ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВІДМОВУ У ВІДКРИТТІ ПРОВАДЖЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНІЙ СПРАВІ
10 листопада 2014 рокуСправа № 808/7719/14
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Фещенко Юлія Віталіївна, розглянувши матеріали
заяви: ОСОБА_1,
зацікавлені особи: Орджонікідзевський відділ державної виконавчої служби Запорізького міського управління юстиції,
ОСОБА_2,
ОСОБА_3,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Арма Факторинг»,
Публічне акціонерне товариство «УкрСиббанк»,
про заміну сторони у виконавчому провадженні,
ВСТАНОВИВ:
06 листопада 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні, у якій вона просить суд замінити стягувача - ПАТ «УкрСиббанк» (поточний рахунок 32009100100 в Управлінні НБУ, в Харківській області, МФО 351005, ЄДРПОУ 09807750, юридична адреса: 61050, м. Харків, пр. Московський, буд. 60) у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого напису, вчиненого 26 січня 2010 року ОСОБА_4 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу, зареєстрованого в реєстрі за №118 про звернення стягнення на нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, що належить на праві власності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка народилася у м. Норильськ Красноярського краю, проживає в АДРЕСА_3, місце роботи - не працює, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_2 зареєстрована та мешкає за адресою: 69000, АДРЕСА_1 (поточний рахунок № НОМЕР_3 в АТ «УкрСиббанк», МФО 351005).
Відповідно до статтею 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони або третьої особи можуть бути:
1) смерть фізичної особи або оголошення її померлою, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво;
2) ліквідація органу чи посади - суб'єкта владних повноважень;
3) звільнення з посади чи інше припинення повноважень посадової особи - суб'єкта владних повноважень;
4) відповідно до ст. 104 - 108 ЦКУ припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення. При ліквідації юридичної особи, яка не є суб'єктом владних повноважень, у неї немає правонаступників, тому процесуального правонаступництва не відбувається;
5) відповідно до ст. 512 - 523 ЦКУ заміна кредитора чи боржника у зобов'язанні;
6) інші випадки заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір (наприклад, виділ з юридичної особи однієї чи більше нових юридичних осіб з передачею відповідних прав та обов'язків за розподільчим балансом - відповідно до ст. 109 ЦКУ).
Крім того, відповідно до статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок:
1) передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги);
2) правонаступництва;
3) виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем);
4) виконання обов'язку боржника третьою особою.
2. Кредитор у зобов'язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом.
3. Кредитор у зобов'язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.
Як вбачається із доданих до заяви документів, між ТОВ «Арма Факторинг» та ОСОБА_1 укладено договір відступлення прав вимоги від 30.07.2014, за яким ТОВ «Арма Факторинг» передав ОСОБА_1 право вимоги за договором іпотеки, укладеним між ПАТ «УкрСиббанк» та ОСОБА_2
Вивчивши зміст доданих до заяви документів, проаналізувавши зазначені вище норми чинного законодавства, суддя приходить до висновку, що передача прав вимоги за кредитним договором не є правонаступництвом, тому і заява позивача про заміну стягувача ПАТ «УкрСиббанк» на ОСОБА_1, як правонаступника у виконавчому провадженні не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно статті 87 Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.
Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що після укладання договору відступлення прав вимоги ОСОБА_1 має право звернутися до нотаріуса для стягнення заборгованості на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтею 109, 160, 165 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за заявою ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.В. Фещенко