УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2014 р.Справа № 554/10684/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: П'янової Я.В.
Суддів: Зеленського В.В. , Чалого І.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 02.09.2014р. по справі № 554/10684/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м.Полтаві
про зобов'язання призначити та нарахувати пенсію,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Октябрського районного суду м. Полтава з позовом до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві (далі по тексту - відповідач), в якому просив суд зобов'язати відповідача призначити і нарахувати пенсію, відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катасрофи" з моменту досягнення 52 років.
Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 02.09.2014 року позов задоволено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 02.09.2014 року та винести нове рішення - про відмову в задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів, відповідно ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим Полтавською обласною державною адміністрацією 10 лютого 1993 року
Позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення дострокової пенсії за віком, відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві від 01.04.2014 року №1375 позивачу відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику ліквідації Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії в зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують період роботи в зоні відчуження в установленому законодавством порядку, а саме: довідок про період роботи в зоні відчуження, копій відомостей (особових рахунків) про підвищену оплату праці із зазначенням кількості днів і населеного пункту.
Не погодившись з зазначеною відмовою позивач звернувся до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 8 років, тобто по досягненні 52 років.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції на підставі такого.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно з ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно з ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до категорії 2 віднесено, зокрема, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Відповідно до положень підпункту "г" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління - Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
Надання інших документів при зверненні за призначенням пенсії з вище зазначених підстав законодавством не передбачено.
Як вбачається з матеріалів справи позивач з 1987 року працював водієм в автоколоні 15354 Полтавського обласного управління автотранспорту, що підтверджується трудовою книжкою.
Згідно з наказом начальника Полтавського обласного управління автотранспорту 15354 № 153 від 15.08.1987 року позивач був командирований з автомобілем КАМАЗ 5511 в м. Чорнобиль на 30 днів, з 05.08.1987 року по 04.09.1987 року за спецзавданням.
Крім того, згідно з довідкою автотранспортного підприємства від 02.12.1992 року за № 10/3-1639 позивачу за роботу в м. Чорнобиль в зоні відчуження в період з 05 серпня 1987 року по 04 вересня 1987 року по місцю роботи АТП-15354 по відомості від № 3057 нарахована заробітна плата за вересень 1987 року за тридцять робочих днів в сумі 1091 карбованець 91 копійка з урахуванням коефіцієнта чотири, відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7.
Також колегія суддів зазначає, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи, згідно зі ст. 65 Закону, за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Зазначені посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами.
Колегія суддів зазначає, що позивач, звертаючись до відповідача з заявою щодо призначення дострокової пенсії за віком, а також звертаючись з позовом до суду першої інстанції надав копію учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії серія НОМЕР_1, виданого Полтавською обласною державною адміністрацією 10.02.1993 року.
Частиною 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 8 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що позивач, працюючи в зоні відчуження з 05 серпня 1987 року по 04 вересня 1987 року та маючи посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 8 років, тобто по досягненні 52 років, а тому дії відповідача щодо відмови позивачу в призначенні та нарахуванні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно з ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправними.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Октябрського районного суду м. Полтава від 02.09.2014 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві залишити без задоволення.
Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 02.09.2014р. по справі № 554/10684/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)П’янова Я.В.
Судді(підпис) (підпис) Зеленський В.В. Чалий І.С.