Судове рішення #39811217


ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


02.12.2014 року Справа № Б26/18-10


Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)

суддів: Коваль Л.А., Пархоменко Н.В.

при секретарі судового засідання: Сусла Я.Б.


за участі представників сторін:

від кредитора - ВВД Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Дніпропетровську: Саржан І.М., представник, довіреність № 9707ю від 30.12.13р.


представники скаржника та інших учасників провадження у справі в судове засідання не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином


розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод сталевих конструкцій та нестандартного обладнання "Днепростальпром", м. Дніпропетровськ


на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2014р. у справі № Б26/18-10


за заявою Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, м. Дніпропетровськ

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод кранів та засобів механізації "Дніпрокран", м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, 106а, (ЄДРПОУ 01412845)

про визнання грошових вимог на суму 20 318,76 грн., -


ВСТАНОВИВ:


Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2014 року у справі № Б26/18-10 (суддя Камша Н.М.) визнані грошові вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод кранів та засобів механізації "Дніпрокран", м. Дніпропетровськ на суму 20 318, 76 грн. - 2 черга задоволення.

Не погодившись із зазначеною ухвалою, кредитор банкрута -Товариство з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод сталевих конструкцій та нестандартного обладнання "Днепростальпром" звернулось з апеляційною скаргою до апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2014 року у справі № Б26/18-10 та відмовити Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області в задоволенні грошових вимог на суму 20 318, 76 грн.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що при прийнятті оскаржуваної ухвали судом першої інстанції були порушені норми матеріального права, а саме ст. 38 Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою передбачено, що після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у справі в боржника не може виникати жодних додаткових зобов'язань. Заявлені ж спірні грошові вимоги виникли саме після визнання боржника банкрутом.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 24.11.2014 року апеляційну скаргу прийнято до провадження, розгляд скарги призначено у судовому засіданні на 02.12.2014 року.

Представник кредитора - ВВД Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Дніпропетровську у судовому засіданні надав усні пояснення, згідно з якими вважає скаргу необґрунтованою, а заявлені ним грошові вимоги правомірними та такими, що підлягають визнанню в повному обсягу та включенню до реєстру кредиторів.

Скаржник та інші учасники провадження у справі, наданим їм правом участі у судовому засіданні не скористалися та не забезпечили явку в судове засідання своїх повноважних представників, хоча про час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, що підтверджується відповідними матеріалами справи. Натомість скаржником подано клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги на іншу дату у зв'язку із зайнятістю представника в іншому судовому засіданні.

Беручи до уваги, що неявка представників скаржника та інших учасників провадження у справі не перешкоджає розгляду апеляційної скарги, а матеріали справи є достатніми для її розгляду, апеляційний суд обмежений п'ятнадцятиденним терміном на розгляд апеляційної скарги на ухвалу суду, скаржником не подано доказів зайнятості представника в іншому судовому засіданні, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення клопотання скаржника та відкладення розгляду апеляційної скарги, отже вважає за необхідне розглянути апеляційну скаргу по суті у відсутності представника скаржника та інших учасників провадження у справі, за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним ухвали, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника кредитора, судова колегія дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод кранів та засобів механізації "Дніпрокран" порушено ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 04.03.10р. за заявою кредитора ПАТ «Мегабанк» за загальною процедурою, передбаченою Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Постановою господарського суду від 06.08.13р. боржника визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура у справі, ліквідатором у справі призначено арбітражного керуючого Самошоста І.І., якого зобов'язано за результатами проведеної роботи скласти ліквідаційний баланс, звіт про ліквідаційну діяльність і надати вказані документи на затвердження господарському суду.

Оголошення про визнання боржника банкрутом опубліковано в газеті "Голос України" № 154 від 20.08.13р.

10.10.14р. Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області подало до господарського суду Дніпропетровської області заяву про визнання грошових вимог до банкрута у розмірі 20 318, 76 грн. з віднесенням до 2-ої черги задоволення.

Ухвалою господарського суду від 13.10.14р. заяву Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області прийнято до розгляду, призначено судове засідання на 11.11.14р., зобов'язано ліквідатора подати відзив на заяву кредитора.

На виконання вимог ухвали від 13.10.14р. ліквідатор повідомив господарський суд, що грошові вимоги заявлені Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, на суму 20 318,76 грн. розглянуті ліквідатором, визнані в повному обсязі та включені до реєстру вимог кредиторів у другу чергу задоволення.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2014 року у справі № Б26/18-10 грошові вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод кранів та засобів механізації "Дніпрокран", м. Дніпропетровськ визнаніу сумі 20 318, 76 грн. - 2 черга задоволення.

Зазначена ухвала і є предметом апеляційного оскарження.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість ухвали господарського суду від 11.11.2014 року, колегія суддів апеляційного господарського суду враховує наступне.

Відповідно до статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно п.1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону від 22.12.11р. №4212-VI, положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.

Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Таким чином, виходячи з дати прийняття судом постанови про визнання боржника банкрутом, заходи ліквідаційної процедури по даній справі повинні здійснюватись у відповідності до положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції від 22.12.2011р. (далі - Закон).

Частиною першою ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Як вбачається з матеріалів справи, вимоги на суму 20 318,76 грн., які заявлені кредитором, становлять капіталізовані платежі для задоволення вимог із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння банкрутом шкоди життю та здоров'ю гр. ОСОБА_4, яким своєчасно не було надано Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську підтверджуючих документів для розрахунку та здійснення страхових виплат.

Відповідно до ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 1105-XIY від 23.09.1999р., фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється, зокрема, за рахунок страхових внесків підприємств-страхувальників, а також капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників.

Капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю або перед членами їх сімей здійснюється відповідно до «Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю», затвердженим постановою КМУ від 6 травня 2000р. № 765 (далі - Порядок).

Відповідно до вказаного Порядку, капіталізація платежів провадиться щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.

Розрахунок щомісячних страхових виплат по втраті годувальника, що підлягають капіталізації, здійснюється з урахуванням середньомісячного заробітку.

Капіталізація вказаних платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

На підставі вищезазначеного, кредитором здійснено розрахунок платежів, що підлягають капіталізації, для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань ТОВ «ДЗКЗМ «Дніпрокран» перед ОСОБА_4, який отримав травму на цьому підприємстві у 2009р., та виходячи з розміру щомісячної виплати у сумі 967,56 грн. за період з серпня 2014р. по червень 2016р. загальний розмір капіталізації складає 20 318,76 грн.

Таким чином, зобов'язання ТОВ «ДЗКЗМ «Дніпрокран» перед гр. ОСОБА_4 внаслідок заподіяння шкоди його життю і здоров'ю виникли до визнання його банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у справі і строк їх виконання настав з дня прийняття судом відповідної постанови.

Також, відповідно до п. 29 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013р. № 01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (із змінами, внесеними інформаційним листами Вищого господарського суду України від 07.08.13р. та 26.12.13р.), з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом у банкрута не виникають додаткові зобов'язання, у т.ч. зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, які безпосередньо пов'язані із здійсненням ліквідаційної процедури, строк виконання всіх грошових вимог зобов'язань банкрута вважається таким, що настав.

У зв'язку з цим здійснюється капіталізація платежів за заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. № 765 "Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

За наведених обставин місцевий господарський суд дійшов до вірного висновку про необхідність визнання грошових вимог Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську 20 318,76 грн. та включення їх до реєстру вимог кредиторів банкрута, а відповідні доводи скаржника є безпідставними.

Разом з цим, місцевим господарським судом всупереч вимогам ст.ст. 38, 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" спірні грошові вимоги у сумі 20 318,76 грн. включені до 2 черги задоволення.

Так, згідно абз. 9 ч. 1 ст. 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

Як вбачається з матеріалів справи, оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури опубліковано в газеті "Голос України" № 154 від 20.08.2013р., а заяву з грошовими вимогами до банкрута Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську пред'явило у господарському суді 10.10.2014р., тобто з пропуском двомісячного строку на її подання. Відтак, визнані господарським судом грошові вимоги кредитора у сумі 20 318,76 грн. підлягають включенню до шостої черги задоволення.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів вважає за необхідне ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2014 року у справі № Б26/18-10 змінити в частині включення грошових вимог Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську у сумі 20 318,76 грн. до шостої черги задоволення. В решті оскаржувану ухвалу слід залишити без змін.

Виходячи з результатів перегляду в апеляційному порядку оскаржуваної ухвали та згідно ст.ст. 49, 99 ГПК України, судовий збір сплачений скаржником за подання апеляційної скарги у сумі 609,00грн. слід віднести на останнього.

З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 99, 101-106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -


ПОСТАНОВИВ:


Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод сталевих конструкцій та нестандартного обладнання "Днепростальпром" на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2014р. у справі № Б26/18-10 - задовольнити частково.

Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2014 року у справі № Б26/18-10 змінити, виклавши резолютивну частину ухвали в наступній редакції:

«Визнати грошові вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод кранів та засобів механізації "Дніпрокран" у сумі 20 318,76 грн. з віднесенням їх до шостої черги задоволення».

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.


Головуючий суддя А.Є. Чередко


Суддя Л.А. Коваль


Суддя Н.В. Пархоменко


Повний текст постанови виготовлено та підписано 03.12.2014 року.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація