Судове рішення #39439059



ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2014 року 21:25Справа № 808/7713/14 м.Запоріжжя


Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Фещенко Ю. В.

за участю секретаря судового засідання Пелеха С.І.


Представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача 1: не з'явився

від відповідача 2: не з'явився

від відповідача 3: не з'явився

від відповідача 4: не з'явився

від відповідача 5: не з'явився

від відповідача 6: не з'явився

від третьої особи: не з'явився


розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради (м. Мелітополь, Запорізької області)

до відповідача 1: Мелітопольського комітету комуністичної партії України (м.Мелітополь, Запорізької області);

відповідача 2: Мелітопольської міської партійної організації ВО "Свобода" Запорізької області (м. Мелітополь, Запорізької області);

відповідача 3: Мелітопольської міської партійної організації "Правий сектор" Запорізької області (м. Мелітополь, Запорізької області);

відповідача 4: Мелітопольської міської організації політичної партії "УДАР Віталія Кличка" (м. Мелітополь, Запорізької області);

відповідача 5: Мелітопольської міської організації політичної партії "ВО "Батьківщина" (м. Мелітополь, Запорізької області);

відповідача 6: Громадської організації "Самооборона Мелітопольщини" (м.Мелітополь, Запорізької області)

третя особа: Мелітопольський міський відділ з обслуговування міста Мелітополя та Мелітопольського району ГУМВС України в Запорізькій області (м. Мелітополь, Запорізької області)

про заборону проведення мирних заходів



06 листопада 2014 року о 14 годині 00 хвилин Виконавчий комітет Мелітопольської міської ради (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Мелітопольського комітету комуністичної партії України (далі - відповідач 1); Мелітопольської міської партійної організації ВО "Свобода" Запорізької області (далі - відповідач 2); Мелітопольської міської партійної організації "Правий сектор" Запорізької області (далі - відповідач 3); Мелітопольської міської організації політичної партії "УДАР Віталія Кличка" (далі - відповідач 4); Мелітопольської міської організації політичної партії "ВО "Батьківщина" (далі - відповідач 5); Громадської організації "Самооборона Мелітопольщини" (далі - відповідач 6); третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Мелітопольський відділ з обслуговування міста Мелітополь та Мелітопольського району ГУМВС України в Запорізькій області (далі - третя особа), в якому позивач просить суд встановити обмеження у реалізації права на мирні зібрання шляхом заборони проведення 07.11.2014 мирних заходів у м. Мелітополі Запорізької області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачі 1, 2, 3, 4, 5, 6 запланували, надіславши відповідні повідомлення позивачу, проведення мирних заходів в м. Мелітополі 07 листопада 2014 року в одному і тому ж місці та в однаковий час, при цьому позивач вважає, що заходи, які плануються вищезазначеними організаціями можуть:

- перешкоджати вільному доступу громадян та працівників до державних установ, поруч з якими планувалося проводити заходи;

- порушувати нормальний рух транспортних засобів на ділянках доріг, наближених до місця проведення заходу;

- призвести до виконання конфліктних ситуацій у разі збігу у місці та часі проведення кількох мирних зібрань різного (часто протилежного) ідеологічного спрямування тощо;

- ймовірності виникнення заворушень, злочинів, порушень прав та свободи інших людей у зв'язку з відсутністю у органів виконавчої влади та місцевого самоврядування можливості забезпечити громадський порядок під час проведення мирного заходу із-за повідомлення про його проведення у недостатній для цього строк.

Ухвалою суду від 06 листопада 2014 року провадження в адміністративній справі відкрито та призначено справу до судового розгляду на 06 листопада 2014 року о 18 годині 00 хвилин.

Позивач до початку судового засідання подав заяву, в якій просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, розглянувши справу без участі його представника.

Відповідачі 1, 2, 3, 4, 5, 6, а також третя особа у судове засідання не з'явилися, причин нез'явлення суду не повідомили. Про час та місце розгляду справи відповідачі 1, 2, 3, 4, 5, 6 та третя особа були повідомлені негайно належним чином у спосіб визначений ст. 38 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), що підтверджується телефонограмами, що знаходяться в матеріалах справи. Крім того, відповідачі 1, 2, 3, 4, 5, 6 заперечень проти позову, а також інших витребуваних судом документів, не надали.

За таких обставин та керуючись приписами ч. 4 ст. 122, ч. 2, 4 ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін. На підставі приписів ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України у зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності,


ВСТАНОВИВ:


Листом від 28.10.2014 року Мелітопольський комітет комуністичної партії України повідомив Мелітопольську міську раду про проведення 07 листопада 2014 року заходів до 97-ї річниці Великої Жовтневої Соціалістичної революції. Згідно вказаного листа, збір учасників планується о 09 годині 30 хвилин на перехресті вул. Луначарського с просп. Б.Хмельницького; хода святкової колони почнеться з 10 години 00 хвилин від місця збору по просп. Б. Хмельницького, вул. Кірова, вул. Леніна до пам'ятника В.І. Леніна, де відбудеться мітинг з 10 години 45 хвилин до 11 години 45 хвилин. У листі також зазначено, що орієнтовна кількість учасників 500 чоловік.

Відповідно до повідомлення від 06.11.2014 року, Мелітопольська міська партійна організація ВО "Свобода" оповістила Мелітопольську міську раду про намір провести мирний захід з вшанування пам'яті жертв комуністичного режиму. У вказаному повідомленні зазначено про початок пішої ходи з перехрестя просп. Б. Хмельницького та вул. Луначарського (будівля водоканалу) парною стороною просп. Б. Хмельницького проїжджою частиною - до вул. Кірова, потім вул. Кірова до перехрестя вул. Леніна та вул.К.Маркса, далі вул. К. Маркса до будівлі міської ради; збори біля КП "Водоканал" о 09 годині 00 хвилин на вул. Луначарського, початок пішої ходи о 10 годині 00 хвилин, прибуття до міської ради об 11 годині 00 хвилин, по закінченню мітинг. У повідомленні також зазначено про закінчення заходу до 12 години 00 хвилин та кількість учасників до 100 осіб.

Відповідно до повідомлення від 06.11.2014 року Мелітопольська міська організація політичної партії "УДАР Віталія Кличка" оповістила Мелітопольську міську раду про проведення 07 листопада 2014 року з 10 години 00 хвилин до 12 години 00 хвилин від Водоканалу до перехрестя вул. Леніна та вул. К. Маркса ходи в ушанування жертв комуністичного режиму. У повідомлення також вказано про кількість учасників 100 осіб.

Відповідно до повідомлення від 06.11.2014 року Мелітопольська міська організація політичної партії "ВО "Батьківщина" оповістила Мелітопольську міську раду про проведення 07 листопада 2014 року заходу, присвяченого шануванню пам'яті жертв комуністичного режиму; захід передбачає пішу ходу та мітинг; збір громадян - 09 година 00 хвилин на перехресті просп. Б. Хмельницького та вул. Луначарського біля будинку КП "Водоканал"; початок ходи - 10 година 00 хвилин, по просп. Б. Хмельницького, вул. Кірова, вул. К. Маркса до будинку міськвиконкому; кількість учасників 100 осіб.

Відповідно до повідомлення від 06.11.2014 року громадська організація "Самооборона Мелітопольщини" оповістила Мелітопольську міську раду про намір провести мирний захід з вшанування пам'яті жертв комуністичного режиму та початок пішої ходи з перехрестя просп. Б. Хмельницького та вул. Луначарського (будівля водоканалу) парною стороною просп. Б. Хмельницького проїжджою частиною - до вул. Кірова, потім вул. Кірова до перехрестя вул. Леніна та вул. К.Маркса, далі вул. К. Маркса до будівлі міської ради; збори біля КП "Водоканал" о 09 годині 00 хвилин на вул. Луначарського, початок пішої ходи о 10 годині 00 хвилин, прибуття до міської ради об 11 годині 00 хвилин; по закінченню мітинг; закінчення заходу до 12 години 00 хвилин; кількість учасників до 100 осіб.

З приводу посилань позивача на те, що вищевказані заходи можуть перешкоджати вільному доступу громадян та працівників до державних установ, поруч з якими планувалося проводити заходи, порушувати нормальний рух транспортних засобів на ділянках доріг, наближених до місця проведення заходу, призвести до виконання конфліктних ситуацій у разі збігу у місці та часі проведення кількох мирних зібрань різного (часто протилежного) ідеологічного спрямування тощо, а також ймовірності виникнення заворушень, злочинів, порушень прав та свободи інших людей у зв'язку з відсутністю у органів виконавчої влади та місцевого самоврядування можливості забезпечити громадський порядок під час проведення мирного заходу із-за повідомлення про його проведення у недостатній для цього строк, суд вважає зазначити наступне.

За ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно зі ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Згідно Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001 року № 4-рп/2001 право громадян збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, закріплене в статті 39 Конституції України, є їх невідчужуваним і непорушним правом, гарантованим Основним Законом України. Це право є однією з конституційних гарантій права громадянина на свободу свого світогляду і віросповідання, думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, на використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір, права на вільний розвиток своєї особистості тощо. При здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.

За приписами статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Ця стаття не перешкоджає запровадженню законних обмежень на здійснення цих прав особами, що входять до складу збройних сил, поліції чи адміністративних органів держави.

Крім того, право на мирні збори закріплюється, насамперед статтею 20 Загальної декларації прав людини, яка встановлює, що кожна людина має право на свободу мирних зборів i асоціацій.

Також аналогічні норми містить Міжнародний пакт про громадські та політичні права, яким визначено, що користування цим правом не підлягає ніяким обмеженням, крім тих, які накладаються відповідно до закону і які є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах державної чи суспільної безпеки, громадського порядку, охорони здоров'я і моральності населення або захисту прав та свобод інших осіб (ст. 21).

Відповідно до ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод мають визначатися виключно законами України.

Відповідно до статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на позивача покладено завдання з вжиття у разі надзвичайних ситуацій необхідних заходів відповідно до закону щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ та організацій, врятування життя людей, захисту їх здоров'я, збереження матеріальних цінностей.

Відповідно ч. 1 ст. 182 КАС України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).

Згідно ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

При цьому, вивчивши матеріали справи та доводи позивача, суд приходить до висновку про недоведеність та необґрунтованість реальної загрози настання наслідків, які зазначені у ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ч. 5 ст. 182 КАС України у разі проведення зазначених у позовній заяві мирних заходів. Отже, визначити ці заходи такими, що можуть створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам самих мітингувальників та інших людей немає підстав.

Право на мирні зібрання гарантується Конституцією України та міжнародними правовими актами.

Статтею 3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Враховуючи обставини, встановлені під час розгляду справи, а також той факт, що представники позивача та третьої особи не надали суду доказів на підтвердження своєї позиції та не довели суду наявність у організаторів мирних акцій мети на проведення провокацій та масових заворушень, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, і, зважаючи на це, такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд


ПОСТАНОВИВ:


В задоволенні позовних вимог Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради про заборону проведення мирних заходів відмовити у повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.



Суддя Ю.В. Фещенко







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація