Справа 444/2761/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.06.2012 року Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі
головуючого судді Чумак Н.О.
при секретарі Хачатурян М.Ю.
за участю
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 8 в приміщенні суду в м. Кривому Розі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради про перерахунок та виплату компенсації за шкоду, заподіяну сім’ї, яка втратила годувальника та пов’язана з Чорнобильською катастрофою, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради про перерахунок та виплату компенсації за шкоду, заподіяну сім»ї, яка втратила годувальника та пов’язана з Чорнобильською катастрофою. Позовні вимоги позивачка обґрунтовує тим, що її чоловік ОСОБА_4, був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалід II групи захворювання яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням учасника ВВВ, інваліда II групи Є № 091027 від 3 серпня 2007 pоку та посвідченням учасника ліквідації ЧАЕС А N9 442021 від 15 травня 2005 року.
20 березня 2011 року ОСОБА_4 помер. Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона має право на отримання одноразової компенсації як сім'я, яка втратила годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою. Одноразова компенсація виплачується у розмірі 60 мінімальних заробітних плат. 12 липня 2011 року вона отримала посвідчення дружини померлого громадянина ліквідатора категорії 1, смерть якого пов’язана Чорнобильською катастрофою № 509790 с, а 18 липня 2011 року отримала посвідчення для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни С № 107110.
12 жовтня 2011 року вона звернулася до ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у м. Кривий Ріг ради з заявою, де просила виплатити їй одноразову компенсацію, у зв'язку зі смертю чоловіка у розмірі 60 мінімальних заробітних плат. Але 25 жовтня 2011 року вона отримала лист про відмову у виплаті компенсації, а також її було повідомлено, що розміри вищевказаної компенсації сім'ям за втрату годувальника визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 Nq649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до вищевказаної постанови розмір одноразової компенсації сім'ям, які втратили годувальника, із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, становить - 7586 гривень. Вказана сума їй була виплачена відповідачем 11 жовтня 2011 року в сумі 5028 гривень 63 копійки та 07 листопада 2011 року – 2557 гривень 37 копійок. З отриманої 19 грудня 2011 року довідки наданої відповідачем вона дізналася, що її права порушено, що одноразова компенсація їй була виплачена в меншому розмірі, чим передбачено законодавством. Відповідач відмовився нарахувати та виплачувати їй компенсацію, у зв'язку зі смертю її чоловіка у розмірі 60 мінімальних заробітних плат. Тому вона звернулася до суду та просила суд зобов’язати відповідача – ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у м. Кривий Ріг ради здійснити перерахунок та виплату одноразової компенсації, у зв'язку зі смертю чоловіка у розмірі 60 мінімальних заробітних плат з урахуванням отриманих сум, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи» та стягнути з відповідача ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Виконкому Центрально-Міської районної у м. Кривий Ріг ради борг за не отриману одноразову компенсацію, у зв'язку зі смертю чоловіка, згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 51514 гривень. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, суду пояснила, що одноразова компенсація позивачці у розмірі 7586 гривень була виплачена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2007 року № 649 «Про встановлення розмірів виплат деякими категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 7586 гривень, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» підтверджено право Кабінету Міністрів України, як державного органу, що має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, на визначення механізму реалізації законів України, в тому числі встановлення порядку та розмір соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету. Тому в задоволенні позовних вимог позивачці просила відмовити.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши письмові матеріали справи вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
В судовому засіданні встановлено, що чоловік позивачки ОСОБА_4 був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом II групи захворювання яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням учасника ВВВ, інваліда II групи Є № 091027 від 3 серпня 2007 pоку та посвідченням учасника ліквідації ЧАЕС А N9 442021 від 15 травня 2005 року.
20 березня 2011 року ОСОБА_4 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть 1-КИ№ 395768.
12 липня 2011 року позивачка отримала посвідчення дружини померлого громадянина ліквідатора першої категорії, смерть якого пов'язана Чорнобильською катастрофою № 509790 с, а 18 липня 2011 року отримала посвідчення для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни С № 107110 (а.с.4).
12 жовтня 2011 року позивачка звернулася до ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення Виконкому Центрально-Міської районної у м. Кривий Ріг ради з заявою, де просила виплатити їй одноразову компенсацію, у зв'язку зі смертю чоловіка у розмірі 60 мінімальних заробітних плат.
25 жовтня 2011 року позивачем було отримано листа, в якому було повідомлено, що у виплаті компенсації у розмірі 60 мінімальних заробітних плат їй відмовлено, а також повідомлено, що розміри вищевказаної компенсації сім'ям за втрату годувальника визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 Nq649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст.48 Закону України «Про статус, соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» одноразова компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи та сім'ям за втрату годувальника, право на отримання одноразової компенсації мають сім'ї, що втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 № 649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір одноразової компенсації сім'ям, що втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, становить 7586 гривень, для сімей які втратили годувальника.
Відповідно до вищезазначеної постанови позивачці ОСОБА_6 була виплачена одноразова компенсація у розмірі 7586 гривень.
Законами України про державний бюджет України на відповідний рік Кабінету Міністрів України було надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Стаття 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» закріплює норму, якою встановлюється, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету. Виконання цього Закону залежить від фінансових ресурсів доходної частини державного бюджету України.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011 щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» підтверджено право Кабінету Міністрів України, як державного органу, що має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, на визначення механізму реалізації законів України, в тому числі встановлення порядку та розмір соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету.
Згідно зі статтею 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими для виконання суб'єктами усіх форм власності.
Враховуючи зазначене, одноразова компенсація сім'ї, яка втратила годувальника гр.ОСОБА_3 була виплачена в 2011 році у розмірі 7586 гривень відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 року № 649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст. ст. 11,71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_5 праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті рад и про перерахунок та виплату компенсації за шкоду, заподіяну сім’ї, яка втратила годувальника та пов’язана з Чорнобильською катастрофою – відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через районний суд шляхом подачі протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду.
Суддя Н.О. Чумак