ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.07.06р. | Справа № 22/307 |
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний
комбінат ім.. Ф.Е. Дзержинського, м. Дніпродзержинськ
до 1: Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ
2: Державного підприємства "Вугілля України", м. Київ
3: Державного підприємства "Свердловантрацит", м. Свердловськ
про стягнення 7256, 22 грн.
Суддя Пуппо Л.Д.
Представники
Від позивача: Захарченко О.В. - дов. № 10 від 16.01.06.
Від відповідача-1: Шамаров Т.О. - дов. № 39 від 01.01.06.
Від відповідача-2: Тимошенко О.Л. - дов. № 14-06/2-П від 14.06.06.
Від відповідача-3: не з’явився
Суть справи
Позивач просить стягнути з відповідачів 7256 грн. 22 коп. вартості вагової недостачі антрациту АС за залізничною накладною № 52696848 та судові витрати по справі.
Перший відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що якщо у випадках коли під завантаження поданий несправний вагон за своїм технічним станом, відправник повинен відмовитись від їх використання, якщо він цього не зробив, відповідальність за втрату, недостачу, псування або пошкодження вантажу, що сталися внаслідок технічної несправності рухомого складу, покладається на відправника.
Другий відповідач на день розгляду справи відзив не подав.
Третій відповідач проти позову заперечує, оскільки несправність вагона, описана в комерційному акті, не можна було виявити до завантаження при звичайному огляді, вважає розрахунок неправильним.
Встановлено
05.03.06 за зазначеною накладною другий відповідач у вагоні № 67704759 за своєю вагою і навантаженням надіслав на адресу позивача антрацит АО, зазначивши в накладній його масу 69000 кг.
За положеннями статей 2, 3, 6, 37 Статуту залізниць України (далі-Статут) Статут визначає обов’язки, права і відповідальність залізниць, підприємств..., які користуються залізничним транспортом. Статутом регламентуються організація та основні умови перевезення вантажів. Дія Статуту поширюється на перевезення залізничним транспортом, в тому числі і вантажів. Під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса, яка визначається останнім.
За положеннями статті 129 Статуту обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача ... під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами..., які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення в тому числі невідповідності маси вантажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.
У доповнення до акту № 600 від 07.03.06. станції Правда щодо поглиблень на тій же станції 08.03.06. складений комерційний акт БН 745514/77, в якому зазначено, що над 2, 3, 4, 5, 6 люками є поглиблення по всій ширині вагону глибиною 2-2,5м. . Над 2 люком частково відсутній арміровочний лист, проміжок 60х80мм, пошкодження давнє. Навантаження нижче бортів 20-30 см. Люки закриті. Після зважування виявилося, що у порівнянні з масою, вказаною відправником в накладній, вантажу у вагоні менше на 22720 кг. Відсутній вантаж вміститися міг. Вагон технічно справний. Акт складено відповідно до Правил складання актів.
До справи доданий акт про технічний стан спірного вагона, складений на станції Правда 07.03.06., в якому зазначено, що над 2 люком частково відсутній арміровочний лист, проміжок 60х80 мм, походження старе, в процесі експлуатації, втрата вантажу можлива, вантажовідправник бачити міг, проте заходів не прийняв.
Як вбачається із вказаних актів вагон був не справний, несправності носили старий характер.
За положеннями статті 31 Статуту залізниця зобовязана подавати під завантаження справні, придатні до перевезення відповідного вантажу вагони.
Придатність рухомого складу для перевезення вантажу в комерційному відношенні визначається відправником, якщо завантаження здійснюється його засобами, і у разі невідповідності вагону для перевезення вантажу він мав право відмовитися від вагону.
При визначенні справності вагонів встановлюється справність як в технічному, так і в комерційному відношенні. Технічно справні вагони повинні задовольняти вимоги правил технічної експлуатації. Комерційна справність –це такий стан вагонів, який забезпечує збереження вантажів, які перевозяться. Придатність рухомого складу для перевезення даного вантажу в комерційному відношенні означає таку його справність, від якої залежить забезпечення збереження конкретного вантажу.
Враховуючи викладене відповідальність за недостачу вантажу слід покласти пропорційно на відповідачів, які порушили вимоги статті 31 Статуту, а саме, перевізник подав під завантаження технічно несправний вагон, а вантажовідправник навантажив вантаж у вагон, не перевіривши його у комерційному відношенні.
Вина другого відповідача з матеріалів справи не вбачається.
Перевіривши розрахунок суд вважає, що позов підлягає задоволенню в сумі 6920 грн. 56 коп. із застосуванням 2% норми недостачі (пункт 27 Правил видачі вантажів), оскільки вантаж відправником надсилався у вологому стані, про що є відмітка у накладній.
Керуючись статтями 31, 110, 129 Статуту залізниць України, статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ на користь Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.. Ф.Е. Дзержинського, м. Дніпродзержинськ 3460 грн. 28 коп. основної суми, 48 грн. 64 коп. державного мита і 56 грн. 27 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видавши наказ.
Стягнути з Державного підприємства "Свердловантрацит", м. Свердловськ на користь Відкритого акціонерного товариства "Дніпровський металургійний комбінат ім.. Ф.Е. Дзержинського, м. Дніпродзержинськ 3460 грн. 28 коп. основної суми, 48 грн. 64 коп. державного мита і 56 грн. 27 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видавши наказ.
В решті вимог і до другого відповідача в позові відмовити.
Суддя Л.Д.Пуппо