Справа № 2-324/2012
"04" квітня 2012 р.
РІШЕННЯ
іменем України
04 квітня 2012 р. Первомайський міський суд Луганської області в складі
судді Мазки Н.Б.
при секретарі Жиляковій Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Первомайська цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Гірської територіальної громади в особі Гірської міської ради про визнання права власності на частку житлового будинку з побутовими та господарськими спорудженнями,
В с т а н о в и в :
Представник позивача ОСОБА_1 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 з позовом, посилаючись на те, що ОСОБА_2 та його мати ОСОБА_3 мешкали у будинку за адресою: АДРЕСА_1.
21.06.1994 р. ОСОБА_3 та ОСОБА_3 була приватизована частина будинку з побутовими та господарськими спорудженнями за адресою: АДРЕСА_2, яка складає 43/100 частини всього будинку та вони стали кожний власником 1/2 частини цієї квартири, тобто кожний з них став власником 43/200 частини всього будинку.
На момент приватизації частини житлового будинку за адресою: Луганська область, м. Гірське, вул. І.Франка, буд.17, за даним будинком для його обслуговування значилася земельна ділянка площею 1241 кв м, на якій був розташовоний житловий будинок, а також побутові та господарські будівлі.
08.09.1994 р. ОСОБА_3 подарувала належні їй 43/200 частки будинку за адресою: АДРЕСА_1, що складали 1/2 частину квартири № 2 цього будинку, –ОСОБА_3, своєму синові.
Тобто, для того, щоб у ОСОБА_3 виникло право власності на подаровану йому 1/2 частину квартири АДРЕСА_3, йому після нотаріального оформлення договору дарування частини будинку необхідно було зареєструвати за собою право власності на подаровані йому 43/200 частини будинку у КП Первомайське міське госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації, але він порахував, що, оскільки, договір дарування частини будинку оформлений нотаріально, то він може зареєструвати за собою право власності на подаровану йому частину будинку в будь-який момент.
У листопаді 2011 р. ОСОБА_3 звернувся до КП Первомайське міське госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації з тим, щоб за ним було зареєстроване право власності на подаровані йому 43/200 частини будинку за адресою: Луганська область, м. Гірське, вул. І.Франка, буд.17, з побутовими і господарськими спорудженнями, що раніше належали ОСОБА_3.
Коли ОСОБА_3 у грудні 2011 р. прийшов в КП Первомайське міське госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації за документами, йому відмовили зареєструвати за ним право власності на подаровані 43/200 частини будинку за тими підставами, що ним за час проживання у будинку, а саме у період з 2008 р. по 2011 р., без дозволу були побудовані до дому тамбур, а також були без дозволу побудовані сарай та гараж на земельній ділянці, відведеній для обслуговування будинку. Також без дозволу було змінено призначення кімнат у будинку. А саме, з кімнати, де раніше була кухня була зроблена жила кімната, а там, де раніше була веранда, була зроблена кухня, у зв'язку з чим була збільшена у будинку житлова площа на 7,4 кв м.
З метою узаконення самовільно побудованих ОСОБА_3 тамбуру до будинку, а також сараю, гаражу, самовільного змінення призначення кімнат та збільшення житлової площі, без чого він не може також зареєструвати в КП Первомайське міське госпрозрахункове бюро технічної інвентаризації право власності на частку будинку, яка йому була подарована, він звертався усно в Первомайську міську Раду до архітектора, а також звертався до державної архітектурно - будівельної інспекції в м. Луганську, у компетенцію якої входить приймання в експлуатацію самовільно побудованих будинків, господарських і побутових будівель, однак йому там повідомили, що у зв'язку з тим, що у нього відсутні документи, що підтверджують його право власності або право володіння земельною ділянкою, на якій розташований будинок вони не можуть прийняти в експлуатацію побудованих тамбуру до будинку, сараю, гаражу. Також не можуть оформити змінене призначення кімнат у будинку. Також повідомили, що для оформлення ним у свою власність самовільно побудованих тамбура до будинку, а також сараю, гаража на ділянці для обслуговування будинку, самовільного змінення призначення кімнат, чим була збільшена житлова площа, йому необхідно звертатися тільки до суду.
ОСОБА_3 та ОСОБА_3 на законних підставах приватизували (придбали) частку будинку за адресою: АДРЕСА_4, з господарськими та побудованими будівлями, до цей частини будинку. ОСОБА_3 08 вересня 1994 р. на законних підставах подарувала свою частку будинку сину - ОСОБА_3 і це було оформлено у відповідності до законодавства. Починаючи з 1994 р. ОСОБА_3 постійно мешкає у цьому будинку з своєю сім'єю. Тобто він у період тривалого часу, а саме більш 17 років, законно володіє та користується земельною ділянкою, на якій побудований будинок та яка необхідна для його обслуговування.
Що стосується самовільного змінення ОСОБА_3 призначення кімнат у будинку та збільшення житлової площі, побудованих без дозволу тамбуру до будинку, сараю, гаражу, які були побудовані в період з 2008 р. по 2011 р. на земельній ділянці для його обслуговування, то згідно ч.5 ст.376 ЦК України передбачено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки, суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, самочинно побудоване на ньому, якщо це не порушує права інших осіб.
При забудові самочинно ОСОБА_3 тамбуру до будинку, побутових та господарських будівель на земельній ділянці для обслуговування будинку, змінення самовільно призначення кімнат у будинку нічиї права не порушувались. З означених підстав ОСОБА_3 вважає, що він має усі законні підстави визнати за ним право особистої приватної власності на усю квартиру АДРЕСА_5, в якій самовільно змінене призначення кімнат та збільшена житлова площа, на самовільно побудованих тамбура до будинку, а також сараю, гаража, але юридично оформити це право він може тільки за рішенням суду, що не суперечить закону, а саме ст. 392 ЦК України, де вказано, що власник майна має право звертатись з позовом про визнання права власності, як що це право не визнається чи оспарюється іншими особами.
Також ОСОБА_3 звертався із заявою до комунального підприємства «Архіград»для обстеження технічного стану частки будинку, за адресою: Луганська область, м.Гірське, вул.І.Франка. буд.17. а саме кв.2, а також побудованих побутових і господарських будов і згідно висновку КП «Архіград», технічний стан будинку з самочинно добудованими побутовими та господарськими спорудженнями за адресою: АДРЕСА_2, відповідають державним стандартам, містобудівним нормам і правилам, нормативним актам пожежної безпеки, санітарному законодавству.
Згідно розрахунку КП Первомайського міського госпрозрахункового бюро технічної інвентаризації, вартість всього житлового будинку за адресою: Луганська область, м.Гірське, вул. Франка, буд. 17, складає 73 580 гр 00 к, тому 43/100 частки будинку складає –31 639 гр 40 к. Вартість самочинно побудованих ОСОБА_3 тамбуру до дому - аІ, сараю –С, гаражу –Р, складає 85 978 гр 00 к. У зв'язку з чим вартість - ціну позову складає 117 617 гр 40 к.
Представник позивача просить визнати за ОСОБА_2 право власності на 43/100 частки житлового будинку за адресою: Луганська область, м. Гірське, вул. І.Франка, буд. № 17, які складає квартира № 2 цього будинку, з самовільно зміненим призначенням кімнат та збільшенням житлової площі, всього загальною площею 53,6 кв м, житловою площею 30,9 кв м, а також на самочинно побудовані ОСОБА_2 тамбуру до будинку –а1 площею 2,6 кв м, сараю-С та гаражу-Р.
Позивач та його представник підтримали позовні вимоги, просять їх задовольнити, розглянути справу у їх відсутність.
Представник відповідача –Гірської територіальної громади в особі Гірської міської ради позовні вимоги визнав, не заперечував проти їх задоволення, просить розглянути справу у відсутність свого представника.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, надав заяву з проханням розглянути справу у його відсутність, додатково повідомив, що відповідно даних БТІ право власності на квартиру № 2 житлового будинку № 17 по вул.. І. Франка в м. Гірське Луганської області зареєстрована за ОСОБА_3, ОСОБА_2 в рівних частках за кожним на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого Первомайським управлінням житлово –комунального господарства 21.06.1994 р. № 2 442. 25.11.2011 р. до БТІ з заявою про проведення технічної інвентаризації вказаної вище квартири та реєстрації права власності на підставі договору дарування посвідченого Первомайською держнотконторою 08.09.1994 р. р/№ 3463 звернувся ОСОБА_2. Під час проведення інвентаризації фахівцем БТІ було виявлено самочинне будівництво –тамбур літ. а-2, сарай літ. С, гараж літ. Р, а також самочинно збільшена житлова площа на 7,4 кв м ОСОБА_2 було надано роз’яснення, що виконати реєстрацію права власності можливо тільки після прийняття самочинного будівництва в експлуатацію в встановленому чинним законодавством порядку. КП «Первомайське МГБТІ»не заперечує проти визнання права власності на ? частку квартири № 2 в життєвому будинку № 17 з господарськими будівлями та спорудами, в т.р. самовільно збудованими, по вул.. І.Франка в м. Гірське Луганської області за ОСОБА_2.
Позов підлягає задоволенню за наступних підстав.
Між сторонами склалися правовідносини, які регулюються вимогами ст. 331 ЦК України, яка передбачає виникнення права власності на новостворене нерухоме майно з моменту завершення будівництва, а відповідно до вимог ст. 376 ЦК України право власності на самовільно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самовільне будівництво на земельній ділянці, що не була їй виділена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під вже збудоване нерухоме майно.
Згідно до вимог ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно ст. 332 ЦК України, власник речі, переробивши річ, не втрачає право власності перероблену річ, а навпаки є власником речі, яка створена внаслідок переробки.
Згідно статті 334 ЦК України передбачене, що право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає в набувача з моменту такого посвідчення. Якщо договір про відчуження майна підлягає державної реєстрації, право власності в набувача виникає з моменту такої реєстрації.
Згідно ст.328 ЦК України право власності виникає з підстав, що не суперечать закону, в тому числі за правочинами. Право власності вважається придбаним правомірно, якщо неправомірність прямо не витікає з закону, чи незаконність права власності не встановлена судом.
У відповідності зі ст. 12 ЗУ «Про власність»праця громадян є основою створення і примноження їх власності. Громадянин набуває права власності на майно, одержане внаслідок успадкування або укладення інших угод, не заборонених законом.
Згідно статті 345 ЦК України фізичне або юридична особа може придбати право власності при приватизації державного майна та майна, що перебуває в комунальній власності.
Згідно ст.377 ЦК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або спорудження, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або спорудження розмір земельної ділянці не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудженням та на частину земельної ділянки, необхідну для їхнього обслуговування.
Встановлено, що згідно свідоцтву про право власності на житло № 2442 від 21.06.1994 р., квартира, яка знаходиться за адресою: м. Гірське, вул.. І.Франка, б. 17, кВ. 2, дійсно належить на праві приватної сумісної власності ОСОБА_4 та ОСОБА_2, кожен є власником 43/100 частини всього будинку тобто кожний з них став власником 43/200 частини всього будинку (а.с. 9).
Згідно договору дарування від 08 вересня 1994 р. ОСОБА_3 подарувала належні їй 43/200 частки будинку за адресою: м. Гірське, вул.. І.Франка, б. 17, кВ. 2, що складали ? частини квартири № 2 цього будинку –ОСОБА_2 (а.с. 10-11).
Згідно технічного паспорту на жилий будинок індивідуального житлового фонду за адресою: вул.. ОСОБА_5, б. 17, кВ. 2 в м. Гірське, власником 43/100 частки вказана ОСОБА_4 та власником 43/100 вказаний ОСОБА_2 (а.с. 4-8).
Оцінюючи в сукупності здобуті докази, суд визнає їх достовірними, а вимоги такими, що підлягають задоволенню, оскільки в судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач може бути визнаний власником 43/100 частки житлового будинку, розташованому за адресою:м. Гірське, вул.. І.Франка, б. 17, які складає кВ. 2.
Керуючись вимогами ст. ст.182, 328, 332 ЦК України, ст. ст.212-215 ЦПК України, суд,
В и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 43/100 частки житлового будинку за адресою: Луганська область, м. Гірське, вул. І.Франка, буд. № 17, які складає квартира №2 цього будинку, з самовільно зміненим призначенням кімнат та збільшенням житлової площі, всього загальною площею 53,6 кв м, житловою площею 30,9 кв м, а також на самочинно побудовані тамбуру до будинку –а1 площею 2,6 кв м, сараю-С та гаражу-Р.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному суді Луганської області через Первомайський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії судового рішення.
Суддя
- Номер: 2/1315/324/12
- Опис: виселення із-за неможливості спільного проживання
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-324/2012
- Суд: Перемишлянський районний суд Львівської області
- Суддя: Мазка Н.Б.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.05.2012
- Дата етапу: 15.06.2012