Судове рішення #40151927


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



17 грудня 2014 р. Справа № 876/7211/14


Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:


головуючого судді Іщук Л.П.

суддів Дяковича В.П., Онишкевича Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Сокальського районного суду Львівської області від 27 червня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області про визнання протиправними дій, стягнення та перерахунок пенсії,


встановив:


ОСОБА_1 звернувся до Сокальського районного суду Львівської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Сокальському районі Львівської області (далі - УПФ України в Сокальському районі Львівської області), в якому просив визнати протиправною відмову відповідача в перерахунку йому пенсії, здійснити перерахунок пенсії та стягнути заборгованість відповідно до проведеного перерахунку з 2006 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що отримує призначену відповідачем пенсію за віком. Відповідач також неодноразово проводив йому перерахунок пенсії. Але при перерахунку пенсії у 2006 році УПФ України в Сокальському районі Львівської області не було враховано відпрацьований час з 1967 по 1974 роки і занижено коефіцієнт врахування заробітної плати для перерахунку пенсії. Вважає, що такі дії суперечать Постанові Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 року, оскільки на нього, як працівника сільського господарства, не поширюються обмеження, встановлені цією постановою.

Постановою Сокальського районного суду Львівської області від 27 червня 2014 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до УПФ України в Сокальському районі Львівської області про визнання протиправними дій та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком.

Позивач оскаржив постанову суду першої інстанції. Вважає, що оскаржувана постанова винесена без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального права, просить її скасувати і прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В апеляційній скарзі зазначає, що відповідачем неправомірно здійснений перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта 5,6 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 року, яка на нього, як працівника сільського господарства, не поширюється.

Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду апеляційної скарги, в судове засідання не прибули, тому суд ухвалив провести розгляд справи без їх участі відповідно до ст. 196 КАС України.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 02.07.1997 року при загальному стажі роботи 40 років, 6 місяців, 14 днів та середньомісячній заробітній платі обчисленій за період роботи за період роботи на посаді головного бухгалтера ТзОВ «Стенятинське» з 01.09.1995 року по 31.08.1997 року. Позивачу неодноразово здійснювався перерахунок його пенсії.

Відповідно до заяви від 11.01.2006 року та на підставі додатково наданих документів (довідки про роботу та довідки про заробіток з розшифровкою щомісячного заробітку за період роботи на посаді головного економіста ТзОВ «Стенятинське» з 01.01.1967 року по 31.12.1971 року) позивачу проведений перерахунок пенсії від стажу і заробітку з 01.01.2006 року, що передбачено ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Середньомісячний заробіток при цьому обчислено за нормами ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто заробіток взято за період з 01.01.1967 року по 31.12.1971 року та за весь період з 01.07.2000 року по 31.12.2005 року за даними персоніфікованого обліку. Внаслідок перерахунку з 01.01.2006 року загальний стаж роботи позивача становив 48 років, 10 місяців, середньомісячний заробіток визначений виходячи із середнього показника по народному господарству за 2005 рік (735,57 гривень) становив 1303,83 гривень (індивідуальний коефіцієнт - 1,77526).

З 01.09.2006 року на підставі заяви від 30.08.2006 року та довідки архівного відділу Іваничівської РДА Волинської області №57/11 від 20.04.2006 року ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії від стажу, зокрема пораховано період роботи заявника на Іваничівському цукровому заводі з 01.11.1956 року по 05.02.1957 року. Стаж після перерахунку став 49 років, 1 місяць, 5днів.

13.01.2009 року на підставі заяви ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії від стажу і заробітку з 01.01.2009 року. Загальний стаж після перерахунку (станом на 31.07.2008 року) становить 51 рік, 1 місяць, 6 днів. (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35, що передбачено Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» становить 0,68963).

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що позивач не звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не подавав відповідну довідку про заробіток (дохід), оформлену згідно з додатком до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 року, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, яка є обов'язковою для проведення відповідного перерахунку пенсії.

З такими висновками суду першої інстанції погоджується і колегія суддів апеляційної інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Згідно п.2 ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення розміру пенсії зараховуються суми виплат (доходу), одержаних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах на які відповідно до раніше чинного законодавства нараховуються внески на державне соціальне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувались зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до раніше чинного законодавства зараховуються до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день одержання таких сум.

Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 року затверджений Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що в період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, одержували заробітну плату (дохід) за результати роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць.

Чинність цього порядку поширюється на осіб, що до 1 липня 1998 року одержували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний рік: тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографів).

Відповідно до п.4 вказаного Порядку, для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, необхідно надати довідку про заробіток (дохід), оформлену згідно додатку до Порядку, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи.

Підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, згідно п.6 зазначеного Порядку, може бути: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір.

У випадках, коли робітники отримували помісячну заробітну плату і їм було здійснено доплати, премії за реалізацію продукції, за перевиконання планів та по результатам роботи за рік, то дія Постанови Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 року на них не розповсюджується.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до державної установи «Урядовий контактний центр» щодо неправомірності застосування коефіцієнта 5,5 при перерахунку пенсії УПФ України в Сокальського району Львівської області. На дане звернення позивачу УПФ України в Сокальському районі Львівської області надано відповідь №3954/03-20 від 10.04.2012 року.

Однак, позивач не звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не подавав відповідну довідку про заробіток (дохід), оформлену згідно з додатком до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 року із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, яка є обов'язковою для проведення відповідного перерахунку пенсії.

Апеляційний суд вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і суперечать встановленим обставинам справи, а суд першої інстанції обґрунтовано відмовив в задоволенні позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому постанову суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд


ухвалив :


Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Сокальського районного суду Львівської області від 27 червня 2014 року у справі № 454/3178/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньою до суду касаційної інстанції.


Головуючий Л.П. Іщук


Судді В.П. Дякович


Т.В. Онишкевич













Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація