Справа № 182/1131/14-ц
Провадження № 2/0182/1718/2014
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем УКРАЇНИ
07.11.2014 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді:Троян Н.А.
при секретарі: за участю представника позивача: Смиковій Ю.В. ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нікополі цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності у порядку спадкування за законом, суд
В С Т А Н О В И В :
У лютому 2014 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до територіальної громади в особі Нікопольської міської ради про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності у порядку спадкування за законом. Уточненою позовною заявою від 28.10.2014 року позивач вказав в якості відповідача ОСОБА_5 В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дід, ОСОБА_6. Після його смерті відкрилася спадщина на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 За життя померлий заповіту не склав.
Він є власником другої частини вказаного будинку та фактично прийняв спадщину, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину приватний нотаріус Нікопольського міського нотаріального округу ОСОБА_7 йому відмовив, оскільки не підтверджені родинні відносини зі спадкодавцем.
Померлий ОСОБА_6 приходиться йому рідним дідом через матір, ОСОБА_8. Родинні відносини зі спадкодавцем підтверджуються свідоцтвом про народження його матері в якому зазначене її дівоче прізвище «ОСОБА_8», а батьком вказаний ОСОБА_6, свідоцтвом про укладення шлюбу матері з ОСОБА_9, його свідоцтвом про народження в якому вказане прізвище матері «ОСОБА_8». За життя мати ще раз уклала шлюб та взяла собі прізвище «ОСОБА_8», однак відповідного свідоцтва про укладення шлюбу він не має.
Оскільки мати померла ІНФОРМАЦІЯ_3, тобто раніше свого батька, то він є спадкоємцем її частки у спадщині за правом представлення відповідно до ст.1266 ЦК України. До кола спадкоємців також входить його рідна сестра ОСОБА_5, яка на спадщину не претендує.
Просить встановити той факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 є його рідним дідом та визнати за ним право власності на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1
У судове засідання від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі (а.с.53). Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, про дату розгляду справи була повідомлена належним чином, заперечень проти позову не надала.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Статтею 1266 ЦК України встановлено, що внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.7). Після його смерті відкрилася спадщина на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 належну померлому на підставі договору про право забудови від 27.04.1957 року, посвідченого Першою Нікопольською державною нотаріальною конторою за р. №1-1304 (а.с.6).
Позивач на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 05.06.2013 року є власником другої частини спірного будинку (а.с.52) та згідно довідки квартального комітету зареєстрований за вищевказаною адресою з 2000 року (а.с.4), а тому відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України вважається таким, що прийняв спадщину. Однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину приватний нотаріус Нікопольського міського нотаріального округу ОСОБА_7 йому відмовив, оскільки не підтверджені родинні відносини зі спадкодавцем, що підтверджується письмовою відмовою нотаріуса (а.с.5).
Згідно свідоцтва про народження позивача його батьками вказані ОСОБА_10 та ОСОБА_11 (а.с.8). Дошлюбне прізвище матері позивача «ОСОБА_8», що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу (а.с.10). Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_12 її батьками вказані ОСОБА_6 і ОСОБА_13 (а.с.11). Крім того, за життя ОСОБА_14 заповіла все належне їй майно позивачу, зазначивши у заповіті, що він є її онуком (а.с.34).
В подальшому мати позивача зареєструвала шлюб з ОСОБА_15 у зв'язку з чим взяла собі прізвище «ОСОБА_8», однак свідоцтво про шлюб на теперішній час втрачено.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_16 суду пояснив, що він сусід позивача. З 1958 року він знав ОСОБА_6 та його дружину ОСОБА_13, які мали дочку ОСОБА_10. Позивач являється її сином і живе в будинку своїх діда та баби. Померлі ОСОБА_6 та ОСОБА_13 називали позивача онуком.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_18 суду пояснив, що знає позивача з 1997 року. Коли позивач прийшов з армії, він поселився в будинку своїх діда та баби, яких доглядав до смерті. Мати позивача жила окремо.
Враховуючі наведене, суд вважає доведеним той факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 є рідним дідом позивача.
Судом встановлено, що за життя ОСОБА_6 склав заповіт від 11.02.1988 року, посвідчений Другою Нікопольською державною нотаріальною конторою за реєстровим №2-764 відповідно до якого заповідав 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 ОСОБА_13 (а.с.28,30). Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто до відкриття спадщини, ОСОБА_13 померла (а.с.35), то вказане майно спадкується на загальних підставах спадкоємцями за законом.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, спадкова справа після смерті ОСОБА_6 не відкривалася, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с.29) ОСОБА_8.( мати позивача та донька ОСОБА_6) померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.9). Позивач згідно ст. 1266 ЦК України має право на її частку у спадщині після смерті ОСОБА_6 за правом представлення.
Відповідач також входить до кола спадкоємців за правом представлення (а.с.36-38), однак спадщину у встановлений строк не прийняла та на неї не претендує, що підтверджується нотаріально посвідченою заявою (а.с.39).
Оскільки факт родинних відносин зі спадкодавцем доведений в судовому засіданні, позивач спадщину прийняв, а відповідач на неї не претендує, суд вважає за необхідне позов задовольнити та визнати за ОСОБА_4 право власності на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_6 за правом представлення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1217, 1218, 1261, 1266 ЦК України, ст.ст. 10,11,209,212,214-215,217-218 234, 256 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Встановити факт, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 є рідним дідом ОСОБА_4.
Визнати за ОСОБА_4 право власності на ? частину житлового будинку літ.А загальною площею 81,4 кв.м., житловою площею 58,7 кв.м., допоміжною площею 22,7 кв.м., з надвірними будівлями - літня кухня літ.Б,б, сарай літ.В, вбиральня літ.Г, гараж літ.Д, ф-т літня кухня літ Е, спорудження №1-5,1, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 у порядку спадкування за законом після смерті діда ОСОБА_6, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту проголошення рішення через Нікопольський міськрайонний суд.
Суддя: Н. А. Троян