Судове рішення #3897992

Справа № 2-579/2007 p.

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

29 листопада 2007 року Веселинівський районний суд Миколаївської області в

складі:     головуючого судді     - Тустановського А.О.

при секретарі     - Матевосян К.М.

за участю представника     - ОСОБА_1

за участю представника     - ОСОБА_2

за участю представника - ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Веселинове Миколаївської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_4 до ОСОБА_5,  треті особи - Порічанська сільська рада Веселинівського району Миколаївської області,  Веселинівська районна державна адміністрація миколаївської області,  відділ земельних ресурсів у Веселинівському районі Миколаївської області,  про встановлення фактів прийняття спадщини та визнання права у порядку спадкування,  суд

ВСТАНОВИВ:

06.11.2007 року позивач звернулася до суду із позовом про встановлення фактів прийняття спадщини та визнання права у порядку спадкування.

В позовній заяві зазначила,  що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_6,  після смерті якої відкрилася спадщина на належну їй земельну частку (пай) розміром 7, 46 в умовних кадастрових гектарах вартістю 18939, 67 гривень в землях,  переданих у колективну власність КСП „Іскра" с Градівка Веселинівського району Миколаївської області,  право на яку посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії МК № 017335,  виданим Веселинівського районною державною адміністрацією 27.06.1996 року та зареєстрованого за реєстраційним № 757.

За життя ОСОБА_7 склала заповіт,  в якому виразила свою волю про те,  що належний їй на праві особистої власності будинок з господарчими та надвірними спорудами і все її майно,  де б воно не було і з чого б воно не складалося,  вона заповідає своєму синові ОСОБА_8. Цей заповіт було посвідчено Поріччянською сільською радою та зареєстровано в реєстрі за № 75.

Провівши поховання ОСОБА_5,  її син ОСОБА_8,  який на момент відкриття спадщини постійно проживав разом з спадкодавцем,  прийняв на зберігання сертифікат на право на земельну частку (пай),  розпорядився майном домашнього вжитку та житловим будинком,  продавши його ОСОБА_9,  тобто,  вступив у фактичне володіння та управління спадковим майном,  чим виконав одну з передбачених  ст.  549 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) дій,  які свідчать про прийняття спадщини. Але державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини з питанням про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом останній не звернувся,  оскільки вважав,  що це його право,  а не обов'язок.

Після продажу спадкового будинку,  ОСОБА_8 переселився проживати в до м.  Одеси,  де проживав за адресою: АДРЕСА_1,  разом із заявницею по справі - дочкою ОСОБА_4.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 помер та право на спадкування за законом згідно  ст.  1261 ЦК України отримали діти ОСОБА_8 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Але за життя ОСОБА_8 склав заповіт,  в якому

2

висловив свою волю проте,  що усе його майно,  де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося,  на що він за законом має право,  а також все те,  що буде йому належати на день його смерті,  він заповідає заявниці по справі - ОСОБА_4.

Оскільки на час відкриття спадщини ОСОБА_4 постійно проживала разом з спадкодавцем і на протязі шестимісячного строку,  передбаченого  ст.  1270 ЦК України,  не заявила про відмову від спадщини,  то остання вважає,  що у відповідно до ч.3  ст.  1268 ЦК України є такою,  яка прийняла спадщину.

Після захоронения батька ОСОБА_4 змінила своє місце проживання та переселилася проживати в АДРЕСА_1. Під час переїзду сертифікат на право на земельну частку (пай) серії МК № 017335,  виданий Веселинівською райдержадміністрацією та зареєстрований 27 червня 1996 року за реєстраційним № 757 було втрачено.

Факт прийняття ОСОБА_10 спадщини,  яка відкрилася після смерті ОСОБА_5 та факт прийняття заявницею спадщини,  яка відкрилася після смерті ОСОБА_8 мають для заявниці юридичні значення,  як породжуючи її право на спадщину,  що стало причиною її звернення до суду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в тому же обсязі та з тих же підстав.

Відповідач в судове засідання не з'явився. Про час та місце слухання справи повідомлений належним чином.  Причини неявки суду не відомі. Згідно ч. 4 ЦПК України,  якщо суд не має відомостей про причину неявки відповідача,  повідомленого належним чином,  суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів.

Представник третьої особи відділу земельних ресурсів у Веселинівському районні Миколаївської області в судовому засіданні проти позовної заяви не заперечує.

Представник третьої особи Порічанської сільської ради Веселинівського району Миколаївської області в судове засідання не з'явився. До суду надійшла заява про те,  що проти позовної заяви не заперечує,  просить справу слухати у його відсутність.

Представник третьої особи Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області в судове засідання не з'явився. До суду надійшла заява про те,  що проти позовної заяви не заперечує,  просить справу слухати у його відсутність.

Суд,  в межах заявлених вимог та наданих доказів,  заслухавши представника позивача,  думку представника відділу земельних ресурсів у Веселинівському районі Миколаївської області,  приходить до висновку,  що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається,  що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с Градівка Веселинівського району Миколаївської області померла ОСОБА_6,  смерть якої була зареєстрована Порічанською сільською радою Веселинівського району Миколаївської області,  про що в Книзі реєстрації актів цивільного стану про смерть 06.12.1996 року було зроблено актовий запис за № 22.

За життя ОСОБА_7 склала заповіт,  посвідчений Порічанською сільською радою Веселинівського району 15.10.1996 року та зареєстрованого в реєстрі за № 75. Згідно із заповітом померла ОСОБА_7 виразила свою волю про те,  що належний їй на праві особистої власності будинок з господарчими та надвірними спорудами і все своє майно,  де б воно не було і з чого б воно не складалося,  вона заповідає своєму синові ОСОБА_8.

Останній же,  прийняв на зберігання сертифікат на право на земельну частку (пай),  розпорядився житловим будинком,  продавши його ОСОБА_9,  тобто,  вступив у фактичне володіння та управління спадковим майном,  чим виконав одну з передбачених  ст.  549 ЦК Української РСР (в редакції 1963 року) дій,  що свідчать про прийняття ОСОБА_10 спадщини.

Після продажу спадкового будинку,  ОСОБА_8 разом із дочкою - заявницею ОСОБА_4 переселився проживати в м.  Одеса,  де ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. Його смерть

3

було зареєстровано Першим відділом реєстрації актів цивільного стану Приморського районного управління юстиції м.  Одеси за актовим № 5823.

Згідно до  ст.  1261 ЦК України право на спадкування за законом у першу чергу отримали діти ОСОБА_8 - ОСОБА_4 та ОСОБА_5. Але за життя ОСОБА_8 склав заповіт,  посвідчений 13.05.2002 року приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу та зареєстрований в реєстрі за № 1695,  в якому висловив свою волю проте,  що усе його майно,  де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося,  на що він за законом має право,  а також все те,  що буде йому належати на день його смерті,  він заповідає позивачці ОСОБА_4.

В судовому засіданні встановлено,  що ОСОБА_4 на час відкриття спадщини постійно проживала разом із спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_1. На протязі шестимісячного строку,  передбаченого  ст.  1270 ЦК України,  позивач не заявила про відмову від спадщини,  а тому у відповідності до ч.3  ст.  1268 ЦК України ОСОБА_4 вважається такою,  яка прийняла спадщину.

Після захоронения батька позивач змінила своє місце проживання та переселилася проживати в АДРЕСА_1. Під час переїзду сертифікат на право на земельну частку (пай) серії МК № 017335,  виданий Веселинівською райдержадміністрацією та зареєстрований 27 червня 1996 року за реєстраційним № 757 було втрачено.

Згідно з п.3 Указу Президента України „Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва" (№ 666/94 від 10 листопада 1994 року) право на земельну частку (пай) може бути об'єктом успадкування.

Пункт 12 „Методичних рекомендацій,  щодо паювання земель,  переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" затверджені наказом державного комітету України по земельних ресурсах № 11 від 20.02.1996 року зазначає,  що „Відновлення втрачених сертифікатів на право на земельну частку (пай) провадиться тими районними державними адміністраціями (виконавчими комітетами міських Рад),  які здійснювали їх видачу". Разом з тим,  п. 5.1. Інструкції про порядок складання,  видачі,  реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю,  право колективної власності на землю,  право власності на землю і право постійного користування землею,  договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі,  затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах за № 43 від 04.06.99 року передбачає,  що при втраті (псуванні) державного акта на землю відповідний дублікат видається власнику або землекористувачу. Виходячи з цих положень нормативних актів,  отримати дублікат втраченого сертифікату після смерті його власника позивач ОСОБА_4 не має можливості.

Згідно ч. ч.3,  5 статті 48 Закону України „Про власність" захист права власності здійснюється судом та положення щодо захисту права власності поширюються також на особу,  яка хоч і не є власником,  але володіє майном на праві повного господарського відання,  оперативного управління,  довічного успадковуваного володіння або на іншій підставі,  передбаченій законом чи договором.

Частиною 5  ст.  1268 ЦК України визначено,  що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно з довідкою № 152/а-11 від 16.10.2007 року відділу земельних ресурсів у Веселинівському районі Миколаївської області про видачу сертифікату на право на земельну частку (пай),  розмір та вартість земельної частки (паю) - на ім'я ОСОБА_7 згідно книг реєстрації 27.06.1996 року видано сертифікат серії МК № 017335,  зареєстрованого за реєстраційним номером 757,  тобто остання була власником земельної

4

частки (паю) в землях колективної власності колишнього КСП „Іскра" розміром 7, 46 умовних кадастрових гектарів,  вартістю 18939, 67 грн..

Згідно з свідоцтвом про народження НОМЕР_1,  виданим Григоро-Гадючанською сільською радою Веселинівського району Одеської області 27.06.1941 року,  ОСОБА_7 є матір'ю ОСОБА_8,  який у відповідності до заповіту,  зареєстрованого 15.10.1996 року Порічанською сільською радою є її спадкоємцем.  Останній же усе своє майно заповів позивачці ОСОБА_4.

Відповідно до  ст.   ст.  1,  2 Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай),  посвідченого сертифікатом,  і це право може бути встановлено в судовому порядку.

Згідно з  ст.  256 ЦПК України суд встановлює факти,  що мають юридичне значення.

Згідно з  ст.  118 ЦПК України позивач має право об'єднати в одній позовній заяві кілька вимог,  які пов'язані між собою.

З огляду на зазначене вище,  суд вважає,  що заява підлягає задоволенню.

На підставі викладеного,  керуючись  ст.   ст.  10,  60,  212-215,  218,  256,  259 ЦПК України,  суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_4 задовольнити.

Встановити факт прийняття ОСОБА_10 спадщини,  яка відкрилася після смерті ОСОБА_7,  яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с Градівка Веселинівського району Миколаївської області.

Встановити факт прийняття ОСОБА_4 спадщини,  яка відкрилася після смерті ОСОБА_8,  який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.  Одеса.

Встановити право ОСОБА_4,  ІНФОРМАЦІЯ_3,  у порядку спадкування на земельну частку (пай) розміром 7, 46 в умовних кадастрових гектарах,  вартістю 48 315 (сорок вісім тисяч триста п'ятнадцять) гривень 10 копійок,  в землях,  переданих у колективну власність КСП „Іскра" с Градівка Веселинівського району Миколаївської області.

Зобов'язати Веселинівську районну державну адміністрацію Миколаївської області виділити ОСОБА_4 земельну ділянку у розмірі,  що відповідає земельній частці (паю) розміром 7, 46 в умовних кадастрових гектарах,  вартістю 48 315 (сорок вісім тисяч триста п'ятнадцять) гривень 10 копійок,  в землях переданих у колективну власність КСП „Іскра" с Градівка Веселинівського району Миколаївської області.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Миколаївської області через Веселинівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація