ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2014 року Справа № 910/10849/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючогоАлєєвої І.В.,
суддів :Мирошниченка С.В., Татькова В.І. (доповідача),
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного кооперативу "Нова Богданівка"
на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 10.09.2014 р.
та на ухвалугосподарського суду міста Києва від 28.07.2014 р.
у справі№ 910/10849/14 господарського суду міста Києва
за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного кооперативу "Нова Богданівка" (надалі - Кооператив)
доТовариства з обмеженою відповідальністю "Аркада-Житлосервіс" (надалі - Товариство)
прозобов'язання вчинити дії
за участю представників:
від позивача- не з'явилися
від відповідача- Кристапчук Г.І., дов. № 479 від 10.01.2014 р.
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою господарського суду міста Києва від 28.07.2014 р. (суддя Мельник В.І.) провадження у справі № 910/10849/14 припинено з посиланням на ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 10.09.2014 р. (головуючий суддя Чорна Л.В., судді: Баранець О.М., Шаптала Є.Ю.) ухвалу господарського суду міста Києва від 28.07.2014 р. залишено без змін.
Не погоджуючись з прийнятими ухвалою та постановою, Кооператив звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, а справу передати до суду першої інстанції для вирішення справи по суті, мотивуючи скаргу порушенням і неправильним застосуванням судами попередніх інстанцій норм процесуального права.
29 жовтня 2014 року в судовому засіданні Товариством було подано відзив, в якому було зазначено, що подана Кооперативом касаційна скарга на зазначені вище ухвалу та постанову є безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню, а прийняті ухвала і постанова є законними та обґрунтованими.
Беручи до уваги, що в силу положень ч. 2 ст. 11113 ГПК України касаційні скарги на ухвали місцевого або апеляційного господарських судів розглядаються у порядку, передбаченому для розгляду касаційних скарг на рішення місцевого господарського суду, постанови апеляційного господарського суду, колегія суддів Вищого господарського суду України, розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи касаційної скарги та відзиву, заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм процесуального права, прийшла до висновку, що подана касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі, зокрема:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
- спорів про приватизацію державного житлового фонду;
- спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
- спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
- спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
- інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів;
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів;
7) справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України;
8) справи за заявами про затвердження планів санації боржника до порушення справи про банкрутство.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, Кооператив, звертаючись у червні 2014 року з позовом до Товариства, просив суд зобов'язати останнього здійснити розрахунок економічно обґрунтованого розміру тарифів на всі види житлово-комунальних послуг та послуг з утримання будинків та прибудинкової території (експлуатації послуг), які надаються на території житлового масиву "Нова Богданівка" Київської області, Броварський район, село Богданівка, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р. № 869 та затвердити їх у порядку, передбаченому ст. 31 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Водночас, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, між сторонами у даній справі письмовий договір не укладався, а тому суд позбавлений права зобов'язати відповідача здійснити розрахунок економічно обґрунтованого розміру тарифів на всі види житлово-комунальних послуг та послуг з утримання будинків та прибудинкової території.
Пунктом 1 частини 1 статті 80 ГПК України встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо, зокрема, спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Відповідно до п. 1 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити постанову апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
Касаційна скарга залишається без задоволення, коли суд визнає, що оскаржуваний судовий акт прийнятий з дотриманням вимог процесуального права.
Посилання оскаржувача на інші обставини не приймаються колегією суддів до уваги, з огляду на положення ст. 1117 ГПК України та з підстав їх суперечності матеріалам справи.
Твердження оскаржувача про порушення і неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм процесуального права при прийнятті оскаржуваних судових актів не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законних та обґрунтованих судових рішень колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11113 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного кооперативу "Нова Богданівка" залишити без задоволення.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 10.09.2014 р. та ухвалу господарського суду міста Києва від 28.07.2014 р. у справі № 910/10849/14 залишити без змін.
Головуючий суддя І.В. Алєєва
Суддя С.В. Мирошниченко
Суддя (доповідач) В.І. Татьков