Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогр'я, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444
Справа № 669/1350/14-ц
Провадження № 2/669/382/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2014 року смт.Білогір'я
Білогірський районний суд Хмельницької області
в складі :
судді Герасимчук Н.П.,
при секретарі Дмитришиній В.В.,
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Білогір'я цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Довгалівської сільської ради Хмельницької області про визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В :
12.11.2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Довгалівської сільської ради Білогірського району Хмельницької області про визнання за нею права власності на житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати, ОСОБА_2. Після її смерті вона є спадкоємцем, проте позбавлена можливості оформити спадкові права на житловий будинок, оскільки будівлі не були зареєстровані у органах реєстрації нерухомого майна.
В судовому засіданні позовні вимоги підтримала, пояснила суду, що після смерті матері її брат та сестри звернулися до нотаріальної контори з заявами про відмову від прийняття спадщини. Вона спадщину прийняла, оскільки у встановлений законом строк подала заяву про прийняття спадщини. Право власності на житловий будинок не було зареєстроване у єдиному реєстрі прав власності на нерухоме майно, що позбавляє її можливості оформити право власності на спадкове майно в позасудовому порядку.
Представник Довгалівської сільської ради Білогірського району Хмельницької області належним чином і своєчасно повідомлений про дату розгляду справи в судове засідання не з'явився, направив до суду заяву в якій просив справу розглянути без його участі, позов ОСОБА_1 визнав.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що будівництво житлового будинку, який знаходиться по АДРЕСА_1 проведено в 1965 році. При його будівництві права суміжних землекористувачів не порушені. Власником житлового будинку в погосподарських книгах сільської ради рахувалася ОСОБА_2, про що свідчить запис в погосподарській книзі Довгалівської сільської ради Білогірського району Хмельницької області. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла.
ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 Незважаючи на прийняття спадщини не може оформити право на спадщину на житловий будинок, оскільки спадкодавцем право власності на житловий будинок не було зареєстровано в органах реєстрації нерухомого майна.
Вказані обставини підтверджені свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серія НОМЕР_2 виданого виконавчим комітетом Криштопівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, довідками Довгалівської сільської ради Білогірського району Хмельницької області №№420-421 від 28.10.2014 року, витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №38173709 від 20.08.2014.2014 року та Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані та їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 38173646 від 20.08.2014 року, виданими державним нотаріусом Білогірської державної нотаріальної контри Разумей Л.О., повідомленням того ж нотаріуса № 01-09-617 від 24.10.2014 року про відмову у оформленні спадщини на житловий будинок, що належав спадкодавцю, із-за відсутності на житловий будинок правовстановлюючих документів, повідомленням того ж нотаріуса № 01-09-686 від 20.11.2014 року про прийняття ОСОБА_1 спадщини після смерті ОСОБА_2, технічним паспортом на житловий будинок та іншими матеріалами справи.
Із інформації, наданої реєстраційною службою Білогірського районного управління юстиції Хмельницької області № 29562445 від 17.11.2014 року 2014 року вбачається, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна встановлено відсутність запису про зареєстровані права та їх обтяження щодо об'єкта, що розташований по АДРЕСА_1 (а.с.23).
Порядок та умови прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва на законодавчому рівні вперше встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 1992 року №449 «Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом державного замовлення». Тобто до 05 серпня 1992 року не передбачалася процедура введення приватних житлових будинків в експлуатацію при оформленні права власності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року "Про затвердження Тимчасового порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, споруджених без дозволу на виконання будівельних робіт" було передбачено, що підставою для оформлення права власності на приватні житлові будинки, дачні та садові будинки, споруджені до 5 серпня 1992 року, є складений БТІ висновок про технічний стан будівлі та документ, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій вона розміщена. Зазначена постанова втратила чинність 2 червня 2011 року.
Законом України від 17 лютого 2011 року "Про регулювання містобудівної діяльності" (Закон N 3038-VI) встановлено, що прийняття в експлуатацію зведених до 31 грудня 2009 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж таких об'єктів за наявності документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій вони розташовані.
Відповідно до ст. 58 Конституції України нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, тому загальні правила прийняття в експлуатацію не можуть поширюватися на приватні житлові будинку з господарськими будівлями та спорудами, які збудовані до 5 серпня 1992 року.
Житловий будинок ОСОБА_2 збудований в 1965 році, тому для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно було б достатньо технічного паспорта складеного за результатами технічної інвентаризації, виписки із по господарської книги сільської ради, рішення місцевої ради про згоду на оформлення права власності на нерухоме майно.
Проте право власності ОСОБА_2 на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться по АДРЕСА_1 як власника, припинилося на підставі п. 11 ч.1 ст.346 ЦК України у зв'язку із її смертю.
Згідно ст. 1218 даного Кодексу до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, тому до позивача, як до спадкоємця, який прийняв спадщину, відповідно до ст. 1216 цього ж Кодексу перейшли всі права власника майна, проте із за відсутності на житловий будинок правовстановлюючих документів, оформити право власності на вказане майно у позасудовому порядку неможливо.
Згідно ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі, тому у суду є всі підстави для розгляду вказаного позову та достатньо доказів вважати, що житловий будинок з господарським будівлями, що знаходяться по АДРЕСА_1 повинен належати позивачу, як спадкоємцю ОСОБА_2
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.346, 1216, 1268 ЦК України, ст.ст. 174,213-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою с. Довгалівка Білогірського району Хмельницької області, ІПН НОМЕР_1, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться по АДРЕСА_1.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Хмельницької області через Білогірський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - протягом десяти днів з дня одержання копії рішення.
Суддя Н. П. Герасимчук