Судове рішення #39283
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

 

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ 

 ПОСТАНОВА         

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ         

         

12 липня 2006 р.                                                                                  

№ 25/51-06-1136 

 

Вищий  господарський суд  України у складі колегії  суддів:

головуючого судді     

Кравчука Г.А.

 

суддів :

Мачульського Г.М., Шаргала В.І.

 

за участю представників сторін:

 

від позивача

не з'явився

 

від відповідача

ОСОБА_1 дов. №НОМЕР_1.

 

прокурора

не з'явився

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні

 

касаційну скаргу

Одеської міської ради

 

на постанову

Одеського апеляційного господарського суду від 25.04.2006 р.

 

у справі

№25/51-06-1136 господарського суду Одеської області

 

за позовом

Прокурора Приморського р-ну м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради

 

до

Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2

 

про

зобов'язання повернути самовільно зайняту земельну ділянку

 

В С Т А Н О В И В:

 

Прокурор Приморського району м. Одеси звернувся до господарського суду Одеської області з позовом (з урахуванням уточнень) в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 (надалі СПД ОСОБА_2)  про зобов'язання повернути самовільно зайняту земельну ділянку, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за договором купівлі-продажу від 19.03.2003 року СПД  ОСОБА_2  придбана будівля адміністративно-побутового Доповідач: Шаргало В.І.

корпусу площею 1180,5 кв. м.,  яка розташована за вказаною адресою., проте земельна ділянка загальною площею 1261,23 кв. м. використовується нею без наявності правоустановчих  документів, що є порушенням ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.  За самовільне використання земельної ділянки до СПД  ОСОБА_2  застосовані засоби адміністративного впливу у вигляді штрафу, який був сплачений добровільно.

Рішенням господарського суду Одеської області від 24.03.2006 року (суддя: Малярчук І.А.), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 25.04.2006 року (судді: Разюк Г.П., Петров М.С., Колоколов С.І.) в позові  відмовлено з посиланням на те, що спірну земельну ділянку не можна вважати самовільно зайнятою, оскільки на ній розміщене належне відповідачеві на праві власності нерухоме майно (будівля) і ним здійснюються всі заходи для належного оформлення цієї ділянки.

Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою,  Одеська міська рада звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову. Вимоги скарги мотивовані посиланням на неповне дослідження обставин справи та  незастосування судом  ст. ст. 124, 126, 151 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 319 Цивільного кодексу України, ст. 41 Конституції України. Скаржник зазначає, що дії відповідача порушують його права як власника спірної земельної ділянки.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представника відповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, судова колегія Вищого господарського суду вважає, що касаційна скарга  не підлягає  задоволенню з наступних підстав.

Господарськими судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено, що за договором купівлі-продажу від 19.03.2003 року, посвідченим нотаріально та зареєстрованим  КП “ОМБТІ та РОН” за №НОМЕР_2, СПД  ОСОБА_2  придбана будівля адміністративно-побутового корпусу площею 1180,5 кв. м.,  яка розташована за адресою: АДРЕСА_1. Крім того, рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 20.08.2004 року справі №2-7309/2004р. названий договір визнаний дійсним. ЗАТ “Одесатурист” - користувачем земельної ділянки, до якої входить і спірна ділянка, листом від 20.09.2004 року № НОМЕР_3 надана згода СПД  ОСОБА_2 на вилучення земельної ділянки площею 1262,2 кв. м. у зв'язку з придбанням названого майна.

На замовлення відповідача Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради 10.01ю2005 року  наданий висновок за №НОМЕР_4 про можливість оренди вказаної земельної ділянки строком на 49 років для експлуатації та обслуговування придбаної будівлі.

За результатами розгляду клопотання СПД  ОСОБА_2 розпорядженням міського голови від 24.01.2005 року №НОМЕР_5 надано згоду на розробку проекту відведення  спірної земельної ділянки для передачі в оренду.

На підставі зазначеного розпорядження  за замовленням відповідача МПП “Землеустрій” був розроблений проект відведення земельної ділянки площею 11262,2 кв. м. в оренду  для експлуатації будівля адміністративно-побутового корпусу, що належить СПД  ОСОБА_2. Вказаний проект погоджений з відповідними установами.

Згідно з частиною 1 статті 377 Цивільного кодексу України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.

Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України правовою підставою  для укладення договору оренди і набуття права на оренду земельної ділянки, що знаходиться  в державній чи комунальній власності, є рішення власника (орендодавця) в особі відповідних органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування. Частиною 3 названої статті Кодексу встановлено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної чи комунальної власності, подає у відповідний орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування заяву (клопотання), у порядку передбаченому статтями 118, 123 Земельного кодексу України.

Вказаний порядок передбачає, що якщо ділянку планується отримати в оренду для експлуатації належної заявнику існуючої будівлі (що мало місце в даному випадку), до клопотання додаються документи, які обґрунтовують розмір ділянки, її цільове призначення і розташування, технічний паспорт будівлі, проектна документація на даний об'єкт, план детального планування території мікрорайону, тощо.

Після отримання такого клопотання  відповідний орган розглядає його в місячний термін і за результатами розгляду приймає обґрунтоване  рішення  про надання згоди на розробку проекту відведення земельної ділянки чи про відмову в наданні такої згоди.

На підставі відповідного рішення органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування за замовленням особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду, організацією, що має відповідний дозвіл (ліцензію), розробляється проект відведення цієї ділянки. Поряд з цим необхідно одержати погодження компетентних органів про можливість використання орендованої земельної ділянки за призначенням.

Завершенням вищенаведеної процедури є укладення з орендодавцем договору оренди.

Тобто  укладення договору оренди з власником земельної ділянки в особі міськради  та отримання правоустановчих документів потребує певного часу.

Крім того, слід враховувати встановлену судами попередніх інстанцій обставину щодо вирішення Приморським районним судом м. Одеси  спору у справі №2-7309/2004р. стосовно власності на придбану відповідачем будівлю, яка розміщена на спірній земельній ділянці ( що також потребувало певного часу).

З врахуванням наведених положень законодавства та встановлених обставин справи щодо наявності згоди (рішення) Одеської міськради на розробку проекту відведення спірної земельної ділянки в оренду відповідачу, виготовлення такого проекту на замовлення СПД  ОСОБА_2, отримання ним всіх необхідних погоджень,  суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

З   огляду на викладене  колегія   суддів   вважає, що під   час розгляду справи  господарськими судами попередніх інстанцій фактичні обставини справи встановлено на основі повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки суду відповідають цим обставинам і їм надана правильна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, а відтак у касаційної інстанції відсутні підстави для скасування прийнятих у справі рішень.

Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

 

ПОСТАНОВИВ:

 

Касаційну скаргу Одеської міської ради  залишити без задоволення.

 

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 25.04.2006р. у справі №25/51-06-1136  залишити без зміни.

 

 

Головуючий  суддя  

 

Г.А. Кравчук

 

Суддя

 

Г.М. Мачульський

 

 Суддя

 

 В.І. Шаргало

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація