Судове рішення #39546452


Провадження № 2/200/3693/14

КОПІЯ:

Справа № 200/2168/14 - ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


14 листопада 2014 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

Головуючого судді - Бібіка М.М.,

при секретарі - Дельфонцевій Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра», приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, третя особа: Ленінський відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області; про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню,


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернулася до Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська із позовом до ПАТ «КБ «Надра», приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, вказавши третьою особою Ленінський відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського МУЮ Дніпропетровської області; про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню. Свої позовні вимоги вона обґрунтувала тим, що 23 травня 2008 року між нею та ВАТ КБ «Надра», з 04 лютого 2011 року найменування банка змінено на ПАТ «КБ «Надра», був укладений кредитний договір № 826046/ФЛ, у відповідності до якого ОСОБА_1 був наданий кредит в сумі 111 030, 86 доларів США. В якості забезпечення виконання кредитного договору № 826046/ФЛ від 23 травня 2008 року між ОСОБА_1 та банком був укладений договір іпотеки № 826046/ФЛ від 23 травня 2008 року, предметом якого було нерухоме майно, а саме квартира та приміщення ХХV, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, що належить їй на праві власності. 06 серпня 2003 року приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 було вчинено виконавчий напис про звернення стягнення на нерухоме майно, а саме: квартиру та приміщення ХХV, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1; в результаті чого зазначена квартира та приміщення перейшли у власність ПАТ «КБ «Надра». Про зазначений виконавчий напис вона дізналася лише 28 січня 2014 року, при ознайомленні із матеріалами виконавчого провадження. Позивач вважає, що під час вчинення виконавчого напису, приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 не були додержані норми чинного законодавства та не перевірено безспірність боргу для вчинення напису. У зв'язку із чим вона звернулася до суду з позовом про визнання вищезазначеного виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню (а.с. а.с. 2 - 3).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник відповідача - приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, проти задоволення позову заперечувала в повному обсязі.

Представник відповідача - ПАТ «КБ «Надра» в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність. Відповідно до вказаної заяви, заперечує проти задоволення позову (а.с. 92).

Третя особа в судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду невідомі (а.с. 93).

Суд, вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, доходить наступного висновку.

Судом було встановлено, що 23 травня 2008 року між ВАТ КБ «Надра» та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 826046/ФЛ, у відповідності до якого позичальнику був наданий кредит у розмірі 111 030, 86 доларів США, строком користування до 12 травня 2033 року (а.с. а.с. 9 - 11).

В якості забезпечення виконання кредитного договору № 826046/ФЛ, між ВАТ КБ «Надра» та ОСОБА_1 був укладений договір іпотеки № 826046/ФЛ від 23 травня 2008 року, предметом якого є нерухоме майно, а саме: квартира та приміщення ХХV, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1; у житловому будинку літ А - 4, гуртожиток (блок 2), квартира № 3, яка складається з: 1 - коридор, 2 - кухня, 3 - туалет, 4 - ванна, 5,6,7 - житлові площею 39,6 м2, 8 - кладова, загальною площею 66,6 м2. Приміщення ХХV - кладова, площею 3,4 м2 (а.с. а.с. 12 - 13).

04 лютого 2011 року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію було змінено найменування Відкритого акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» на Публічне акціонерне товариство «Комерційним банк «Надра».

Також, встановлено, що ОСОБА_1 не виконала свої зобов'язання з повернення кредиту та відсотків за кредитним договором № 826046/ФЛ від 23 травня 2008 року, й у неї перед банком утворилася заборгованість, яка станом на 23 травня 2013 року складала 1 437 719 гривень 05 копійок з урахуванням відсотків, комісії, пені та штрафу відповідно до розрахунку (а.с. а.с. 100 - 101).

Крім того, з наданих суду документів вбачається, що 11 червня 2013 року банк направив ОСОБА_1 вимогу, в якій повідомив про порушення нею зобов'язань із поверненням кредиту за договором № 826046/ФЛ від 23 травня 2008 року, а також про її обов'язок протягом 30 днів повернути всю суму заборгованості в розмірі 1 437 719 гривень 05 копійок з урахуванням відсотків, комісії, пені та штрафу. Також, ПАТ «КБ «Надра» попередив боржника про можливість звернення до нотаріуса за виконавчим написом у випадку непогашення зазначеної заборгованості та стягнення з неї витрат за оплату цих послуг (а.с. а.с. 36, 103).

06 серпня 2013 року, приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 на підставі ст. 87 ЗУ «Про нотаріат» та п. 1 переліку документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою КМУ від 29 червня 1999 року № 1172, було вчинено виконавчий напис у відповідності до якого було запропоновано звернути стягнення на нерухоме майно, а саме квартиру та приміщення ХХV, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 8).

Зазначені правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про нотаріат», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» від 29.06.1999 року та інструкцією «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України».

Відповідно до ст. 88 Закону України «Про нотаріат», нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.

Відповідно до інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженої наказом Міністерства Юстиції України, 03.03.2004 року, зокрема п. 282 встановлено, що для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.

Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, установлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно Постанови КМУ «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» від 29.06.1999 року (далі - постанова), а саме переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими угодами, встановлює, що для одержання виконавчого напису за нотаріально посвідченими угодами, що передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно подаються: а) оригінал нотаріально посвідченої угоди; б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобовязання.

Згідно п. 283 Інструкції, для вчинення виконавчого напису стягувачем або уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, має бути зазначено: відомості про найменування і адресу стягувача та боржника; дата та місце народження боржника - фізичної особи, місце його роботи; номери рахунків у банках, кредитних установах, код в ЄДРПОУ для юридичної особи;т строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо.

Заява може містити також іншу інформацію, необхідну для вчинення виконавчого напису.

Відповідно до п. 284 Інструкції, нотаріус вчиняє виконавчі написи: якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем; за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом установлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.

Заборгованість або інша відповідальність боржника визнається безспірною і не потребує додаткового доказування у випадках, якщо подані для вчинення виконавчого напису документи передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку затвердженому постановою Кабінету Міністрів України.

Строки, протягом яких може бути вчинено виконавчий напис, обчислюються з дня, коли у стягувача виникло право примусового стягнення боргу.

Згідно ст. 33 Закону України «Про іпотеку» передбачено, що у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобовязання іпотекодавець вправі задовольнити свої вимоги за основним зобовязанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя.

Згідно ст. 35 Закону України «Про іпотеку», передбачено, що у разі порушення основного зобовязання та/або умов іпотечного договору іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмову вимогу про усунення порушення. В цьому документі зазначається стислий зміст порушених зобов'язань, вимоги про виконання порушеного зобовязання у не менш як тридцяти денний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. Якщо протягом встановленого тридцяти денного строку іпотекодержателя залишається без задоволення іпотекодаржатель вправі розпочати звернення стягнення на предмет іпотеки відповідно до цього закону.

Відповідно до статті 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи й наведених норм закону, а також зважаючи на те, що представником позивача сума заборгованості за кредитним договором в судовому засіданні не оспорювалася, а також те, що банком було надано приватному нотаріусу Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2 розрахунок заборгованості, який відповідає розрахунку у письмовій вимозі, направлений на адресу позивача, щодо дострокового повернення кредиту, а також інші документи, які визначені законодавством обов'язковими для вчинення виконавчого напису про звернення стягнення на предмет іпотеки, що встановило безспірність заборгованості за кредитом, суд доходить до висновку, що виконавчий напис відповідає вимогам закону, а заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.


Керуючись ст. ст. 256, 257, 261, 267 Цивільного кодексу України 2003 року, ст. ст. 50, 88 Закону України «Про нотаріат», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» від 29.06.1999 року, інструкцією «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», ст. ст. 4 - 8, 10, 11, 18, 57, 60, 169, 208, 209, 212 - 215, 218 Цивільного процесуального кодексу України суд -


ВИРІШИВ:


ОСОБА_1 у позові до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра», приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, третя особа: Ленінський відділ державної виконавчої служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області; про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню - відмовити.


Рішення може бути оскаржено на протязі десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська.



Суддя (підпис) М.М.Бібік


З оригіналом згідно: Є.О. Дельфонцева


Голова Бабушкінського районного суду

м. Дніпропетровська І.Ю. Литвиненко





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація