Судове рішення #391127
РІШЕННЯ

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

2006 року листопада місяця 28 дня колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:

Головуючого, судді_________________ Берещанської І.І.

Суддів                                                         НовіковаР.В.

   Сокола B.C.

При секретарі                                             Іванові O.K.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за позовом Служби у справах неповнолітніх Сакської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей, за апеляційною скаргою Служби у справах неповнолітніх Сакської районної державної адміністрації на рішення Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 19 серпня 2006 p., -

ВСТАНОВИЛА:

Служба у справах неповнолітніх Сакської районної державної адміністрації звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей, посилаючись на те, що відповідачі не виконують і ухиляються від виконання покладених на них законом обов'язків по вихованню і утриманню малолітніх дітей: ОСОБА_3 і ОСОБА_4, зловживають спиртними напоями, шкідливо впливають на дітей власною аморальною антигромадською поведінкою, не приймають ніяких заходів для надання дітям необхідного медичного обеспечения.

Рішенням суду у позові повністю відмовлено.

В апеляційній скарзі ставиться питання про скасування рішення суду і прийняття нового рішення про задоволення позову з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи і вимогам матеріального і процесуального законів.

Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи і перевіривши їх доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції посилався на відсутність належних достатніх доказів, які мали б підтверджувати доводи позивача про необхідність позбавлення відповідачів батьківських прав.

Проте, з таким висновком суду погодитися не можна з таких підстав.

 

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.

Пленум Верховного Суду України в п. 25 постанови № 16 від 12.06.1998 р. «Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім'ю України», зокрема, роз'яснює, що ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, при доведеності їхньої винної поведінки з урахуванням її характеру й особи останніх, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя.

В матеріалах справи є наявні численні докази такої винної поведінки відповідачів, яка, безперечно, свідчить саме про безпідставне ухилення батьків від виконання своїх обов'язків.

Це підтверджується актом обстеження умов життя малолітніх дітей, що складений за участю начальника органу опіки та піклування, представника комісії по сприянню сім'ї і школі виконкому місцевої ради (л.с. 3), іншими аналогічними актами (л.с. л.с. 28,29), актами про дітей, покинутих в закладі охорони здоров'я (л.с. л.с. 6,7), довідками-характеристиками на відповідачів (л.с. л.с. 9,41, 42), висновком органу опіки і піклування з питання позбавлення відповідачів батьківських прав (л.с. 13).

Вказані докази свідчать, що відповідачі не годують дітей, не піклуються про їх фізичний і духовний стан, який, до речі, є дуже скрутним і важким, ухиляються від їх виховання і взагалі не цікавляться їх життям, зловживають спиртними напоями, що також негативно впливає на дітей.

Відмовляючи в позові, суд не зазначив, які йому ще потрібні докази необхідності позбавлення батьківських прав і чому саме наявних доказів йому недостатньо.

Згідно з ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій і сприяє здійсненню їхніх прав у випадках, встановлених цим Кодексом.

Цю норму процесуального закону, яка є імперативною, суд, взагалі не виконав і проігнорував.

Фактично, висновки суду першої інстанції абсолютно не відповідають матеріалам справи, що, згідно з п. З ч. 1 ст. 309 ЦПК України, є підставою для скасування рішення суду і ухвалення нового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

Вирішуючи це питання, колегія суддів виходить з положень ст. ст. 180, 181, ч. 1, ч. 2 ст. 182, ч. 1 ст. 184 Сімейного кодексу України і ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік».

На підставі викладеного і керуючись статтями 303, 307, 309, 314, 316, 319, 323, 325, 327 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,-

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу задовольнити.

Рішення Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 19 серпня 2006 р. скасувати та прийняти нове рішення. Позов задовольнити частково.

 

Позбавити ОСОБА_1 батьківських прав щодо її неповнолітньої дочки: ОСОБА_3.

Позбавити ОСОБА_1 і ОСОБА_2 батьківських прав щодо їх неповнолітньої дочки: ОСОБА_4.

Відповідно до ч. 5 ст. 167 Сімейного кодексу України передати дітей на опікування органові опіки та піклування.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 аліменти на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_3 і ОСОБА_4, у розмірі триста гривень щомісячно, починаючи з 13 липня 2006 р. і до досягнення ними повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 аліменти на утримання малолітньої дитини: ОСОБА_4, у розмірі сто п'ятдесят гривень щомісячно, починаючи з 13 липня 2006 р. і до досягнення нею повноліття.

В решті позовних вимог (в частині визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини) - відмовити.

Відповідно до ч. 5 ст. 164 Сімейного кодексу України надіслати рішення суду про позбавлення батьківських прав державному органу реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дітей.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до суду касаційної інстанції у двомісячний строк.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація