Судове рішення #39885244

Справа № 439/1202/14-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.11.2014 року Бродівський районний суд Львівської області

в складі: головуючої - судді Кваша В.О.

при секретарі Музичка С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Броди справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу Держземагенства у Бродівському районі, третя особа: друга Львівська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом, суд, -

в с т а н о в и в:

позивачка звернулася з даним позовом до суду, де в своїх вимогах покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла моя дружина ОСОБА_3, про що зроблено відповідний актовий запис № 992 та видане свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1.

Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй нерухоме майно, яке складалось із земельної ділянки площею 0,02536 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 та 1/4 частини квартири АДРЕСА_1.

Позивач, є чоловіком померлої та єдиним спадкоємцем за законом, їхні діти: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від своїх часток у спадщині відмовились.

Спадщину позивач прийняв, оскільки у встановлений законом термін він звернувся до другої Львівської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті його дружини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 513/2013. Після чого 19.06.2014р., позивач отримав свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно якого успадкував 1/4 частини квартири АДРЕСА_1 після смерті його дружини.

Що стосується успадкування земельної ділянки по АДРЕСА_2, то другою Львівською державною нотаріальною конторою позивачу було надано відповідь від 19.06.2014р., де роз'яснено стосовно неможливості отримання свідоцтва про право на спадщину щодо ділянки, оскільки право власності на цю ділянку спадкодавцем зареєстроване не було та рекомендовано йому звернутися до суду за визнанням права власності в порядку спадкування.

Правовстановлюючими документами на земельну ділянку, є:

1. Державний акт на право приватної власності на землю серії III-ЛВ № 006502, виданий 25 листопада 1997 року, згідно якого ОСОБА_7 отримала у приватну власність земельну ділянку, яка розташована на території м. Броди Бродівської міської ради для обслуговування житлового будинку

2. Свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 08 листопада 2012 року, видане державним нотаріусом Мартинюк О.Є., Бродівської державної нотаріальної контори, згідно якого покійна дружина позивача успадкувала зазначену земельну ділянку після смерті ОСОБА_7, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3.

Відповідно до діючої на момент оформлення спадщини ст. 1299 Цивільного кодексу України згадане свідоцтво про право на спадщину підлягало державній реєстрації та право власності на нерухоме майно виникало з моменту такої реєстрації.

Провести державну реєстрацію успадкованого нерухомого майна після смерті ОСОБА_7, яке складалось з вказаної земельної ділянки, покійна дружина позивача не встигла, що підтверджується відсутністю на згаданому державному акті відмітки територіального органу Держземагенства про перехід права власності на земельну ділянку, згідно вимог Постанови Кабміну від 06.05.2009 року за № 439 «Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку».

Ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації, п.4 ст. 334 Цивільного кодексу України передбачено, що права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації норми діючого законодавства не передбачають можливості державної реєстрації свідоцтва про право на спадщину за покійним та отримання Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Відповідно до Глави 10 п. 4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України: «видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна» та п. 4.18 Порядку: «якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім і правовстановлюючого документа, витяг з Реєстру прав власності. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку» та п. 4.20 «Видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться на підставі документів, оформлених відповідно до статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Витягу з Державного земельного кадастру. У цьому випадку, закон не зобов'язує нотаріуса виносити постанов про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Таким чином, виникла ситуація при якій, через бездіяльність спадкодавця щодо реєстрації нерухомого майна, спадкоємець не може набути право власності на це майно і порядку спадкування через нотаріальну контору. За таких обставин, виходячи з приписів ст. 16 ЦК України це право підлягає захисту в судовому порядку.

Відповідно до змісту ст. 1216, 1218 ЦК України, у разі спадкування права та обов'язки спадкодавця переходять до спадкоємців. До складу спадщини входять усі прав та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і н припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку Управління Держкомзему у Бродівському районі Львівської області загальна ціна ділянки за адресою: АДРЕСА_2, площею 0,02536 га, складає 60510,39 грн.

Позивач є спадкоємцем за законом першої черги, після смерті дружини ОСОБА_3, інших осіб, які б прийняли спадщину чи претендували на частку в ній немає.

Тому просить суд постановити рішення, яким визнати за ним ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 0.02536га., що розташована за адресою: АДРЕСА_2.

Позивач ОСОБА_1, в судове засідання не з'явився, але подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, оскільки з'явитись в судове засідання не може, позов підтримав та просить його задовольнити.

Представник відповідача - представник відділу Держкомзему у Бродівському районі подав суду письмову заяву в якій просить справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги ОСОБА_1, визнав, не заперечив щодо його задоволення.

Третя особа - друга Львівська державна нотаріальна контора в судове засідання не з'явилася, але подала суду письмову заяву в якій просить розглядати дану справу без їхньої участі.

Суд розглянув справу у відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового засідання звукозаписувальними технічними засобами, що відповідає положенням ч.2 ст.197 ЦПК України.

Згідно з ч.4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав:

відповідно до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства.

У відповідності до ст.392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ст.25 ЦК України - цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Представник відповідача Відділ Держземагенства у Бродівському районі Льівівської області в судове засідання не зявився,але звернувся до суду з заявою про визнання позовних вимог , просить справу слухати у їх відсутності, також в заяві вказав, що спірна земельна ділянка не була за життя ОСОБА_3 переоформлена .

Матеріалами справи встановлено, що спадкодавець ОСОБА_3, померла ІНФОРМАЦІЯ_1., факт відкриття спадщини підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.4); на ім'я померлої ОСОБА_3, є складений заповіт від ОСОБА_7 08.11.2012 року(а.с.7).

Земельна ділянка була у власності ОСОБА_7, підтверджується Державним Актом на право приватної власності на землю 111-ЛВ №006502, що був виданий від 25 листопада 1997 року(а.с.6).

Позивач є спадкоємцем за законом,після смерті дружини, що підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину за законом складеним 19 червня 2014 року та завіреним державним нотаріусом другої Львівської державної нотаріальної контори Щебивовк О.О., (5).

Виходячи з наведеного судом достовірно встановлено, що позивач прийняв спадкове майно після смерті своєї дружини ОСОБА_11.

Відповідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом (а.с.7) вбачається, що померла дружина позивача за життя отримала вищевказане свідоцтво про право на власність на земельну ділянку по АДРЕСА_2 розміром 02536га., але за життя не звернулася до відділу Держземагенства у Бродівському районі Львівської області для її переоформлення, а тому нотаріальна контора відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право власності на спірну земельну ділянку.

Виходячи з наведеного суд приходить до висновку, що що вимоги позивача є підставі і підлягають до задоволення.

Визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

На підставі ст.ст.11,25, 328, 392 ,1216, 1222, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст. 174, 197 ч.2,209,213-125,218 ЦПК України, суд, -


в и р і ш и в:

позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянка розміром 0.02536га., що розташована за адресою: АДРЕСА_2,яка складається сільськогосподарських угідь - 0,2120 га;

- рілля - 0.1286 га;

- багаторічні насадження 0.0834 га.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Бродівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя: В. О. Кваша






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація