Справа № 523/14835/14-к
1-кп/523/583/14
В И Р О К
Іменем України
11.11.2014
Суворовський районний суд м. Одеси
в складі головуючого - одноособово судді Зудіхіна О.В.
при секретарі - Цимар Є.А.
за участю прокурора прокуратури Суворовського району м. Одеси Онищенко О.Г.
в присутності потерпілого - ОСОБА_2,
обвинуваченого - ОСОБА_3, захисника - ОСОБА_4,
розглянувши у судовому засіданні обвинувальний акт у кримінальному провадженню (внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 12014160490003515 від 29.07.2014 року) за обвинуваченням
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Одеси, українця, громадянина України, не одруженого, освіта повна середня, офіційно не працевлаштованого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, раніше засудженого 22.08.2006 року Суворовським районним судом міста Одеси за ст. 190 ч. 1 КК України до покарання у вигляді 1 року обмеження волі, 09.06.2010 року Суворовським районним судом м. Одеси за ст. 186 ч. 2 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі строком на 4 (чотири) роки, 28.04.2012 року звільнений умовно-достроково (невідбутий строк 4 місяці 14 днів) відповідно до положень ст. 81 КК України,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 121 ч. 1 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
28.07.2014 року приблизно о 17.30 год. ОСОБА_3, знаходячись біля будинку №4 по вул. Академіка Заболотного в м. Одесі, розпивав спиртні напої, де між ним та ОСОБА_2, який знаходився поруч, виник словесний конфлікт, який в подальшому переріс у бійку. Під час даної бійки у ОСОБА_3 виник намір на нанесення тілесних ушкоджень ОСОБА_2, в ході реалізації якого ОСОБА_3 дістав із кишені своїх брюк розкладний ніж, який був у нього з собою завчасно, після чого, реалізуючи свій злочинний намір, умисно спричинив ОСОБА_2 тяжкі тілесні ушкодження у вигляді проникаючого колото-різаного поранення передньої черевної стінки з пораненням великого сальника.
Після даного конфлікту ОСОБА_2 каретою швидкої медичної допомоги доставлено до КУ «Одеська обласна клінічна лікарня» з метою надання медичної допомоги. В свою чергу ОСОБА_3, після скоєння вказаного кримінального правопорушення, втік з місця події та з метою приховування знаряддя злочину викинув у невстановленому місці розкладний ніж, яким наніс тілесні ушкодження ОСОБА_2, після чого, усвідомивши скоєне, повернувся на місце вчинення правопорушення, де був затриманий співробітниками міліції, які на той час вже прибули на місце події.
Згідно акту судово-медичної експертизи № 2134 від 28.08.2014 року у ОСОБА_2 виявлені наступні тілесні ушкодження: одне колото-різане поранення передньої черевної стінки, проникаюче в черевну порожнину з пошкодженням великого сальника, що супроводжувалося крововиливом в черевну порожнину (250 мл). Наявні тілесні ушкодження утворилися від дії колючо-ріжучого предмету, яким міг бути клинок ножа. Дані тілесні ушкодження могли бути заподіяні 28.07.2014 року.
Вказані тілесні ушкодження згідно п. 2.1.3 "к" «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень» відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень за критерієм небезпеки для життя.
Умисні дії ОСОБА_3 кваліфіковані за ст. 121 ч. 1 КК України: умисне тяжке тілесне ушкодження, тобто умисне тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння.
Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 свою вину у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 121 ч. 1 КК України, визнав у повному обсязі, підтвердив у своїх показаннях сутність пред'явленого йому обвинувачення. Про вчинені дії він жалкує та щиро кається.
Отримавши показання обвинуваченого ОСОБА_3, що повністю відповідають фактичним обставинам кримінального провадження, з'ясувавши правильність розуміння всіма учасниками судового засідання змісту цих обставин та відсутності їх оспорювань, сумнівів у добровільності та істинності їх позицій, роз'яснивши правові наслідки застосування положень ст. 349 ч. 3 КПК України, суд визнав недоцільним дослідження інших доказів.
Враховуючи вищевикладене, суд, розглянувши кримінальне провадження в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта, вважає доведеною вину обвинуваченого ОСОБА_3 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ст. 121 ч. 1 КК України: умисне тяжке тілесне ушкодження, тобто умисне тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння.
При визначенні міри покарання обвинуваченому ОСОБА_3 суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, обставини його вчинення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотивацію злочину, особу обвинуваченого, його ставлення до скоєного.
Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченому ОСОБА_3, передбаченою ст. 67 КК України, судом визнано вчинення злочину в стані алкогольного сп'яніння.
Обставиною, що пом'якшує покарання обвинуваченому, відповідно до ст. 66 КК України, судом визнано щире каяття.
Зокрема, судом враховано, що обвинувачений задовільно характеризується за місцем реєстрації, що підтверджується характеристикою ЖКС «Ленінський - 17» від 16.09.2014 року, що знаходиться в матеріалах кримінальної справи, однак, відповідно довідки ДІМ Суворовського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, що знаходиться в матеріалах кримінального провадження (а.с. 126), обвинувачений ОСОБА_3 за місцем мешкання сусідами характеризується незадовільно, у відносинах з ними не перебуває, зловживає спиртними напоями, неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності, неодноразово був помічений в спілкуванні з особами, що ведуть антигромадський спосіб життя.
На психіатричному обліку не значиться, що підтверджується довідкою КУ «Міський психіатричний диспансер» за №963 від 08.08.2014 року та довідкою КУ «Одеський обласний медичний центр психічного здоров'я» за №593 від 18.08.2014 року, що знаходяться в матеріалах кримінального провадження (а.с. 123-124).
Крім того, судом враховано, що обвинувачений раніше неодноразово притягувалася до кримінальної відповідальності, що підтверджується довідкою Суворовського РВ ОМУ УМВС України в Одеській області від 08.08.2014 року, що знаходиться в матеріалах кримінального провадження (а.с. 74-75).
Відповідно до положень ст. 65 ч. 1 КК України суд призначає покарання в межах, установлених санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини КК, що передбачає відповідальність за вчинений злочин.
Вирішуючи питання про призначення покарання, суд враховує, що особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів. Більш суворий вид покарання з числа передбачених за вчинений злочин призначається лише у разі, якщо менш суворий вид покарання буде недостатній для виправлення особи та попередження нею вчинення нових злочинів.
Аналіз вищевикладеного свідчить про те, що виправлення та перевиховання обвинуваченого ОСОБА_3 можливо лише в умовах його ізоляції від суспільства.
З матеріалів кримінальної справи вбачається, що прокуратурою Суворовського району міста Одеси в інтересах держави в особі КУ "Одеська обласна клінічна лікарня" (м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, р/р 35420201024194, код ОКПО 01998526, МФО 828011, ГУДКСУ в Одеській області) заявлено цивільний позов про стягнення з ОСОБА_3 витрат на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 в розмірі 4 208 (чотири тисячі двісті вісім) гривень 00 копійок.
Витрати на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 документально підтверджені довідкою КУ "Одеська обласна клінічна лікарня" від 22.09.2014 за № 01/01-07/3016, що знаходяться в матеріалах кримінального провадження (а.с. 122).
Відповідно до положень ст. 128 ч. 3 КПК України цивільний позов в інтересах держави пред'являється прокурором. Цивільний позов може бути поданий прокурором у випадках, встановлених законом, також в інтересах громадян, які через фізичний чи матеріальний стан, неповноліття, похилий вік, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права.
Згідно з положеннями ст. 129 ч. 1 КПК України, ухвалюючи обвинувальний вирок, постановляючи ухвалу про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.
Враховуючи зазначені положення, суд вважає, що цивільний позов прокурора прокуратури Суворовського району міста Одеси в інтересах держави в особі КУ "Одеська обласна клінічна лікарня" (м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, р/р 35420201024194, код ОКПО 01998526, МФО 828011, ГУДКСУ в Одеській області) про стягнення з ОСОБА_3 витрат на стаціонарне лікування ОСОБА_2 в розмірі 4 208 (чотири тисячі двісті вісім) гривень 00 копійок підлягає задоволенню в повному обсязі.
Потерпілий ОСОБА_2 під час кримінального провадження до початку судового розгляду заявляв цивільний позов про стягнення матеріальної та моральної шкоди в розмірі 14 000 гривень з обвинуваченого ОСОБА_3, який вчинив суспільно небезпечне діяння.
Як вбачається з положень ст. 124 ч. 1 КПК України, у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь потерпілого всі здійснені ним документально підтверджені процесуальні витрати. За відсутності в обвинуваченого коштів, достатніх для відшкодування зазначених витрат, вони компенсуються потерпілому за рахунок Державного бюджету України у випадках та в порядку, передбачених законом для компенсації шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Згідно з положеннями ст. 128 ч. 5 КПК України цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв'язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Відповідно до положень ст. 128 ч. 1 КПК України особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред'явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
Враховуючи, що потерпілим не надано документів на підтвердження позовних вимог, суд, з метою дотримання прав потерпілого та надання йому можливості захистити свої інтереси, приходить до висновку про необхідність залишити цивільний позов потерпілого ОСОБА_2 без розгляду та одночасно роз'яснює, що відповідно до положень ст. 128 ч. 7 КПК України особа, яка не пред'явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.
З огляду на те, що під час досудового розслідування були проведені дві безкоштовні судово-медичні експертизи за №1883 від 07.08.2014 року та за №2134 від 28.08.2014 року, судові витрати відсутні.
Долучені до обвинувального акту матеріали кримінального провадження №12014160490003515 від 29.07.2014 року зберігати разом з обвинувальним актом.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 314, 349 ч. 3, 369-371, 373-374, 394-395, 471, 473-476 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 121 ч. 1 КК України, та призначити йому покарання у вигляді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років.
Міру запобіжного заходу до набранням вироком суду законної сили залишити без змін у вигляді тримання під вартою в ОСІ УДПтСУ в Одеській області.
Строк відбування покарання ОСОБА_3 відраховувати з дня його фактичного затримання, а саме з 29.07.2014 року.
Цивільний позов прокурора прокуратури Суворовського району міста Одеси в інтересах держави в особі КУ "Одеська обласна клінічна лікарня" (м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, р/р 35420201024194, код ОКПО 01998526, МФО 828011, ГУДКСУ в Одеській області) про стягнення з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, витрат на стаціонарне лікування ОСОБА_2 в розмірі 4 208 (чотири тисячі двісті вісім) гривень 00 копійок задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь держави в особі КУ "Одеська обласна клінічна лікарня" (м. Одеса, вул. Академіка Заболотного, 26, р/р 35420201024194, код ОКПО 01998526, МФО 828011, ГУДКСУ в Одеській області) витрати на стаціонарне лікування ОСОБА_2 в розмірі 4 208 (чотири тисячі двісті вісім) гривень 00 копійок.
Цивільний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про відшкодування майнової та моральної шкоди в розмірі 14 000 гривень - залишити без розгляду.
Долучені до обвинувального акту матеріали кримінального провадження №12014160490003515 від 29.07.2014 року - зберігати разом з обвинувальним актом.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до суду апеляційної інстанції через Суворовський районний суд м. Одеси протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: