Справа №705/6467/14-а
2-а/705/175/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2014 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Пархета А.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними, -
В С Т А Н О В И В :
22.10.2014 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними, посилаючись на те, що вона отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області. 02.10.2014 року позивачка звернулася до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з включенням до заробітної плати сум допомог та індексації згідно довідки №69/16-20 від 19.09.2014 року, виданої Державною службою статистики України Головного управління статистики у Черкаській області, однак, отримала відмову з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постанову Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії без урахування сум матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати вважає незаконними та просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 28.03.2014 року з урахуванням 80% заробітної плати на підставі довідки №69/16-20 від 19.09.2014 року, виданої Державною службою статистики України Головного управління статистики у Черкаській області про складові заробітної плати з урахуванням зазначений у ній сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.
Від відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області до суду надійшло заперечення згідно якого відповідач позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні повністю з підстав, вказаних у запереченні, зокрема, вказавши, що згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, та інших надбавок. Норми Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» щодо визначення складових заробітної плати з яких обчислюється пенсія державного службовця є спеціальними, а тому факт утримання із суми допомоги та індексації збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не може бути підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахуванні при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Окрім того, матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу», а врахування її при обрахунку пенсії державного службовця не передбачено чинним законодавством. До того ж, за наданою позивачем довідкою, яка видана Головним управлінням статистики, яка за формою не затверджена жодним нормативним актом, останній 28.03.2014 року вже було призначено пенсію. Вказав, що єдиною законодавчо визначеною підставою для проведення перерахунку пенсії державного службовця є підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця Кабінетом Міністрів України. Оскільки, на момент звернення позивача до відповідача, жодних рішень щодо такого підвищення Кабінетом Міністрів України не приймалося, вважає відмову управління пенсійного фонду у перерахунку пенсії правомірною.
Дослідивши письмові докази справи, суддя вважає, що позовні вимоги за якими відкрито скорочене провадження підлягають частково до задоволення, з наступних підстав.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям встановлені Законом України «Про державну службу».
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Згідно ч.2 ст. 37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на
перерахунок пенсії.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, аналізуючи положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не таким, які щодо спірних відносин є загальними (статті 33, 37 Закону України «Про державну службу» та статті 2 Закону України «Про оплату праці»).
Також слід зазначити, що Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статтей 33,37 Закону України «Про державну службу» і в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 06 листопада 2013 року, 16 вересня 2014 року (справи №№21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13, 21-314а14 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Враховуючи наведене та спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносин, що носять публічно-правовий характер, суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їхніх дій - зобов'язати провести нарахування/перерахування та виплату належних сум відповідно до закону.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що викладені в позовній заяві позовні вимоги є обґрунтованими і тому підлягають до задоволення в межах шестимісячного строку позовної давності, за період з 22.04.2014 року по 22.10.2014 року, оскільки відповідно до ч.2 ст.99 КАС Україниа дміністративний позов може бути подано в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду. Інші позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 2 ст. 256 КАС України - негайно виконуються постанови суду, що прийняті в порядку скороченого провадження.
На підставі наведеного, Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про державну службу», «Про оплату праці», керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 71,158-163 КАС України, постановами Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 06 листопада 2013 року, 16 вересня 2014 року (справи №№21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13, 21-314а14 відповідно), суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Умань та Уманському районі Черкаської області, щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування сум матеріальних допомог на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати - протиправними.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Умань та Уманському районі Черкаської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 22 квітня 2014 року по 22 жовтня 2014 року з урахуванням 80 % заробітної плати на підставі довідки №69/16-20 від 19.09.2014 року, виданої Державною службою статистики України Головного управління статистики у Черкаській області про складові заробітної плати з урахуванням зазначених в ній сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу.
Покласти на відповідача обовязок виконати постанову негайно.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Уманський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: А.В. Пархета