2о-40 / 2009 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
5.02.2009 р. Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючої - судді О.В. Бондар,
при секретарі - І.М. Новіковій
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайсині справу за заявоюОСОБА_1 (заінтересовані особи: ОСОБА_2, Кунянська сільська рада Гайсинського району) про встановлення фактів набуття права приватної власності на ½ частину садиби та прийняття спадщини, -
Встановив:
20.01.2009 р. до суду подано цю заяву.
У відкритому судовому засіданні представник заявниці - ОСОБА_3 підтримала вимоги заяви повністю і пояснила, що ОСОБА_1 та її донька ОСОБА_2 є спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1., до складу спадщини входить, зокрема, ½ частина житлового будинку з господарськими будівлями вАДРЕСА_1; ОСОБА_2. від прийняття спадщини відмовилась на користь заявниці; за життя ОСОБА_4. разом з дружиною ОСОБА_1. постійно проживав в цьому будинковолодінні і здійснював всі повноваження власника ½ частини садиби, проте право власності на будинок та інші будівлі належно не оформив, садиба є колгоспним двором, - що перешкоджає заявниці отримати свідоцтво про право власності на спадкове майно та мирно ним володіти, тому просить встановити факт законного набуття померлим спадкодавцем права приватної власності на ½ частину будинковолодіння рішенням суду для належного оформлення його в Гайсинському МБТІ; встановити факт прийняття ОСОБА_1. спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1., оскільки вона фактично вступила у володіння та управління спадковим майном, залишившись проживати в даній садибі.
Представник Кунянської сільської ради та ОСОБА_2. - в судовому засідання проти визнання заявлених вимог не заперечували, підтримали їх в повному обсязі.
З`ясувавши позиції представника заявниці та заінтересованої особи, вивчивши матеріали справи, суд визнає заявлені вимоги повністю обґрунтованими з таких міркувань.
Достовірно доведено, що садиба АДРЕСА_1 є колгоспним двором, до складу якого станом на 15.04.1991 р. входили ОСОБА_4 та ОСОБА_1, за життя ОСОБА_4. постійно проживав в вказаній садибі разом зі своєю дружиною, користувався, розпоряджався, володів належною йому частиною на свій розсуд (довідка на а.с. 8), тобто здійснював всі передбачені законом повноваження власника, але належним чином не оформив право власності на належну йому ½ частину садиби - колгоспного двору, тому його дружина - ОСОБА_1, спадкоємиця за законом померлого ІНФОРМАЦІЯ_1. (свідоцтво про смерть ОСОБА_4 на а.с. 7) чоловіка через відсутність передбачених Додатком 1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна правовстановлюючих документів не може зареєструвати свою власність в Гайсинському МБТІ.
Зазначені правовідносини регламентуються:
- ч.1 ст. 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, яка передбачає право на ефективне мирне володіння майном;
- ст. 328 ЦК України, за змістом якої фізична або юридична особа може набути право власності на підставах, що не заборонені законом;
- ст. 331 ЦК України, відповідно до якої право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва;
- ч. 2 ст. 256 ЦПК України, за якою факт набуття права власності може бути встановлений судом у разі не визначення законом іншого порядку його встановлення та для забезпечення виникнення особистих майнових прав фізичних осіб;
- п.10 Додатку 1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, який передбачає, що рішення суду про встановлення факту набуття права власності на об'єкт нерухомого майна є правовстановлюючим документом, на підставі якого проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.
- ч.1 ст. 529 Цивільного кодексу України (ред. 1963 р.) при спадкоємстві за законом спадкоємцем першої черги є, зокрема дружина померлого;
- ст.ст. 548, 549 ЦК України в ред. 1963 р., за якими для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв; визнається , що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном у шестимісячний строк.
Оскільки, право приватної власності ОСОБА_4, померлим ІНФОРМАЦІЯ_1., на ½ частину житлового будинку з господарськими будівлями за адресою:АДРЕСА_1, набуте законним шляхом, але це право власності не може бути зареєстроване спадкоємицею в Гайсинському МБТІ через відсутність передбачених Додатком 1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна правовстановлюючих документів, то для забезпечення законної реєстрації права власності факт його законного набуття підлягає встановленню рішенням суду; також необхідно встановити факт прийняття ОСОБА_1. спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1., оскільки вона фактично вступила у володіння та управління спадковим майном, залишившись проживати в даній садибі і мирно володіти нею.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 213, 214, 215, 259 ЦПК України, -
Вирішив:
Заяву задовільнити повністю.
Встановити факт законного набуття ОСОБА_4, померлим ІНФОРМАЦІЯ_1., права приватної власності на ½ частину житлового будинку та господарських будівель за адресою АДРЕСА_1.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, спадщини після чоловіка ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1., у виді ½ частини садиби АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів до апеляційного суду Вінницької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення набирає чинності через десять днів після його проголошення, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але неподання у двадцятиденний строк апеляційної скарги, рішення суду набирає чинності після закінчення цього строку.
Суддя: підпис
Копія вірна.
Рішення набрало чинності 16 лютого 2009 р.
Оригінал рішення знаходиться в цивільній справі № 2о-40/2009 р. Гайсинського районного суду.
Голова суду В. М. Ковчежнюк