Судове рішення #39826664

Справа №


Справа № 2а/0525/147/12

                                                                      

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М                      У К Р А Ї Н И


24 квітня 2012 р. Кіровський районний суд м. Донецька у складі: головуючого - судді Подолянчук І.М.

при секретарі Мінченковій С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної в м. Донецьку Ради

Про виплату держаної допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку,-


В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, вказавши, що вона 27 січня 2011 р. народила дитину –ОСОБА_2, у зв’язку з чим перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку Ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

На думку позивачки, відповідач, всупереч вимогам Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», виплачує їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі меншій, ніж це передбачено нормами вказаного Закону.

Просила суд ухвалити судове рішення, яким визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати відповідача здійснити виплату недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною і в подальшому нараховувати їй допомогу на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку відповідно до діючого законодавства і в розмірі, не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей у віці до 6 років.

Крім того, просила стягнути в з відповідача на її користь грошові кошти в сумі 350 грн., затрачені нею на правову допомогу в сумі 30 грн., затрачені нею по сплаті держмита.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання з’явилася, свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі та суду дала аналогічні пояснення.

Представник відповідача ОСОБА_3, яка діяла на підставі доручення, у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та суду пояснила, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»та п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженого постановою КМ України від 27 грудня 2001 р. за № 1751, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: 1 січня 2009 р. –75%, з 1 січня 2010 р. – 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Для призначення допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, в Управління праці заявником подається довідка про склад сім’ї, декларація про доходи та майновий стан, що заповнюється на підставі довідок про доходи всіх членів сім’ї.

Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі, а саме - 130 грн.

Згідно із заявою позивачки від 25 березня 2011р. її була призначена державна допомога по догляду за дитиною –сином ОСОБА_2, 27 січня 2011р., до досягнення ним трирічного віку на період з 28 березня 2011 р. по 27 січня 2014р. у розмірі 130 грн. щомісяця.

З заявою про перерахунок даного виду допомоги позивачка не зверталась, тому виплачувалась вищевказана допомога у розмірі 130 грн. щомісячно.

Управління проводить розподіл бюджетних коштів, передбачених Державним бюджетом на відповідний рік, тільки за цільовим призначенням і не може бути належним відповідачем по цій справі.

У 2011р. положення окремих статей Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов’язаними із народженням та похованням», рішеннями Конституційного суду на відповідні роки не були визнані неконституційними. Рішення Конституційного суду від 09 липня 2007р. було чинним лише до 31 грудня 2007 р.

Згідно з ч.1 ст. 99 КАСУ позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивачка про порушення свого права, якщо вона вважала його порушеним, повинна була дізнатися при перших виплатах їй державної допомоги. Звернення позивачки до Управління із заявою з питання проведення перерахунку державної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років за минулий час не є передбаченою законом можливістю досудового порядку вирішення спору в розумінні ч.4 ст. 99 КАСУ.

В матеріалах справі відсутні будь-які докази, які підтверджують, що строк позивачкою пропущено за поважною причиною.

Просила позивачу ОСОБА_1 в задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.

           Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є матір’ю дитини –ОСОБА_2, 27 січня 2011р. народження, що підтверджується копією Свідоцтва про його народження, виданого 08 лютого 2011р. відділом РАЦС Кіровського РУЮ у м. Донецьку, актовий запис № 161.

           Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецька ради з березня 2011р., як застрахована особа та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку на підставі Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»№ 2811-ХІІ від 21 листопада 1992р., що підтверджується листом управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецька № К-141-5.1-6.2 від 17 листопада 2011 р., довідкою Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецька про отримання допомоги.

Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку ради, позивачу була сплачена державна допомого за березень 2011 р. - в розмірі 16, 7 грн., а з квітня 2011р. по жовтень 2011 р. –в розмірі по 130,00 грн. щомісячно.

Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»№ 2811-ХІІ від 21 листопада 1992р. відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі захисту населення.

Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»передбачено, що всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю і пологами жінкам, зазначеним у ч. 2 ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»встановлено, що призначення і виплата державної допомоги сім’ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 18 «Порядку про призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001р. № 1751 зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів від 22 лютого 2008р. № 57, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб суб’єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб –з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

Днем звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку вважається день прийняття органом праці та соціального захисту населення відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Як вбачається з листа управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку позивач звернулась до управління з заявою про призначення їй допомоги 25 березня 2011р. і з цього часу їй була призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку.

Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов’язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 р. № 107, який набрав чинності з 1 січня 2008 р., знову було внесено зміни до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Вказані норми Закону не визнавались у встановленому законом порядку неконституційними.

Пунктом 3 розділу VIII зазначеного Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку надається в розмірі, який складає різницю між: з 1 січня 2008 р. –50%, з 1 січня 2009 р. –75%, з 1 січня 2010 р. –100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одного члена сім’ї за попередні шість місяців.

Виплата вищезазначеної допомоги проводиться за рахунок субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам в розмірі, якій складає різницю між 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім’ї, але не менш 130 грн. (ст. 23 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»).

Сума до виплати з моменту призначення по теперішній час складає по 130 грн. щомісячно, саме таку суму і отримує позивач ОСОБА_1, а тому оскаржувані дії Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної у м. Донецьку ради по призначенню позивачці такої виплати є правомірними.

Крім того, позовні вимоги стосовно зобов’язання відповідача сплачувати позивачу допомогу по догляду за дитиною в повному обсязі відповідно до діючого законодавства і в подальшому, задоволенню не підлягають, оскільки вони стосуються спонукання відповідача вчинити певні дії у майбутньому, а на момент розгляду справи відсутній предмет спору.

Так, у відповідача на момент розгляду справи відсутні підстави для виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у майбутньому. Захисту в судовому порядку підлягають порушені права, а не можливість їх порушення, тому і в цій частині позовних вимог ОСОБА_1 також слід відмовити.

Крім того, згідно ст. 99 КАС України установлений шестимісячний строк для звернення особою до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів.

Про своє порушене право позивачка дізналася в червні 2010 р. коли отримала державну допомогу, розмір якої, на її думку, не відповідає вимогам закону.

Але за захистом свого порушеного права позивачка звернулася лише 02 грудня 2011р., тобто з порушенням строків позовної давності.

Крім того, позивачкою ОСОБА_1 не надано суду переконливих доказів пропуску цього строку з поважних причин, в зв’язку з чим суд вважає що позивачка без поважних причин пропустила строк для звернення до суду з вищевказаним позовом.

Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то і підстав для компенсації за понесені витрати, пов’язані із затратами на правову допомогу в розмірі 350, 00 грн. та держмито в сумі 30, 00 грн., суд не знаходить.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»№ 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28 грудня 2007 року № 107, керуючись ст.ст. 3, 8, 9, 10, 11, 99, 158-163, 167 КАС України, суд –

П О С Т А Н О В И В:          

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної в м. Донецьку Ради, про виплату держаної допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку –відмовити.

Постанову може бути оскаржено до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня проголошення постанови.


Суддя:





2-а-7689/11


Провадження2-а/0525/147/12


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація