ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
26 січня 2007 р. |
№ 17/56 |
Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П.-головуючий, судді Бенедисюк І.М. і Львов Б.Ю.,
розглянувши матеріали касаційної скарги суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, м. Стаханов Луганської області (далі - СПД ОСОБА_1)
на рішення господарського суду Луганської області від 08.04.2004
зі справи № 17/56
за позовом Луганського обласного управління у справах захисту прав споживачів, м. Луганськ
до СПД ОСОБА_1
про стягнення 1 700 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Луганської області від 08.04.2004 позов задоволено.
СПД ОСОБА_1 звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою від 12.12.2006 НОМЕР_1, в якій просить скасувати зазначене рішення місцевого господарського суду. Скаржником також подано клопотання про відновлення пропущеного процесуального строку подання касаційної скарги.
У зв'язку з набранням чинності Кодексом адміністративного судочинства (далі -КАС України) до компетенції адміністративних судів віднесено усі публічно-правові спори, позивачами в яких є особи, на захист прав, свобод та інтересів яких подано адміністративний позов до суб'єкта владних повноважень (статті 2, 3, 17, 50 і 104 названого Кодексу).
Пункт 4 статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Визначення суб'єкта владних повноважень наведено в пункті 7 статті 3 КАС України - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення права споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів регулюються Законом України “Про захист прав споживачів”.
Відповідно до пункту 1 статті 26 цього Закону державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів та забезпечення реалізації державної політики щодо захисту прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно з частинами першою та третьою Положення про Головне управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, головні обласні, обласні, Севастопольське міське управління у справах захисту прав споживачів та Департамент у справах захисту прав споживачів у місті Києві, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики (далі - Держспоживстандарт України) від 9 жовтня 2003 року № 169, зокрема, обласні управління у справах захисту прав споживачів підпорядковуються Держспоживстандарт України та є його територіальними органами. Управління входять до системи органів Держспоживстандарту України і в межах своїх повноважень здійснюють державний захист прав споживачів.
Держспоживстандарт України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, а також є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, стандартизації, метрології, підтвердження відповідності.
Відповідно до статті 1 Цивільного кодексу України до відносин у сфері захисту прав споживачів цивільне законодавство не застосовується.
Водночас абзацами першим та другим пункту 6 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення” (в редакції Закону України від 06.10.2005 № 2953-IV) КАС України передбачено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами КАС України. Касаційний перегляд рішень за такими справами здійснює Вищий адміністративний суд України за правилами КАС України.
Отже, в даному випадку позивач виступає саме як суб'єкт владних повноважень у сфері захисту прав споживачів, а спір підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Таку ж правову позицію викладено в постановах Верховного Суду України від 17.01.2006 зі справи № 13/189, від 24.01.2006 зі справи № 11/268 та інших.
Керуючись наведеними нормами КАС України, Вищий господарський суд України
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 на рішення господарського суду Луганської області від 08.04.2004 з матеріалами справи № 17/56 передати до Вищого адміністративного суду України.
Суддя В. Селіваненко
Суддя І. Бенедисюк
Суддя Б. Львов
- Номер:
- Опис: стягнення 45 491,88 грн.,
- Тип справи: Заміна, залучення нових учасників судового процесу, правонаступництво, залучення третьої особи (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 17/56
- Суд: Господарський суд м. Києва
- Суддя: Селіваненко В.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.10.2018
- Дата етапу: 06.11.2018
- Номер:
- Опис: стягнення 45 491,88 грн.,
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 17/56
- Суд: Господарський суд міста Києва
- Суддя: Селіваненко В.П.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.02.2010
- Дата етапу: 21.03.2013