представник позивачки ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в частині перерахунку пенсії позивачці починаючи з 15 жовтня 2014 року та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача - Управління ПФУ у Приморському районі м. Одеси в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. До суду надійшли заперечення представника відповідача на позовну заяву ОСОБА_1, в яких він посилається на ст. 33 «Про державну службу», згідно з вимогами якої заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Тому відповідач правомірно відмовив у зарахуванні до складу пенсії позивачки інших виплат - надбавку за вислугу років в розмірі 40 %, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представника позивачки, суд дійшов до висновку що вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на державній службі в органах Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси.

Позивачка є особою пенсійного віку, перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», проте при розрахунку її пенсії відповідачем не була врахована надбавка за вислугу років в розмірі 40 %, а також інші виплати, до яких входять матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення.

У зв'язку з вищевказаним, ОСОБА_1 звернулася до Управління ПФУ у Приморському районі м. Одеси з письмовою заявою про перерахунок пенсії із врахуванням вищевказаних виплат. Проте листом Управління ПФУ у Приморському районі м. Одеси від 23 жовтня 2014 року №419/Б-11; 426/Б-11 у вказаному перерахунку позивачці було відмовлено.

З Довідки № 34580/Б/15-53-05-026 від 13 жовтня 2014 року Державної податкової інспекції в Приморському районі м. Одеси про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» вбачається, що до складу заробітної плати ОСОБА_1 за останні 24 календарні місяці входить у тому числі надбавка за вислугу років в розмірі 40 %, а також «інші виплати», в які включаються матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення. На всі виплати, включені в довідку, в тому числі і на «інші виплати», нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Суд вважає дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачки неправомірними, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною 2 статті 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Водночас ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці», який є загальним законом та розповсюджує свою дію в тому числі на визначення заробітної плати державних службовців, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, та матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення належить до додаткових видів грошового забезпечення і мають прийматися в розрахунок при нарахуванні пенсії позивачці, оскільки були запроваджені із вступом в силу Закону України «Про державну службу», тобто з 28 грудня 1993 року.

Тому, неврахування відповідачем складових заробітної плати, на підставі якої встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили - Закону України «Про державну службу», Закону України «Про оплату праці», а також Постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», на яку посилається відповідач в обґрунтування відмови.

Згідно зі статтею 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, що спростовує доводи представника відповідача щодо не включення інших виплат до структури заробітної плати.

Крім того, згідно ч. 4 ст. 45 Закону перерахунок пенсії призначається з дня звернення за пенсією, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивачки щодо включення відповідачем в перерахунок пенсії суми надбавки за вислугу років в розмірі 40 %, а також матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби та допомоги на оздоровлення.

Оскільки позивачка звернулась до відповідача 14 жовтня 2014 року, то перерахунок та виплату їй пенсії слід провести з 15 жовтня 2014 року.

Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та від 28 травня 2013 року, яка відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

За таких обставин, суд вважає протиправною відмову Управління ПФУ у Приморському районі м. Одеси щодо включення до складу пенсії позивачки надбавки за вислугу років в розмірі 40 % та інших виплат, а вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку її пенсії починаючи з 15 жовтня 2014 року, враховуючи вищевказані виплати - обґрунтованими. Тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.

Таким чином, керуючись п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 36, 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 17, 18, 49, 51, 70, 71, 99, 100, 160-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40 %, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення згідно довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області № 34580/Б/15-53-05-026 від 13 жовтня 2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40 %, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення та провести відповідні виплати з 15 жовтня 2014 року згідно довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області № 34580/Б/15-53-05-026 від 13 жовтня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.


Суддя Ю.Б.Свячена


  • Номер:
  • Опис: визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 522/21728/14-а
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Свячена Ю.Б.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.06.2015
  • Дата етапу: 09.06.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація