Судове рішення #40054977

Справа №705/7287/14-ц

2/705/2142/14


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И



09 грудня 2014 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області


в складі головуючого - судді Пархети А.В.

при секретарі - Романовій О.М.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Умані цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області, Управління Держземагенства в Уманському районі Черкаської області про визнання права власності в порядку спадкування на земельну ділянку,


ВСТАНОВИВ:


Позивач звернувся з позовною заявою до суду про визнання права власності на земельну ділянку, площею 0,37 га виділену для ведення особистого підсобного господарства, розташовану по АДРЕСА_1 у порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Свої доводи обґрунтовує наступним: позивач являється сином ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року / копія свідоцтва додається /. Після смерті матері позивача залишилася спадщина у вигляді житлового будинку з господарськими та надвірними спорудами по АДРЕСА_1 та земельної ділянки загальною площею 0,37 га, призначена для ведення особистого підсобного господарства, надана ОСОБА_3 на підставі рішення №15 виконавчого комітету Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області від 18.03.1997 року. 11.11.1997 року ОСОБА_3 на вказану земельну ділянку отримала державний акт на право власності на землю серії ЧР №15-24-25. За життя мати позивача розпорядилася своїм майном та 22.02.2005 року склала заповіт, яким заповіла все майно позивачу. В Уманській районній державній нотаріальній конторі після смерті ОСОБА_3 заведена спадкова справа. Інших спадкоємців першої черги за законом або за заповітом у спадкодавця ОСОБА_3, крім позивача, немає. Проблем із прийняттям спадщини, яка склалася з житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами у позивача не виникло і 05.11.2014 року він отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вказане майно. Однак, в отриманні свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку державний нотаріус Уманської районної державної нотаріальної контори постановою від 21.10.2014 року відмовив, мотивуючи свою відмову тим, що відповідно до п.4.20 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року №296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за №282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться на підставі державного акта на право приватної власності на земельну ділянку, витягу з Державного земельного кадастру про відсутність обмежень на земельну ділянку або витягу з поземельної книги, а також витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. У відповіді управління Держземагенства в Уманському районі Черкаської області зазначено, що відомості про вищевказану земельну ділянку не внесені до Державного реєстру земель. Щоб такі відомості з'явилися у базі даних, потрібно здійснити державну реєстрацію на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) за заявою власника земельної ділянки. Так як власник земельної ділянки померла, провести державну реєстрацію ділянки неможливо. Таким чином, ОСОБА_1 не отримав витягу з Державного земельного кадастру для оформлення спадщини. Іншим шляхом отримати у власність спадкове майно він не має можливості, тому і вимушений звернутися з позовом до суду.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просить визнати за ним право власності на земельну ділянку у порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, площею 0,37 га, яка призначена для ведення особистого підсобного господарства та розташована по АДРЕСА_1.

Сільський голова Краснопільської сільської ради Уманського району Черкаської області на адресу суду подав заяву, в якій просить справу розглядати без їх участі, проти задоволення позову не заперечує.

Відповідачем Управлінням Держземагенства в Уманському районі Черкаської області на адресу суду подано заяву про розгляд справи у їх відсутність, при вирішенні спору покладаються на розсуд суду.

Вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи судом встановлено: позивач являється сином ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Після смерті матері позивача залишилася спадщина у вигляді житлового будинку з господарськими та надвірними спорудами по АДРЕСА_1 та земельної ділянки загальною площею 0,37 га, призначена для ведення особистого підсобного господарства. За життя мати позивача склала заповіт, яким заповіла все належне їй майно позивачу. В Уманській районній державній нотаріальній конторі після смерті ОСОБА_3 заведена спадкова справа. Інших спадкоємців першої черги за законом або за заповітом у спадкодавця ОСОБА_3, крім позивача, немає. Проблем із прийняттям спадщини, яка склалася з житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами у позивача не виникло і 05.11.2014 року він отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вказане майоно. Однак, в отриманні свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку державний нотаріус Уманської районної державної нотаріальної контори постановою від 21.10.2014 року відмовив, мотивуючи свою відмову тим, що відомості про вищевказану земельну ділянку не внесені до Державного реєстру земель, щоб такі відомості з'явилися у базі даних, потрібно здійснити державну реєстрацію на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) за заявою власника земельної ділянки. Так як власник земельної ділянки померла, провести державну реєстрацію ділянки неможливо. Таким чином, ОСОБА_1 не отримав витягу з Державного земельного кадастру для оформлення спадщини.

Суд вважає, що так як позивач виконав усі дії для прийняття спадщини, а нотаріальна контора відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв'язку з тим, що відомості про земельну ділянку не внесені до Державного реєстру земель не з вини позивача, то у суду є усі підстави для задоволення позовних вимог.

На підставі ст.ст.328,1223,1225, 1261 ЦК України, ст. 81 ЗК України керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 213 - 215 ЦПК України, суд,


ВИРІШИВ:


Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року право власності на земельну ділянку площею 0,37 га, виділену для ведення особистого підсобного господарства та розташовану по АДРЕСА_1.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення складено власноручно.



Головуючий А.В. Пархета



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація