КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.01.2009 № 05-5-49/12778
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Шипка В.В.
суддів:
при секретарі:
За участю представників:
від скаржника -Шипук А.В. дов. б/н від 28.10.2008 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Кінотурсервіс"
на ухвалу Господарського суду м.Києва від 14.11.2008
у справі № 05-5-49/12778
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотурсервіс"
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Заявник 04.11.2008 року звернувся до Господарського суду міста Києва з заявою (вих. № 03/11 від 03.11.2008 року) про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 14.11.2008 року у справі №05-5-49/12778 заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи повернуто заявнику без розгляду на підставі ч.1 ст.9 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, п.3 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду, заявник звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду м. Києва від 14.11.2008 року по справі №05-5-49/12778 та направити справу на розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
26.12.2008 року ухвалою Київського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу заявника було прийнято до провадження та призначено до розгляду на 27.01.2009 року.
Представник заявника в судовому засіданні апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримав, просив апеляційну скаргу задовольнити, ухвалу Господарського суду міста Києва від 14.11.2008 року у справі №05-5-49/12778 скасувати, заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Кінотурсервіс” про визнання банкрутом передати на розгляд до Господарського суду міста Києва.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом при прийнятті оскарженого рішення норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Кінотурсервіс” звернулось до Господарського суду міста Києва з заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 14.11.2008 року у справі №05-5-49/12778 заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи повернуто заявнику без розгляду на підставі ч.1 ст.9 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, п.3 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала господарського суду першої інстанції про повернення заяви про порушення справи про банкрутство мотивована тим, що заявником не додано жодних доказів здійснення повідомлення комісією з припинення юридичної особи в порядку передбаченому частиною 4 ст.105 Цивільного кодексу України, та доказів здійснення оцінки наявного майна боржника, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства у встановленому законодавством порядку. Зазначені докази необхідні для з’ясування наявності чи відсутності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство за правилами ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, викладеними в оскаржуваній ухвалі, вважає їх помилковими оскільки відповідно до ч.2 ст.4-1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Відповідно до ст.9 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” суддя не пізніше п’яти днів з дня надходження повертає заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи без розгляду, про що виносить ухвалу якщо: заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано; у заяві не вказано повне найменування сторін, їх поштову адресу та інші відомості, перелічені в ст.7 цього Закону; не подано доказів щодо сплати державного мита у встановлених порядку та розмірі; заявник не дотримав строку, зазначеного у абзаці третьому статті 1 цього Закону; з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього закону.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до п.2.1 Роз’яснення Вищого господарського суду України від 31.05.2002 року №04-5/609, якщо подані сторонами докази є недостатніми, то суд за клопотанням сторін або з власної ініціативи має право витребувати їх від підприємств, установ, організацій, державних органів.
Згідно абзацу 1 ч.1 ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
У разі виявлення обставин, зазначених у абзаці першому цієї частини, після прийняття рішення про ліквідацію до створення ліквідаційної комісії (призначення ліквідатора) заява про порушення справи про банкрутство подається власником майна боржника (уповноваженою ним особою)( абз.2 ч.1 ст.51 зазначеного Закону).
Подана до суду заява підписана головою ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю “Кінотурсервіс” Балицьким Т.М., до неї додано протокол №1 загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю “Кінотурсервіс” від 28.04.2008 року, згідно якого прийнято рішення про припинення діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю “Кінотурсервіс” шляхом ліквідації за рішенням учасників товариства; про створення ліквідаційної комісії товариства та про порядок та строки ліквідації товариства.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора.
Тобто вказані дії здійснюються в результаті розгляду заяви.
У відповідності до п.2.1 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом голови ВГСУ від 10.12.2002 року №75 вказано, що вся кореспонденція, що надходить до господарського суду, приймається та реєструється службою діловодства. Також при прийомі кореспонденції перевіряється цілісність конверта або упаковки, відповідність адресування. Кореспонденція, що приймається перевіряється згідно додатком.
У випадку відсутності або пошкодження документа, що заважає використанню його за призначенням, складається акт в трьох примірниках, які підписуються працівниками служби діловодства. Один примірник акта залишається в службі діловодства, другий додається до вхідних документів, третій надсилається відправнику.
Оскільки матеріали (заява про банкрутство з доданими до неї документами, ухвала суду), не містять акту працівників служби діловодства суду першої інстанції, а заяву про банкрутство з додатками було прийнято, це свідчить про те, що додатки до заяви подані у відповідності до переліку, визначеному у заяві про банкрутство.
У своїй заяві про банкрутство заявник вказав на наявність у боржника безспірної кредиторської заборгованості, що також підтверджується рішенням ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю “Кінотурсервіс” від 06.07.2008 року (додаток №5).
Як вбачається з додатку №3 до заяви про банкрутство, заявником була додана до заяви копія опису документів, що надсилалися державному реєстратору для внесення до ЄДР запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо припинення юридичної особи: нотаріально посвідчена копія рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи; документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи. Крім того, серед документів, надісланих реєстратору, була надана копія квитанції про сплату за публікацію повідомлення про прийняття засновниками (учасниками) рішення щодо припинення юридичної особи у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
З огляду на викладене, заявником дотримано всіх вимог щодо подання заяви про порушення справи про банкрутство, передбачених ст. 51 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Крім того, відповідно до п.1 ст.40 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” Державний реєстратор у день державної реєстрації припинення юридичної особи відповідно до статей 36-38 цього Закону зобов’язаний надіслати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомості реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, що є підставою для зняття юридичної особи з обліку в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування.
З огляду на викладене, Київський апеляційний господарський суд вважає передчасним та необґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що заявником не надано суду повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства, оскільки відповідно до вищевказаної статті дане повідомлення надсилається державним реєстратором після внесення до ЄДР запису про припинення юридичної особи.
Отже, Господарським судом м. Києва без достатніх правових підстав було застосовано ч.1 ст.9 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, п.3 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України та повернуто заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи Товариству з обмеженою відповідальністю “Кінотурсервіс” без розгляду.
Згідно зі ст.104 Господарського процесуального кодексу України, підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є:
1) неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи;
4) порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до ч.2 ст. 104 Господарського процесуального кодексу України, порушення або неправильне застосування норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення лише за умови, якщо це порушення призвело до прийняття неправильного рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що ухвала Господарського суду міста Києва від 14.11.2008 року у справі №05-5-49/12778 прийнята з невірним застосуванням норм процесуального права, що призвело до постановлення необґрунтованої ухвали, та має бути скасована.
Відповідно до частини 2 статті 106 Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Відповідно до ч.4 ст. 106 Господарського процесуального кодексу України, у випадках скасування апеляційною інстанцією ухвал про відмову у прийнятті позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство, про повернення позовної заяви або заяви про порушення справи про банкрутство, зупинення провадження у справі, припинення провадження у справі, про залишення позову без розгляду або залишення заяви у провадженні справи про банкрутство без розгляду справа передається на розгляд місцевого господарського суду.
Таким чином, апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю “Кінотурсервіс” підлягає задоволенню, а оскаржувана ухвала Господарського суду міста Києва від 14.11.2008 року – скасуванню, з направленням справи №05-5-49/12778 на розгляд до Господарського суду міста Києва.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.99, 101, 103-105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Кінотурсервіс” задовольнити, ухвалу Господарського суду міста Києва від 14.11.2008 року у справі №05-5-49/12778 скасувати.
Матеріали справи №05-5-49/12778 передати на розгляд до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом одного місяця з дня її прийняття.
Головуючий суддя
Судді
05.02.09 (відправлено)