ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2014 року Житомир справа № 806/4750/14
категорія 10.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ракаловича В.М.,
при секретарі Степанові П.В.,
з участю представників сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у місті Житомирі про визнання дій протиправними та стягнення коштів,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області звернулось до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Житомирі, в якому просить визнати незаконними дії відповідача щодо відмови в узгодженні загальної суми витрат, пов'язаних з виплатою і доставкою пенсій потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та у зв'язку з втратою годувальника, що підлягають відшкодуванню за липень-вересень 2013 року в сумі 12412,67 грн., а також стягнути з відповідача вказану суму. Йшлося про відшкодування витрат, понесених у зв'язку з виплатою пенсій тридцяти особам, список яких зазначений у позовній заяві.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав частково. Пояснив, що витрати, понесені позивачем у зв'язку з виплатою і доставкою пенсій потерпілим ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 і ОСОБА_5, відповідачем вже відшкодовані.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Пояснив, що понесені позивачем витрати не підлягають відшкодуванню, оскільки частині потерпілих пенсія призначена і виплачується неправильно, адже нещасні випадки з ними не пов'язані з виробництвом, або ж сталися не з вини роботодавця, а окремим з них пенсії були виплачені у більшому, ніж належало, розмірі, або ж заявлено до відшкодування, крім основного розміру пенсії, суми доплати, яка відшкодуванню не підлягає.
Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", відповідач зобов'язаний у встановленому законодавством порядку відшкодовувати пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Механізм такого відшкодування визначений Порядком, затвердженим постановами правління Пенсійного фонду України та правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 року №5-4/4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 року за №376/7697.
Відшкодуванню підлягають:
- сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
- щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;
- допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;
- сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
Судом встановлено, що позивачем було подано відповідачу акти щомісячної звірки витрат, понесених позивачем в результаті виплати у липні-вересні 2013 року пенсій по інвалідності потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (ОСОБА_6, ОСОБА_7 та іншим).
Вказані акти були підписані керівниками Фондів. При підписанні актів відповідачем не було прийнято до заліку частини витрат Пенсійного фонду в розмірі 12412,67 грн., складені відповідні таблиці розбіжностей.
Суд визнає безпідставною відмову у відшкодуванні частини вказаної суми, виходячи з наступного.
Ця справа вже розглядалась судами, і в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25 вересня 2014 року, якою справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції, вже зроблений висновок про безпідставність позову в частині відшкодування сум, виплачених позивачем потерпілим - пенсіонерам ОСОБА_8 (429,18 грн.), ОСОБА_9 (158,58 грн.), ОСОБА_10 (450 грн.), ОСОБА_11 (453,57 грн.) і ОСОБА_12 (158,58 грн.).
Даючи пояснення в судовому засіданні, представник позивача визнав, що понесені ним витрати у зв'язку з виплатою пенсій деяким потерпілим-інвалідам з числа зазначених у позовній заяві, відшкодовані відповідачем добровільно - ОСОБА_1(2077,69 грн.), ОСОБА_2 (242,60 грн.), ОСОБА_3 (52,86 грн.), ОСОБА_4 (150 грн.) і ОСОБА_5 (996 грн.).
Крім того, встановлено, що заявлені до відшкодування суми, виплачені потерпілим-інвалідам ОСОБА_13 і ОСОБА_14, перевищують встановлену чинним законодавством максимальну суму основного розміру пенсії (150 грн.) ОСОБА_13 - на 54 грн., ОСОБА_14 - на 49,23 грн.
Решта суми підлягає відшкодуванню. Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача про те, що нещасні випадки з деякими потерпілими не пов'язані з виробництвом, або ж сталися не з вини роботодавця. Як вбачається з приєднаних до справи копій розпоряджень про призначення пенсії, які відповідачем у встановленому законом порядку не оспорені, кожному з потерпілих призначена пенсія по інвалідності у зв'язку з трудовим каліцтвом або профзахворюванням. чи пенсія у зв'язку з втратою годувальника, померлого внаслідок трудового каліцтва або профзахворювання.
Враховуючи викладене вище, суд визнає, що відповідач безпідставно ухилився від відшкодування 7140,30 грн. понесених позивачем витрат на виплату і доставку пенсій.
Керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", ст.ст.158-163 КАС України,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Житомирі на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області понесені витрати по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за липень, серпень і вересень 2013 року у розмірі 7140,30 грн.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя В.М. Ракалович
Повний текст постанови виготовлено: 22 грудня 2014 р.