ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2014 року м. Київ К/800/20476/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Весельської Т.Ф.,
Бутенка В.І.,
Олексієнка М.М.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи
за позовом ОСОБА_4 до Голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування шкоди,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2014 року, -
в с т а н о в и л а:
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 6 вересня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2014 року позов залишено без розгляду.
Не погоджуючись з рішенням апеляційного суду про залишення ухвали судді суду першої інстанції без змін, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить його скасувати, а справу направити до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття провадження.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Відповідно до частини першої та другої статті 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи (стаття 100 КАС України).
Залишаючи позовну заяву без розгляду, суддя суду першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив саме з того, що позивач пропустив строк звернення з адміністративним позовом, а підстави для його поновлення відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновками судів з огляду на таке.
За перевіркою матеріалів справи, позивач у травні 2013 року звернувся з даним позовом до Вищого адміністративного суду України як до суду першої інстанції, проте, його позовну заяву було повернено на підставі пункту 6 частини третьої статті 108 КАС України - справа не підсудна цьому адміністративному суду, у зв'язку з чим, він пропустив строк звернення до Львівського окружного адміністративного суду з цим позовом.
Позивач вважає таку причину пропуску ним строку поважною, тому з рішеннями судів про залишення його позову без розгляду не погоджується.
Однак, нормами КАС України не передбачена можливість зупинення чи переривання строку звернення з адміністративним позовом у зв'язку з поданням його до неналежного адміністративного суду.
З огляду на викладене, суддя суду першої інстанції та апеляційний суд обґрунтовано визнали таку причину пропуску позивачем строку звернення до Львівського окружного адміністративного суду неповажною та залишили позовну заяву без розгляду, як це передбачено статтею 100 КАС України.
Отже, норми процесуального права при вирішенні питання про відкриття провадження у справі не порушено, а тому, відповідно до частини першої статті 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає оскаржену ухвалу суду апеляційної інстанції без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Керуючись статтями 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Судді Т.Ф. Весельська
В.І. Бутенко
М.М. Олексієнко