ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.01.2009 Справа№ 39/143-08
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сизько І.А. (доповідач),
суддів: Кузнецової І.Л., Верхогляд Т.А.
секретар судового засідання Врона С.В.
представники сторін:
від позивача: Кулінич С.А. голова, протокол №7 від 14.01.09;
від відповідача-1: Жарко С.А. представник, довіреність №12 від 09.01.09;
від відповідача-2: Довгий Г.І. юрисконсульт, довіреність №156 від 11.03.08;
Представники відповідача-3 та третьої особи у судове засідання не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук
на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.08р. у справі №39/143-08
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Сучасна оселя”, с.Дослідне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область
до відповідача-1: Державного підприємства “Дослідне господарство “Дніпро” Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук, с.Дослідне, Дніпропетровський район, Дніпропетровська область
до відповідача-2: Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук, м.Дніпропетровськ
до відповідача-3: Української академії аграрних наук, м. Київ
третя особа: Дніпропетровська обласна рада, м. Дніпропетровськ
про зобов'язання передати житловий комплекс з балансу на баланс
В С Т А Н О В И В:
У березні 2008 року об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Сучасна оселя” (далі - ОСББ “Сучасна оселя”) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до дослідного господарства “Дніпро” Інституту кукурудзи Академії наук України, Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук, Української академії аграрних наук, третьої особи Дніпропетровська обласна рада про зобов’язання відповідачів розглянути питання щодо передачі зі свого балансу на баланс ОСББ “Сучасна оселя” всього житлового комплексу, розташованого за адресою: вул. Наукова, 44 сел. Дослідне, Дніпропетровського району, Дніпропетровської області та прийняти рішення з цього приводу, про зобов’язання відповідачів передати зі свого балансу на баланс ОСББ “Сучасна оселя” весь житловий комплекс, розташований за адресою вул. Наукова, 44 сел. Дослідне, Дніпропетровського району, Дніпропетровської області згідно встановленого законом порядку та про стягнення судових витрат, а саме: державного мита, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, оплату послуг адвоката у розмірі 10000грн., оплату послуг комунального підприємства Дніпропетровського району “Бюро технічної інвентаризації” (з урахуванням заяви від 29.09.2008р. том 1 а.с.115-118).
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.08р. (судді: Ліпинський О.В., Дубінін І.Ю., Чередко А.Є.) позов задоволено частково. Зобов’язано Дослідне господарство “Дніпро” Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук передати зі свого балансу на баланс ОСББ “Сучасна оселя” житловий комплекс, розташований за адресою вул. Наукова, 44 сел. Дослідне Дніпропетровського району Дніпропетровської області. Стягнуто з Дослідного господарства “Дніпро” Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук на користь ОСББ “Сучасна оселя” 42 грн. 50 коп. витрат по сплаті державного мита, 59 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В решті позову відмовлено.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що об’єднання співвласників багатоквартирного будинку створюється для забезпечення і захисту прав власників приміщень, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх необхідних платежів; після набуття статусу юридичної особи об’єднання може прийняти на власний баланс весь житловий комплекс; відповідач-1 не виконав звернення позивача щодо передачі йому на баланс житлового комплексу. Щодо часткової відмови в позові суд першої інстанції зазначив, що виникнення обов’язку з передачі житлового комплексу на баланс позивача не залежить від прийняття балансоутримувачем або власником майна рішення щодо здійснення такої передачі.
Не погодившись з вказаним рішенням, відповідач-2 –Інститут зернового господарства Української академії аграрних наук звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, на неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, просить рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.08р. по даній справі скасувати в повному обсязі, у задоволенні позову відмовити, судові витрати покласти на позивача.
В апеляційній скарзі скаржник зазначає, що безоплатна передача майна здійснюється лише на підставі рішення Національної академії наук України або галузевої академії наук; правомочності щодо володіння і користування житловим комплексом можуть бути обмежені лише у випадках, встановлених законом; жоден закон України не передбачає обов’язок відповідача-1 передавати на баланс позивача житловий комплекс; при винесенні рішення суд не врахував вимоги ст.3 Закону України “Про податок на додану вартість”, оскільки не визначив порядок сплати податку на додану вартість, зобов’язавши передати майно з балансу відповідача-1 на баланс позивача; в резолютивній частині рішення колегія суддів зобов’язала неіснуюче Дослідне господарство “Дніпро” Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук передати зі свого балансу на баланс позивача житловий комплекс, не вказавши його вартості та складу; в судовому засіданні не було з’ясовано, яким чином позивач представляє інтереси власників і мешканців квартир №2 та №2а, які не входять до числа ОСББ “Сучасна оселя”.
Представник позивача в судовому засіданні посилаючись на Закон України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” зазначив, що дії відповідачів призводять до порушення прав та законних інтересів членів ОСББ “Сучасна оселя”, просить рішення суду залишити без змін. Крім того, представник позивача надав суду копію технічного паспорту, копію договору №25/15-1889/1 від 04.07.08р., копію квитанції про сплату вартості технічної інвентаризації і просить на підставі зазначених документів стягнути з відповідача-1 вартість технічної інвентаризації житлового будинку у сумі 7928, 40грн.
Представник відповідача-2 в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просить апеляційну скаргу задовольнити, рішення господарського суду по даній справі скасувати.
В відзиві на апеляційну скаргу відповідач-3 просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.2008р. по справі №39/143-08 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволені позову. В зв’язку з неможливістю направляти представника Академії для участі в судових засіданнях просить розглянути справу та прийняти рішення за наявними матеріалами, без участі представника Української академії аграрних наук.
Представник третьої особи у судове засідання не з’явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином (т.2 а.с.104).
Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У ст. 385 Цивільного кодексу України зазначено, що власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об'єднання власників квартир. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
23.05.2007 року на загальних зборах власників приватизованих квартир будинку №44 по вул. Науковій сел. Дослідного у відповідності до ст.1 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” було створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку “Сучасна оселя”, яке зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб - підприємців 16.07.2007 року.
14.08.2007 року загальними зборами об’єднання було прийнято рішення про прийняття на баланс об’єднання житлового комплексу за адресою: Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, сел.Дослідне, вул.Наукова, буд.44, що підтверджується протоколом №3 зборів ОСББ “Сучасна оселя” від 14.07.2007 року.
14.08.2007 року позивач звернувся до відповідача-1 з листом, в якому просив здійснити передачу на баланс об’єднання житлового комплексу. Зазначений лист був отриманий відповідачем-1 22.10.2007р., про що свідчить відповідний штемпель в правому нижньому куту листа (т.1 а.с.15).
Статтею 11 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” встановлено, що об’єднання після набуття статусу юридичної особи може прийняти на власний баланс весь житловий комплекс.
Відповідно до ст.1 даного Закону, житловий комплекс –це єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком або його частиною разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс.
Згідно ч.6 ст.11 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” передача майна з балансу на баланс відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених положень постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.02р. №1521 “Про реалізацію Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” затверджено Порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс.
Згідно п.2 вказаного Порядку, рішення про прийняття житлового комплексу або його частини приймається загальними зборами об’єднання.
За змістом п.5 Порядку, передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання. У разі втрати план земельної ділянки, технічний паспорт будинку або технічна документація виготовляються чи відновлюються за рахунок підприємства, установи чи організації, з балансу яких передається житловий комплекс або його частина, протягом місяця після надходження відповідного звернення від об'єднання.
Враховуючи, що зборами членів ОСББ “Сучасна оселя” в установленому його статутом та Законом України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” порядку прийнято рішення про прийняття на баланс всього житлового комплексу, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив заявлені вимоги в частині зобов’язання відповідача-1 передати на баланс позивача житловий комплекс.
Стосовно доводів скаржника слід зазначити, що:
вирішення питання щодо передачі на баланс житлового комплексу залежить виключно від прийнятого зборами ОСББ рішення і таке право кореспондується з обов’язком балансоутримувача у двомісячний строк після надходження відповідного звернення від об’єднання передати йому житловий комплекс та відповідно технічну документацію;
за змістом ч.7 ст. 11 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” передача на баланс майна (в тому числі земельної ділянки), яке входить до складу житлового комплексу, але не належить об'єднанню, не тягне за собою виникнення права власності на нього;
відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” власники приміщень, розташованих у межах одного житлового комплексу, які не є членами об’єднання, можуть укладати з об’єднанням угоди про співпрацю та дії у спільних інтересах;
вартість та склад житлового комплексу визначено в технічному паспорті.
В іншій частині рішення господарського суду не оскаржується, проте останнє цілком відповідає вимогам законодавства.
Щодо заяви позивача про стягнення вартості технічної інвентаризації житлового будинку, то по-перше, відповідне документальне підтвердження витрат не було надано суду першої інстанції; по-друге, з договору №25/15-1889/1 від 04.07.2008р. на виконання інвентаризації нерухомого майна не вбачається, що ці витрати пов’язанні з розглядом даної справи, отже, вони не підлягають відшкодуванню за правилами розділу VI Господарського процесуального кодексу України.
Слід зауважити, що судом першої інстанції в ухвалах та рішенні суду назва відповідача-1 зазначена як дослідне господарство “Дніпро” Інституту кукурудзи Академії наук України, тоді як згідно зі статутом, печаткою підприємства, довідкою Головного управління статистики у Дніпропетровській області назвою відповідача-1 визначено: “Державне підприємство “Дослідне господарство “Дніпро” Інституту зернового господарства Української Академії аграрних наук”.
Дніпропетровський апеляційний господарський суд, враховуючи єдиний ідентифікаційний код суб’єкта господарювання, ухвалою від 13.01.2009р. уточнив назву підприємства відповідача-1, зазначивши вірну повну назву відповідача-1 - “Державне підприємство “Дослідне господарство “Дніпро” Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук”.
За викладених обставин, враховуючи повноваження апеляційної інстанції, передбачені ст.103 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду першої інстанції слід змінити.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.2008р. у справі №39/143-08 змінити, виклавши абзац 2 та 3 резолютивної частини рішення в наступній редакції:
“Зобов’язати Державне підприємство “Дослідне господарство “Дніпро” Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук передати зі свого балансу на баланс об’єднання співвласників багатоквартирного будинку “Сучасна оселя” житловий комплекс, розташований за адресою: вул. Наукова, 44, сел. Дослідне, Дніпропетровського району, Дніпропетровської області.
Стягнути з Державного підприємства “Дослідне господарство “Дніпро” Інституту зернового господарства Української академії аграрних наук на користь об’єднання співвласників багатоквартирного будинку “Сучасна оселя” 42 грн. 50 коп. витрат по сплаті державного мита, 59 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.”
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Виконання постанови доручити господарському суду Дніпропетровській області.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий суддя І.А. Сизько
Суддя І.Л. Кузнецова
Суддя Т.А. Верхогляд