апеляційний суд тернопільської області
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2006 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах
апеляційного суду Тернопільської області в складі:
Головуючого Козака І.О.
Суддів Ходоровського М.В.Демковича Ю.И.
при секретарі Стець І.В.
з участю предст.поз.Савчука Ю.С.
прокурорів Коруни Т.В.Гібського М.Я.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою Тернопільського навчально-курсового комбінату управління агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації на рішення Кременецького районного суду від 9 жовтня 2006 року по справі за позовом Тернопільського навчально-курсового комбінату управління агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про розірвання договору на проживання у гуртожитку від 7 квітня 2003 року та виселення з гуртожитку,-
.ВСТАНОВИЛА:
У липні 2006 року Тернопільський навчально-курсовий комбінат управління агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації пред"явив позов до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про розірвання договору на проживання у гуртожитку по АДРЕСА_1 та їх виселення.
Позивач зазначив, що 7 квітня 2003 року між ним і відповідачкою ОСОБА_1 було укладено договір про надання в користування їй та її сім"ї житла в гуртожитку на четвертому поверсі загальною площею 48 кв.м., житловий блок 36.6 кв.м. Термін дії договору до 1 травня 2005 року.
Посилаючись на те, що відповідачі протягом двох років в гуртожитку не проживають, чим порушили правила, проживання в ньому, є забезпеченими власним житлом у м. Тернополі, договір після закінчення терміну його дії не переуклали, строк договору закінчився, позивач просив його вимоги задовольнити.
Справа №22а-1208 Головуючий у 1-й інстанції - Зембра Є.Й.
Категорія - зобов'язання Доповідач - Ходоровський М.В.
Рішенням Кременецького районного суду від 9 жовтня 2006 року в позові відмовлено за недоведеністю позовних вимог.
В апеляційній скарзі Тернопільський навчально-курсовий комбінат управління агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації просить скасувати рішення суду і ухвалити нове, яким його вимоги задовольнити, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, порушення норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши учасників апеляційного розгляду справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд виходив з того, що на помешкання, яке є предметом договору найму житла, поширюються положення ст. 822 ЦК України, за яким договір найму житла вважається укладеним на такий самий строк, у випадку, коли наймодавець не попередив наймача про відмову від укладення договору на новий строк.
З таким висновком суду погодитись не можна, так як він не відповідає вимогам закону та грунтується на неповно з"ясованих обставинах справи, що відповідно до ст. 309 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду і ухвалення нового рішення.
Відповідно до положень ст.ст. 812.821.598.822 ЦК України предметом договору найму житла можуть бути помешкання, зокрема квартира або її частина, житловий будинок або його частина, яке є придатним для постійного проживання у ньому. Приміщення в готелі не може бути предметом договору найму житла. Договір найму житла укладається на строк, встановлений договором. Зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором. Не пізніше ніж за три місяці до спливу строку договору найму житла наймодавець може запропонувати наймачеві укласти договір на таких самих або інших умовах чи попередити наймача про відмову від укладення договору на новий строк. Якщо наймодавець не попередив наймача, а наймач не звільнив помешкання, договір вважається укладеним на таких самих умовах і на такий самий строк.
Судом встановлено, що за Тернопільським навчально-курсовим комбінатом управління агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації зареєстровано право власності на комплекс будівель в АДРЕСА_1, куди входить п'ятиповерховий будинок з підвалом, перший і другий поверх якого використовується під адміністративні приміщення, а решта як гуртожиток.
Гуртожиток комбінату призначений для мешкання слухачів курсів на період навчання. Вільні місця в гуртожитку адміністрацією комбінату вправі здаватись згідно договору: у найм на умовах готелю.
7 квітня 2003 року між Тернопільським навчально-курсовим комбінатом управління агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації та ОСОБА_1 за наявності вільних місць у гуртожитку було укладено договір найму житла строком по 1 травня 2005 року, за яким наймодавець (комбінат) надав відповідачці та членам її сім"ї в тимчасове користування житло у гуртожитку по АДРЕСА_1. Згідно п.2.1.2. цього договору комбінату надано право виселити з житлового приміщення проживаючого по закінченні строку дії договору.
Термін дії договору закінчився 1 травня 2005 року.
Наведені обставини повністю стверджуються показами представника позивача, договором на "проживання в гуртожитку від 7 квітня 2003 року, положенням про гуртожиток Тернопільського навчально-курсового комбінату.
Таким чином, колегія суддів вважає, що строк договору на проживання у гуртожитку, укладений між сторонами, закінчився, а тому відповідачі підлягають виселенню із займаного жилого приміщення.
Заперечення відповідачів про те, що в порядку ст.822 ЦК України вони набули право на проживання у гуртожитку до 1 травня 2007 року є безпідставні, оскільки судом встановлено, що помешкання здано в найм для їх тимчасового проживання (на умовах готелю), а тому колегія суддів вважає, що вимоги ст. 822 ЦК України згідно ст.812 ЦК України на дані правовідносини не поширюється.
Керуючись ст.ст. 307,309,316 ЦПК України, колегія суддів,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу Тернопільського навчально-курсового комбінату управління агропромислового розвитку Тернопільської обласної державної адміністрації задоволити частково.
Рішення Кременецького районного суду від 9 жовтня 2006 року в частині відмови в позові про виселення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 скасувати і постановити нове рішення, яким вимоги позивача в цій частині задовольнити. Виселити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з гуртожитку по АДРЕСА_1. В решті рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає чинності з моменту проголошення, однак може бути оскаржене в касаційному порядку шляхом подачі скарги безпосередньо до Верховного суду України протягом двох місяців з дня його проголошення.