Справа № 146/1467/14-ц
РІШЕННЯ
Іменем України
"30" вересня 2014 р. Томашпільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді Скаковської І.В.,
при секретарі Бойко Т.Є.
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у смт. Томашпіль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великорусавської сільської ради Томашпільського району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. В. Русава померла ОСОБА_3, яка доводилася позивачу матір'ю.
Після її смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, яке складається з свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства ВІ XX номер 007982, виданого 1 жовтня 2001 року на майно в пайовому фонді сільськогосподарського підприємства СТОВ «Русава» в розмірі 1462 грн. та сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0243296 у розмірі 2,90 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі.
Позивач вказав, що є спадкоємцем за законом. Звернувшись в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину, нотаріус відмовила йому у видачі такого свідоцтва, мотивуючи тим, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з заявою про прийняття спадщини.
Позивач вважає, що ним не пропущений строк на прийняття спадщини, так як спадщину він прийняв протягом шести місяців, оскільки у нього знаходяться свідоцтво на майновий пай та сертифікат на земельну ділянку. За користування землею та майновим паєм в СТОВ « Русава» позивач отримує орендну плату. В нотаріальну контору із заявою позивач не звертався оскільки на той час у нього було важке матеріальне становище.
Оскільки ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті матері, тобто відбувся перехід спадщини від спадкодавця до спадкоємця, просить суд постановити рішення про визнання за ним права власності на свідоцтво серії ВІ XX № 007972 про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства в розмірі 1462 грн., що знаходиться в пайовому фонді СТОВ «Русава» виданого 01 жовтня 2001 року Великорусавською сільською радою та сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0243296 в розмірі 2,90 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі виданого 10 квітня 1997 року Томашпільською районною державною адміністрацією, які належали покійній матері позивача - ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Велика Русава Томашпільського району.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, однак надіслав на адресу суду заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача Великорусавської сільської ради Томашпільського району Вінницької області в судове засідання не з'явився, однак голова сільської ради надіслав до суду заяву, згідно якої позов визнає, просить справу розглянути за відсутності їх представника.
Відповідно до ст. 197 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки сторони не з'явилися в судове засідання.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, прийшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.
До відносин спадкування необхідно застосовувати законодавство чинне на час відкриття спадщини. Спадщина після смерті спадкодавця ОСОБА_3 відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в день її смерті. В цей час діяв ЦК УРСР (1963 року). Згідно цього, зазначений нормативно-правовий акт потрібно застосувати для вирішення цих спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 548 ЦК УРСР (1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Момент відкриття спадщини міститься в правилі ст. 525 цього Кодексу, а саме моментом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 549 ЦК УРСР (1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
За змістом розділу VІІ вказаного Кодексу, прийняття спадщини - це акт, який поширюється на всі об'єкти спадкування водночас і свідчить про бажання скористатися правом на спадщину. До спадкоємця в момент виникнення правонаступництва переходять і ті права, які в цей час ще не були відомі.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Велика Русава Томашпільського району Вінницької області померла ОСОБА_3(а.с.4).
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1, він є сином ОСОБА_3 (а.с.4).
Згідно довідки, виданої 26.08.2014 року №513 виконкомом Великорусавської сільської ради після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке складається права на земельну ділянку (пай), посвідченого державним актом на право власності на земельну ділянку (пай) серії ВН №0243296 та права власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серії ВІ ХХ №007982 з часткою, визначеною у розмірі 1461 грн. Також згідно вищезазначеної довідки після смерті ОСОБА_3 спадкоємцями за законом є син ОСОБА_1 та донька ОСОБА_4 (а.с.7).
Згідно довідки №565 від 29 вересня 2014 року, виданої виконкомом Великорусавської сільської ради, ОСОБА_1 фактично вступив в управління спадщиною після смерті матері - ОСОБА_3 (а.с.13).
Як вбачається із сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ВН №0243296, виданого 10 квітня 1997 року Томашпільською районною державною адміністрацією, ОСОБА_3 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП ім. Кірова, розміром 2,90 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) (а.с.5).
Відповідно до свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП серії ВІ XX №007982, виданого 1 жовтня 2001 року Великорусавською сільською радою ОСОБА_3 має право на частку у пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського підприємства ім. Кірова ТОВ «Русава», у розмірі 1461 грн. (а.с.5).
Згідно довідки, виданої Томашпільською державною нотаріальною конторою, у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 нотаріальною конторою відмовлено, в зв'язку з пропущенням шестимісячного строку (а.с.9).
Окрім того, як вбачається з довідки, виданої 24 вересня 2014 року Томашпільською районною державною нотаріальною конторою, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 не заведена (а.с.11).
Відповідно до ст. 550 ЦК УРСР (1963 року), якщо спадкоємець в установлений ст. 549 цього Кодексу строк вступив в управління або володіння спадковим майном чи його частиною, суд з цих підстав вирішує питання не про продовження пропущеного строку, а про визнання права на спадкове майно.
Таким чином, беручи до уваги те, що ОСОБА_1 спадщину після смерті спадкодавця прийняв, тобто набув прав та обов'язків спадкодавця, суд вважає визнати за ним право власності на спадкове майно та таким чином задовольнити позовні вимоги повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 524-527, 548, 549 ЦК УРСР (1963 року), ст. ст. 10, 15, 57-61, 64, 208, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на земельну ділянку площею 2,90 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі, що знаходиться на території Великорусавської сільської ради Томашпільського району Вінницької області (сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0243296, виданий 10 квітня 1997 року Томашпільською районною державною адміністрацією) та майновий пай вартістю 1461 грн. (свідоцтво про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серія ВІ ХХ № 007982, виданого 1 жовтня 2001 року Великорусавською сільською радою), що належали ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Велика Русава Томашпільського району Вінницької області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Вінницької області через Томашпільський районний суд Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: І. В. Скаковська