Судове рішення #38988184

12.08.2014

Справа № 175/2521/14-ц

Провадження № 2/175/940/14


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


12 серпня 2014 року смт. Ювілейне

Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Новік Л.М.,

при секретарі - Кукушкіній Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Волоської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, третя особа: Приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_4, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, -


В С Т А Н О В И В :


Позивач звернувся до суду з позовом до Територіальної громади в особі Волоської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області та Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, в якому просить визнати за ним право власності на земельну ділянку, площею 0,0305 га для ведення садівництва, розташовану в садовому товаристві «Автомобіліст» Волоської сільської Ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, кадастровий номер земельної ділянки 1221481500010590316, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5. В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що він є спадкоємцем першої черги після смерті свого батька ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Право власності на зазначену земельну ділянку за померлим виникло на підставі договору купівлі-продажу від 06 березня 2012 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу ОСОБА_6 Однак, за час свого життя батько не встиг здійснити державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку. Після смерті батька ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_4 з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, однак отримав відмову у зв'язку з тим, що державна реєстрація права власності на неї не здійснена. У зв'язку з вищевикладеним, позивач просив задовольнити його позовні вимоги, визнавши за ним право власності на вищезазначену земельну ділянку.

Позивач у судове засідання не з'явився, був повідомлений про дату та час судового засідання, про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача Волоської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, заздалегідь подавши до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечував проти задоволення позовних вимог.

Представник відповідача Управління Держземагентства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, був повідомлений про дату та час судового засідання, про причини неявки суд не повідомив.

Третя особа в судове засідання не з'явилася, заздалегідь подавши до суду заяву про розгляд справи за її відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_5 на підставі договору купівлі-продажу від 06 березня 2012 року, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського нотаріального округу та зареєстрованого в реєстрі за № 207, отримав у приватну власність земельну ділянку 0,0305 га для ведення садівництва, розташовану на території садового товариства «Автомобіліст» Волоської сільської Ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, кадастровий номер земельної ділянки 1221481500010590316. За час свого життя ОСОБА_5 не встиг здійснити державну реєстрацію права власності на зазначену земельну ділянку.

Матеріалами справи встановлено і сторонами не оспорюється, що позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_5 (а.с. 34), який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року (а.с. 5). Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, увійшла земельна ділянка площею 0,0305 га для ведення садівництва, розташовану на території садового товариства «Автомобіліст» Волоської сільської Ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, кадастровий номер земельної ділянки 1221481500010590316.

Судом також встановлено, що позивач у встановлений законодавством строк звернувся до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право власності на спірну земельну ділянку, однак постановою приватного нотаріуса Дніпропетровського нотаріального округу ОСОБА_4 від 06 лютого 2014 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку у зв'язку з тим, що державна реєстрація права власності на неї не здійснена (а.с. 11).

У відповідності зі ст. 41 Конституції України право власності передбачає можливість власника на свій розсуд володіти, користатися і розпоряджатися належним майном, робити у відношенні свого майна будь-які дії, що не суперечать Закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав і обов'язків (спадщини) від померлої фізичної особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємцям).

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

На підставі п. 5 ст. 1268 ЦК України спадщина, незалежно від часу її прийняття, належить спадкоємцеві з моменту її відкриття.

Відповідно до ст. 67 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду в позовному провадженні.

Вивчивши матеріали та обставини справи, враховуючи те, що спадкодавець ОСОБА_5 за життя набув права приватної власності на спірну земельну ділянку; позивач, який є спадкоємцем І черги після смерті батька ОСОБА_5, вчинив усі дії, які були необхідними для видачі свідоцтва про право на спадщину, однак у його видачі позивачу було відмовлено з незалежних від нього обставин, а також беручи до уваги, що інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно, не встановлено, суд приходить до висновку, що за позивачем слід визнати право власності на спірну земельну ділянку в порядку спадкування за законом.

Враховуючи вище наведене та керуючись ст. 41 Конституції України, ст. ст. 1216, 1218, п. 5 ст. 1268 ЦК України, ст. 67 Закону України «Про нотаріат», ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд, -


В И Р І Ш И В :


Позовні вимоги ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Волоської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, Управління Держземагенства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області, третя особа: Приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_4, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Жовтневим РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області 11.11.2011 року, РНОКПП НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку площею 0,0305 га для ведення садівництва, яка розташована в садовому товаристві «Автомобіліст» Волоської сільської Ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, кадастровий номер земельної ділянки 1221481500010590316, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 року, актовий запис № 2831.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.


Суддя Л.М. Новік



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація