Справа я№ 22-96-2007 Головуючий у 1 інстанції - Кріпак В. ГТ.
Категорія -19 Доповідач - Бубличенко В.! і.
РІШЕННЯ
Іменем України
10 січня 2007 року колегія суддів судової палати а цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючої судді - Бубличенко ВЛ І.
суддів - Голованя A.M.
Сукач Т.О.
при секретарі - Савченко-Н.В.
розвинула у відкритому судовому засіданні в М.Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою відкритого акціонерного товариства «Кіровоградобленерго» на рішення Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 10 жовтня 2006 року і
ВСТАНОВИЛА:
У квітні 2006 року відкрите акціонерне товариство «Кіровоградобленерго» пред'явило позов до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих порушенням правил користування електричною енергією.
В обгрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що 2 березня 2006 р в будинку відповідачки, яка- є споживачем електроенергії, виявлено зміну схеми підключення лічильника, що є порушенням Правил користування електричною енергією, яке спричинило позивачеві збитки в розмірі 7988,69 грн. Зазначену суму позивач просив стягнути з відповідачки на його користь.
Рішенням Гайворонського районного суду від 10 жовтня 2006 року позов задоволено частково. Суд стягнув з відповідачки на користь позивача у відшкодування шкоди 86,67 грн.
У апеляційній скарзі ВАТ Кіровоградобленерго" просить рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги на суму 7988,69 грн. Посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права.
Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, Кліщевської М.Б. яка підтримала доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду зміні з таких підстав.
Суд дійшов обгрунтованого висновку, що відповідачка порушила правила користування електроенергією шляхом зміни схеми підключення лічильника, використання штучного заземлення, відключення нульовою проводу, внаслідок чого електроспоживання не обліковувалось. Зазначене підтверджується актом про порушення Правил користування електричною енергією побутовим абонентом № 004397 від 2 березня 2006 року (а.с.б) та показаннями СВІДКІВ ОСОБА_2 (а.с.38), ОСОБА_3 (а,с.39), ОСОБА_4(а.с.40-41).
Проте, на думку колегії суддів, при визначенні розміру відшкодування шкоди суд допустив помилку у застосуванні норм матеріального права, в зв'язку з чим рішення має бути змінено на підставі п.4 ч.І ст.309 ЦПК України.
Згідно з Методикою обчислення розміру від шкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою НКРЕ від 22 листопада 1999 року №1416 (абзац 3 пункту 5 в редакції Постанови НКРЕ, № 438 від 26 квітня 2001 року), розрахунок завданих енергопостачальнику збитків здійснюється за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показів приладу обліку чи його технічної перевірки до дня усунення порушення (зокрема у разі виявлення представником енергопостачальника прихованої проводки, пристрою, що занижує покази приладу обліку, кількість днів обчислюється з дня останньої технічної перевірки і до дня усунення порушення, але не більше терміну позовної давності).
Враховуючи наведене та характер порушення відповідачкою Правил, суд безпідставно обчислив розмір відшкодування шкоди з дня останньої контрольної перевірки лічильника, яка була проведена 25 лютого 2006 року. Колегія суддів вважає, що відшкодування збитків слід обчислювати з дня останньої технічної перевірки 26 серпня 2004 року.
Але не можна погодитися з тим, що розмір відшкодування визначений позивачем з розрахунку тривалості використання електроприладів протягом 24 годин на добу в сумі 7988,69 грн. У п.6 зазначеної Методики передбачено, що при визначенні розрахунковою споживання електроенергії тривалість використання електроприладів не може бути меншою за 8 годин на добу. Зважаючи на фактичні обставини справи колегія суддів вважає, що розрахунок розміру збитків має проводитися виходячи з тривалості використання електроприладів протягом 8 годин на добу. Враховуючи наведене з відповідачки на користь позивача необхідно стягнути у відшкодування шкоди 2662.84 грн. Такий розмір збитків при восьмигодинному користуванні електроенергією з часу останньої технічної перевірки, обрахований представником відповідача в судовому засіданні, колегія суддів вважає правильним.
На підставі ст. 1166 ЦК України, п.п.48, 53 Правил користування електричною енергією для населення, Методики обчислення розміру відшкодування збитків, завданих електропостачальнику внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, керуючись ст.ст. 307, 309, 313-314, 316 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства „Кіровоградобленерго" задовольнити частково.
Рішення Гайворонського районного суду Кіровоградської області від 10 жовтня 2006 року змінити, збільшивши розмір суми у відшкодування шкоди, яка підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь відкритого акціонерного товариства „Кіровоградобленерго" з 86,67 грн. до 2662,84 грн. (дві тисячі шістсот шістдесят дві грн.84 коп.).
Решту рішення, а саме в частині стягнення судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення, залишити без зміни.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців, починаючи з 10 січня 2007 року.