Номер провадження: 22-ц/785/7726/14
Головуючий у першій інстанції Поліщук І. О.
Доповідач Троїцька Л. Л.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.10.2014 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
головуючого - Троїцької Л.Л.,
суддів - Кварталової А.М., Фальчука В.П.,
при секретарі - Швець В.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання дітей за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 16 липня 2014 року, -
в с т а н о в и л а:
06.06.2014 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 та просила стягнути з нього аліменти на утримання дітей, в якому просила стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання малолітніх дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/2 частини усіх доходів відповідача щомісячно, але не менш ніж 30 % прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з дня подання позову, а саме з 06.06.2014 року і до досягнення ними повноліття.
Позов обґрунтувала тим, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем до 17.10.2013 року. В період шлюбу у них народилися двоє синів: ОСОБА_4 та ОСОБА_5.
Син ОСОБА_4 навчається в школі та додатково ходить на заняття по навчанню івриту та інформатики, син ОСОБА_5 ходить у дитячій садочок. Діти проживають разом з нею. Однак, відповідач ніякої матеріальної допомоги на утримання дітей не надає (а.с.1-2).
Рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 16.07.2014 року позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_3 аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/3 частини від усіх доходів відповідача щомісячно, але не менш ніж 30% прожиткового мінімуму на дитину, встановленого для дітей відповідного віку, починаючи з дня подання позову, а саме з 06.06.2014 року - до досягнення сином ОСОБА_4 повноліття - до ІНФОРМАЦІЯ_6 року, та в розмірі 1/4 частини від усіх доходів відповідача щомісячно, але не менш ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_6 року - до досягнення сином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, повноліття, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_7 року.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить рішення суду скасувати, ухвалити нове, а саме, встановити розмір аліментів у твердій грошовій сумі у розмірі по 500,00 грн. щомісячно на кожну дитину до досягнення ними повноліття та судові витрати покласти на позивача, посилаючись на те, що рішення постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.303 ЦПК України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Колегія суддів, заслухав суддю-доповідача, який виклав зміст рішення, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, заперечень на неї, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, рішення суду скасуванню з ухваленням нового з наступних підстав.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим.
Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Вказаній нормі права рішення суду не відповідає.
Задовольняючи частково вимоги ОСОБА_2 і стягуючи на утримання дітей аліменти в 1/3 частці від доходів батька, суд виходив з вимог ч.3 ст. 181, 182, 183 СК України.
При визначенні розміру аліментів і враховуючи матеріальне становище відповідача суд встановив їх розмір у вигляді 1/3 частки від усіх йог доходів щомісячно відповідно до вимог ст.182 СК України.
Між тим, з такими висновками суду колегія погодитись не може.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач на час ухвалення рішення і на теперішній час не працював і не працює, має нерегулярний, мінливий дохід.
З 05.06.2014 року ОСОБА_3 перебував на обліку як безробітний в Одеському МЦЗ (Одеському регіоні) (а.с. 24, 25, 35,36,46).
Дані обставини судом 1-ої інстанції в повному обсязі враховані не були.
В апеляційну інстанцію відповідачем надані відомості про те, що 24 липня 2014 року проведена державна реєстрація о припиненні його підприємницької діяльності (а.с.65).
З урахуванням викладеного, у суду 1-ої інстанції не було правових підстав для визначення розміру аліментів у частці від його заробітку (доходу).
Згідно ч.3 ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч.1 ст.184 СК України, якщо платник аліментів має нерегулярний мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника, або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
З пояснень відповідача вбачається, що він не ухиляється від сплати аліментів, по можливості сплачував позивачці по 1 500,00 грн. в місяць, що підтвердив копіями квитанцій о перерахуванні грошей (а.с.37).
На теперішній час, з урахуванням того, що він не працює і не має можливості виплачувати вказану суму, погодився на виплату аліментів в розмірі 500,00 грн. на кожну дитину, тому просив визначити розмір аліментів в твердій грошовій сумі.
Заперечуючи проти визначення аліментів в твердій грошовій сумі, позивачка посилалася на те, що ОСОБА_3 знаходиться на обліку у центрі зайнятості і щомісячно отримує допомогу по безробіттю, тобто має постійний дохід.
Між тим, відповідач надав до суду апеляційної інстанції копію витягу із наказів про прийняття відносно нього рішення від 05.08.2014 року про припинення виплати допомоги по безробіттю і повернення виплачених йому коштів у розмір 6385,98 грн., а також оригінал квитанції (копія якої залучена до матеріалів справи) про повернення вказаної допомоги.
За таких підстав, колегія приходить до висновку про можливість визначити розмір аліментів в твердій грошовій сумі, а саме по 500,00 грн. щомісячно на кожну дитину.
В разі покращення матеріального стану платника аліментів або його працевлаштування з регулярною виплатою заробітної плати, позивачка не позбавлена можливості у майбутньому звернутися до суду з відповідним позовом про зміну розміру аліментів чи визначення їх у частці від доходу відповідача.
З урахуванням викладеного, колегія вважає, що на підставі ч.1 ст.309 ЦПК України рішення суду 1-ої інстанції підлягає скасуванню, з ухваленням нового - про стягнення з відповідача аліментів у твердій грошовій сумі.
Керуючись ст.303, п.2 ч.1 ст.307, ст.317 ЦПК України, колегія суддів, -
вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 16 липня 2014 року скасувати.
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, аліменти на користь ОСОБА_2, на утримання дітей: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у твердій грошовій сумі у розмірі 500,00 грн. щомісячно, починаючи з 06 червня 2014 року і до повноліття дитини, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_6 року та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, у твердій грошовій сумі у розмірі 500,00 грн. щомісячно, починаючи з 06 червня 2014 року і до повноліття дитини, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_7 року.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Держави суму витрат на сплату судового збору у розмірі 600,00 грн.
Рішення суду в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили негайно, однак може бути оскаржене в касаційному порядку протягом 20-ти днів з дня набрання законної сили безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Судді апеляційного суду
Одеської області: Л.Л.Троїцька
А.М. Кварталова
В.П.Фальчук