Судове рішення #3988234
Р І Ш Е Н Н Я

 

 

 

Р І Ш Е Н Н Я

 І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

11 лютого 2009 року                                                                                      м. Рівне

Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Рівненської області в складі:

головуючого судді -                                           Мельника Ю.М.

суддів:                                                                    Гордійчук С.В.,  Ковалевича С.П..

         при секретарі                                                       Сеньків Т.Б.

         з участю законного представника позивача -  ОСОБА_7.

         представника позивача  ОСОБА_1.-              ОСОБА_2

         відповідача                                                            ОСОБА_3

         представника відповідача                                    ОСОБА_4.

         представника відповідача                                    ОСОБА_5

         розглянувши у відкритому судовому засіданні  справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1  та ОСОБА_3на рішення Рівненського міського  суду від 17 листопада  2008 року в цивільній  справі за позовомОСОБА_7 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_6про визнання права власності на спадкове майно та зустрічним позовом ОСОБА_1доОСОБА_8 ОСОБА_6, ОСОБА_3та Острожецької сільської ради  про визнання заповіту недійсним  та визнання права власності на спадкове майно , -

в с т а н о в и л а :

            У січні 2008 року ОСОБА_7. звернулася в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_6.   до суду  із позовом в якому просила визнати його право власності на спадкове майно - квартиру АДРЕСА_1

            Позов обґрунтовувала тим, що   вказана квартира належала на праві приватної власностіОСОБА_9. та його дружині ОСОБА_10., а після їх смерті  у 2007 році онук ОСОБА_10. - ОСОБА_6. спадкував цю квартиру.

           

            ОСОБА_1.  у березні 2008 року звернувся в суд із зустрічним позовом   про визнання заповіту , складеного від іменіОСОБА_9на користь  ОСОБА_3  та посвідченого 28 грудня 2004 року Острожецькою сільською радою недійсним. Одночасно просив визнати за ним право власності на квартируАДРЕСА_1та визнати право власності на Ѕ частину майна , що належало на праві власності  ОСОБА_10.

            Вимоги обґрунтовував тим, що він є спадкоємцем майнаОСОБА_9 по закону , але оформити право на спадщину не може через те, що існує заповітОСОБА_9 на користь ОСОБА_3. Стверджував, що заповіт  ОСОБА_9не підписувався а  Острожецькою сільською радою не посвідчувався , тому є недійсним. Окрім того вказував, що  ОСОБА_9 після смерті своєї дружини  ОСОБА_10. не встиг прийняти спадщину , оскільки помер , тому  ОСОБА_1. просив визнати право власності на Ѕ частину майна  ОСОБА_10., яке не встиг спадкувати ОСОБА_9

            Рішенням Рівненського міського суду від 17 листопада 2008 року позов ОСОБА_6. було задоволено частково - визнано його  право власності  на Ѕ частину  квартириАДРЕСА_1

            Цим же рішенням було частково задоволено позовОСОБА_1. - визнано недійсним заповітОСОБА_9 на користь ОСОБА_3 та визнано за ОСОБА_1 право власності на Ѕ частину спірної квартири.

            У задоволенні решти позовних вимог  позивачам було відмовлено.

            ОСОБА_1.  в апеляційній скарзі вказує  на незаконність рішення суду через порушення норм матеріального права та  невідповідність висновків суду обставинам справи.

            Справа № 22-34/09                                      Суддя головуючий в суді 1 інст. Сидорук Є.І.

            Категорія № 37                                             Суддя доповідач - Мельник Ю.М.

            Вказує, що спірна квартира була власністюОСОБА_9 і не належала його дружині ОСОБА_10., а тому внук ОСОБА_10. - ОСОБА_6. не може спадкувати за законом  майно ОСОБА_9Вважає, що  суд безпідставно визнав право власності ОСОБА_6. на Ѕ частину квартири. Просив рішення суду в частині визнання  права власностіОСОБА_8. на Ѕ частину квартири скасувати та визнати право власностіОСОБА_1. на цілу квартиру.

Рішення суду в частині  відмови ОСОБА_1. у задоволенні позову про визнання права власності на Ѕ частину іншого спадкового майна ОСОБА_10. ОСОБА_1.  в апеляційному порядку не оскаржує.

       

ОСОБА_3. в апеляційній скарзі  просить скасувати рішення місцевого  суду через порушення судом норм матеріального права та невідповідність висновків суду обставинам справи , та ухвалити нове рішення про відмову ОСОБА_6. та ОСОБА_1. у задоволенні їх позовних вимог.

При цьому зазначив , що ОСОБА_6. не являється спадкоємцем  померлого власника квартириОСОБА_9, а тому суд  без законних на те підстав визнав право власності ОСОБА_6.  в порядку спадкування на Ѕ частину спірної квартири.

Стверджує також, що суд безпідставно  визнав недійсним заповіт , оскільки досліджені судом докази не  спростували правомірності цього  правочину. Також вказує що незаконне  визнання недійсним заповіту призвело до незаконного рішення  суду про визнання права власностіОСОБА_1. на частину квартири.

 

У судовому засіданні апеляційного суду  представникОСОБА_1. - ОСОБА_11.  апеляційну скаргуОСОБА_1. підтримав і давши пояснення в  межах  її доводів просив скаргу задовольнити. Апеляційну скаргу ОСОБА_3 просив  задовольнити частково - в частині вимоги про скасування рішення  суду про визнання права власності ОСОБА_6. на  частину спірної квартири. В решті апеляційну скаргу ОСОБА_3  просив відхилити як безпідставну.

 

ОСОБА_3. та його представник свою апеляційну скаргу підтримали і просили рішення суду  про часткове задоволення  обох позовів скасувати та ухвалити нове рішення про відмову позивачам у позовах.

 

Законний представник неповнолітнього ОСОБА_6. - ОСОБА_7. вважає доводи апеляційних скарг безпідставними і просить їх відхилити , а рішення суду - залишити без зміни.

 

Представник Острожецької сільської ради ОСОБА_5.  апеляційну скаргу ОСОБА_3 підтримав  і просив її задовольнити , а апеляційну скаргуОСОБА_1. просив відхилити як безпідставну.

 

Заслухавши пояснення сторін , дослідивши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційних скарг, колегія суддів  прийшла до висновку , що апеляційна скаргаОСОБА_1. підлягає задоволенню  повністю , а апеляційна скарга ОСОБА_3- частково.

Підставами для такого висновку колегії суддів стало наступне.

Частково задовольняючи позовні вимоги законного представника неповнолітнього ОСОБА_6. - ОСОБА_7.  , суд 1 інстанції виходив із того , що  ОСОБА_6. є спадкоємцем майна своєї бабусі  ОСОБА_10., яка була співвласником  спірної квартири, а тому визнав  його право власності на   спадкове майно  - Ѕ частину квартири.

Колегія суддів  погодитися із таким висновком суду 1 інстанції не може  і вважає, що  цей висновок суду  не відповідає обставинам справи та  зроблений з порушенням норм матеріального права.

Із матеріалів справи вбачається , що ОСОБА_1. є синомОСОБА_9 ( а. с. 57) . ОСОБА_10. не була  матір»юОСОБА_1.

У той же час ОСОБА_8 був сином  ОСОБА_10. і не являвся синомОСОБА_9. Зазначене свідчить , що  син ОСОБА_8. - ОСОБА_6. не є онукомОСОБА_9

ОСОБА_9 таОСОБА_10.   перебували у шлюбі із  26 квітня 1990 року  ( а.с.8)

Із матеріалів справи також  вбачається , що квартираАДРЕСА_1 у 1993 року відповідно до Закону «Про приватизацію державного житлового фонду» була передана у власністьОСОБА_9. та ОСОБА_12. ( а. с. 20).

Після смерті ОСОБА_12  ( а. с. 17) його син ОСОБА_9 спадкував  Ѕ частину квартири і став власником цілої квартири. ( а. с . 27)

Зазначене свідчить , що  спірна квартира ОСОБА_10. не належала,  а була власністюОСОБА_9( а.с. 28)

Відповідно до ст. 1216 ЦК  спадкуванням є перехід прав та обов»язків (спадщини) від фізичної особи , яка померла ( спадкодавця), до інших осіб ( спадкоємців).

Згідно ст.. 1222 та 1223 ЦК України спадкоємцями за законом і заповітом можуть бути фізичні особи,  які є живими на час відкриття спадщини, а також особи , які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини. Право на спадкування за законом мають особи, визначені у статях 1261-1265 ЦК України.

Свідоцтво про смерть вказує на те, щоОСОБА_10. померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року  ( а.с.7 ) , а  ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року ( а. с.  56), тобто  ОСОБА_10. померла раніше заОСОБА_9 і не могла спадкувати майно чоловіка.

ОСОБА_6. не відноситься до кола осіб, які визначені ст. 1261-1265 ЦК України , а тому він не може спадкувати за законом майно після смертіОСОБА_9

Твердження  ОСОБА_7.  про те, що ОСОБА_9 набув  квартиру АДРЕСА_1 під час перебування у шлюбі ізОСОБА_10., а тому  ця квартира є спільною сумісною власністю  подружжя не ґрунтується на законі.

Оскільки Ѕ частина квартири була набута  ОСОБА_9в порядку  визначеному законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» , а Ѕ частина - в порядку спадкування після смерті  ОСОБА_12  тому колегія суддів вважає, що ця квартира не  відноситься до спільного майна подружжя, а була власністюОСОБА_9

Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_6., суд першої інстанції на вказане уваги не звернув та допустив порушення норм матеріального права , що призвело до неправильного вирішення справи.

За таких обставин  колегія суддів приходить до висновку , що рішення суду в частині визнання права власності ОСОБА_6. на Ѕ частину квартириАДРЕСА_1  підлягає скасуванню із  ухваленням у цій частині нового рішення про відмову ОСОБА_6. у задоволенні позову за безпідставністю позовних вимог.

Одночасно колегія суддів  вважає, що рішення суду в частині визнання права власностіОСОБА_1на Ѕ частину спірної квартири також підлягає скасуванню із ухваленням  у цій частині нового рішення  про  визнання права власностіОСОБА_1. на цілу квартиру.

Із матеріалів справи вбачається , що ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

Із змісту ст. 1269 ЦК України слідує, що спадкоємець , який бажає прийняти спадщину , але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем , має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини

На протязі визначеного законом  шестимісячного строку ОСОБА_1. 24 грудня 2007 року подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті свого батькаОСОБА_9 ( а .с. 33)

Оскільки ОСОБА_1. відповідно до ст. 1261 ЦК України є  спадкоємцем  по закону майна померлогоОСОБА_9 і він прийняв спадщину після смерті батька , то суд вважає, що ОСОБА_1.  в порядку спадкування за законом отримав у власність цілу квартиру.

Зважаючи на те , що інші особи  оспорюють право власностіОСОБА_1. на спадкове майно , то  колегія суддів вважає, що  оспорюване право  ОСОБА_1. підлягає захисту шляхом визнання  його права власності на квартируАДРЕСА_1.

У зв»язку із вказаним рішення суду 1 інстанції у частині визнання права власності ОСОБА_1. на Ѕ частину спірної квартири підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про визнання права власностіОСОБА_1. на цілу квартиру.

У той же час , колегія суддів вважає, що рішення суду 1 інстанції у частині визнання недійсним заповітуОСОБА_9 на користь ОСОБА_3  було ухвалено  із дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.1 ст. 1257 ЦК України заповіт, складений особою, яка не мала на це права , а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення , є нікчемним.

На підставі досліджених доказів  судом 1 інстанції було дана вірна оцінка  правомірності цього одностороннього правочину.

Так, із матеріалів справи вбачається що ОСОБА_9 та ОСОБА_3. є мешканцями м. Рівного , в той же час заповіт був посвідчений не по місцю проживанняОСОБА_9, а в  с. Острожець , яке знаходиться на значній віддаленості від постійного місця проживання і в якому ОСОБА_9 ніколи не проживав.  Допитані в судовому засіданні свідки пояснили , що  ОСОБА_9 ніколи не виражав бажання скласти заповіт на користь ОСОБА_3. Висновок  експерта від 25 липня 2008 року № 413  вказує на те, що заповіт від іменіОСОБА_9 був складений вірогідно не ОСОБА_9а іншою особою.( а. с. 99-103).

Суд з урахуванням показань свідків , обставин справи та  висновку  експерта від 25 липня 2008 року № 413   прийшов  до вірного висновку , що заповіт від іменіОСОБА_9 склала особа , яка не мала права його складати, що є підставою для визнання його недійсним.

Доводи апелянта , що висновок експерта був зроблений в межах кримінальної справи і не може бути доказом у цивільній справі не ґрунтуються на законі.

Так, відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін та інших обставин , які мають значення для справи.

Оскільки висновок експерта містить у собі докладний опис проведених експертом досліджень та зроблених у результаті них висновків і ці висновки стосуються обставин справи , то суд 1 інстанції правомірно визнав цей висновок доказом і дав оцінку цьому доказові.

За таких обставин колегія судів прийшла до висновку , що доводи апеляційної скарги ОСОБА_3 не спростовують висновків суду 1 інстанції , які  ним оскаржуються.

Оскільки невідповідність висновків суду обставинам справи  та порушення норм матеріального   права призвели до неправильного  вирішення  справи,  судове  рішення  не може залишатися в силі і підлягає скасуванню  з  ухваленням нового рішення про  задоволення позовних вимог ОСОБА_1. та  про відмову у задоволенні позову  ОСОБА_6..

            Керуючись п. 2 ч. 1  ст. 307,  п.3 та п.4 ч.1 ст. 309,  ч.2 ст.  314, ст. 316 , 317 ЦПК України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення  Рівненського міського суду від  17 листопада 2008 року задовольнити повністю, а апеляційну скаргу ОСОБА_3- частково.

Рішення Рівненського міського суду від  17 листопада 2008 року в частині визнання права власності ОСОБА_6на Ѕ частину квартири АДРЕСА_1 та в частині  визнання права власності ОСОБА_1на Ѕ  частину квартириАДРЕСА_1 - скасувати.

ВідмовитОСОБА_6  у задоволенні позову  про визнання права власності на нерухоме майно.

Визнати право власності ОСОБА_1на квартиру АДРЕСА_1

Рішення суду 1 інстанції у частині   визнання недійсним заповіту ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 від 28 грудня 2004 року залишити без зміни.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.

 

Головуючий :                                               Мельник Ю.М.

Судді:                                                 Гордійчук С.О.

                                                           Ковалевич С.П..

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація