Судове рішення #39263999

Справа № 127/21708/14-а

Провадження № 2-а/127/797/14



П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


29.10.2014 Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Романюк Л.Ф.,

при секретарі Шарапанівському Р.П.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Павич О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-


В С Т А Н О В И В :

09.10.2014 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати та виплачувати пенсію по віку з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні 2011, 2012, 2013 років.

Викладені в позовній заяві вимоги мотивовано тим, що з 10.07.2004 року ОСОБА_1 отримує пенсію по третій групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення".

20.03.2014 року в зв'язку з досягненням пенсійного віку, позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці з заявою про призначення їй пенсії по віку. 14.02.2014 року позивачкою був укладений договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, згідно вказаного договору було оплачено єдиний соціальний внесок, з метою забезпечення всіх процедурних вимог, щодо призначення пенсії по віку з використанням показника середньої заробітної плати по Україні за попередні три роки (2011, 2012, 2013 роки). Однак УПФУ в м. Вінниці відмовляється провести призначення пенсії по віку згідно ст. 26 та п.7.2 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в порядку визначеному ст. 40 вказаного Закону з урахування показника середньої заробітної плати по Україні за попередні три роки (2011, 2012, 2013 роки).

В зв'язку з вищевикладеним, позивач звернулась до суду з даним позовом та просить визнати дії протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці нарахувати та виплачувати їй пенсію по віку з 20.03.2014 року згідно ст. 26, 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2011, 2012, 2013 роки (2700,98 грн.).

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Просили позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці - Павич О.С. позов не визнала, надала суду письмові заперечення та пояснила, що позивач з 10.07.2004 року перебуває на пенсійному обліку в управлінні, та отримує пенсію по третій групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення". У ОСОБА_1 після попереднього перерахунку пенсії відсутній страховий стаж у 24 місяці, тому відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням пенсії з одного виду на інший та застосовано показник за 2003 рік, а з 01.05.2012 року - за 2007 рік. Просила у задоволенні позову відмовити.

Суд, вислухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача Павич О.С., дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

З 10.07.2004 року ОСОБА_1 отримує пенсію по третій групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення".

20.03.2014 року в зв'язку з досягненням пенсійного віку, позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці з заявою про призначення їй пенсії по віку.

12.08.2014 року ОСОБА_1 повторно звернулась до Управління ПФУ в м. Вінниці з заявою про призначення та виплати їй пенсії по віку, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.14).

Відповідно до типового договору № 69 від 14.02.2014 року ОСОБА_1 сплатила мінімальний страховий внесок у розмірі 404,38 грн., з метою призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 9-10).

З відповіді Управління ПФУ в м. Вінниці № 1251/06-33-2/02-1 від 22.09.2014 року вбачається, що ОСОБА_1 було призначено пенсію по третій групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». Загальний трудовий стаж на момент призначення пенсії склав 27 років 13 днів (31.07.2004 року), а розмір пенсії 150,00 грн. з зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, розмір пенсії постійно змінювався. Оскільки ОСОБА_1 після попереднього перерахунку пенсії не відпрацьовано 24 місяці, тому показник заробітної плати для розрахунку пенсії за віком враховано за 2003 рік, а з 01.05.2012 року за 2007 рік (1197,91 коп.), в зв'язку з чим недоцільно перераховувати пенсію з інвалідності на вік (а.с.15-16).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначена пенсія по третій групі інвалідності внаслідок трудового каліцтва відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.

Частиною 2 ст. 83 вищевказаного Закону визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 вищевказаного Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

З системи аналізу наведеної норми можна зробити висновок, що показник "середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії" застосовується виключно при призначені пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".

Дана правова позиція узгоджується також з висновками Вищого адміністративного суду України, викладеними в листі № 1049/11/13-11 від 19 липня 2011 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці з заявою про призначення та виплати їй пенсії по віку, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 55 років та наявності страхового стажу не менше 30 років.

Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі аналізу доводів сторін та наданих ними доказів, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії по віку згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2011, 2012, 2013 роки, є протиправними, в зв'язку з чим суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача нарахувати і виплачувати позивачу з 20.03.2014 року пенсію по віку згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та в порядку, визначеному ст. 40 цього закону, з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2011, 2012, 2013 роки.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України постанову слід допустити до негайного виконання.

На підставі викладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. ст.ст. 2, 6, 9, 14, 71, 94, 159-163, 167, 254, 256 КАС України, ст.ст. 9, 26, 40, 45, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 6, 13, 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд,-

П О С Т А Н О В И В:


Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці, щодо відмови ОСОБА_1 у призначені пенсії по віку згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2011, 2012, 2013роки (2700, 98 грн.).

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці призначити і виплачувати ОСОБА_1 з 20.03.2014 року пенсію за віком згідно ст. 26 та в порядку визначеному ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні 2011, 2012, 2013 років (2700, 98 грн.).

Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


Суддя




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація