Судове рішення #38536263

Єдиний унікальний номер 267/7263/13-ц Номер провадження 22-ц/775/6033/2014



Головуючий в 1 інстанції Кульбаков І.В.

Доповідач: Смєлік С.Г.

Категорія 25



УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


05 серпня 2014 року


Апеляційний суд Донецької області у складі:

головуючого Смєлік С.Г.

суддів Лісовому О.О. Тимченко О.О.

при секретарі Лясовій В.В.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду в місті Донецьку апеляційну скаргу відповідача Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Гірницькому районі міста Макіївки на рішення Гірницького районного суду міста Макіївки Донецької області від 03 червня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_2 до шахти «Щегловська - Глибока» Публічного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Донбас», Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Гірницькому районі міста Макіївки, треті особи Державне підприємство «Макіїввугілля», Державне підприємство « шахта «Глибока» про стягнення сум в рахунок відшкодування моральної шкоди,-

в с т а н о в и в :

Рішенням Гірницького районного суду міста Макіївки Донецької області 03 червня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_2 - задоволено частково: на його користь відповідача - Фонду соціального страхування стягнуто 7500 грн. компенсації моральної шкоди, а з шахти «Щегловська - Глибока» ПАТ «Шахтоуправління «Донбас»- 12000 грн.

З вказаним рішенням не погодився відповідач - Фонд соціального страхування від нещасних випадків подав апеляційну скаргу, яка разом з матеріалами справи надійшла до апеляційного суду Донецької області. Відповідно до ст. 292 ЦПК України сторони мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції. В своїй апеляційній скарзі апелянт вважає рішення суду таким, що підлягає скасуванню. Згідно з положеннями п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 моральна шкода - це втрати немайнового характеру внаслідок фізичних та моральних страждань. Спричинення моральної шкоди в спірних правовідносинах з вимогами законодавства не є матеріально-правовою презумпцією, тому спричинення моральної шкоди має встановлюватися висновками МСЕК, як це передбачено у Порядку, який затверджений наказом Міністерства охорони здоров»я від 22 листопада 1995 року і відповідно до ст. 10, 60 ЦПК України сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог. Згідно висновкам МСЕК встановлено ступінь втрати професійної працездатності, проте доказів щодо спричинення моральної шкоди позивачем не надано. Практикою ВССУ у справах по відшкодуванню моральної шкоди вказано, що факт спричинення моральної шкоди встановлюється висновком МСЕК. Проте, навіть в позовній заяві відсутні посилання позивача на моральні страждання, які спричинені наявністю професійного захворювання. З 2006 року у чинному законодавстві, а саме законі « Про обов»язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» були зміни, а з 2008 року Фонд взагалі не виплачує даного виду соціальної виплати. Позивачу встановлена втрата працездатності у зв'язку з роботою на вугледобувному підприємстві. На теперішній час склалася ситуація, коли існує заборгованість по внескам відповідної шахти перед Фондом. Яка складає мільйони гривень. Відповідач вважає, що відшкодував позивачеві збиток у повному обсязі і позивач у судове засідання доказів, передбачених ст. 57 ЦПК України про наявність моральної шкоди не надав. Просив скасувати рішення суду, у задоволені позову відмовити.

Оскільки на рішення суду від 03 червня 2014 року відповідачем ПАТ «Шахтоуправління «Донбас», з якого на користь позивача стягнуто компенсацію моральної шкоди у розмірі 12000 грн. апеляційна скарга не подавалася, рішення в цій частині апеляційним судом не ревізується.

Апелянт - Фонд соціального страхування повідомлений належним чином телефонограмою № 2299 про час та місце розгляду справи, в судове засідання не направив свого представника. Позивач та відповідач - ПАТ «Шахтоуправління «Донбас», повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи в судове засідання не з»явилися, тому відповідно до частини 2 ст. 305 ЦПК України. апеляційний суд вважає за можливе розглянути справу.

Вислухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та дослідивши матеріали справи, апеляційний суд дійшов нас трупного висновку.

Позивач звернувся до суду із позовом до відповідачів про стягнення сум в рахунок відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодження здоров»я на підприємстві., мотивуючи свої вимоги тим, що тривалий час працював у вугільній промисловості на різних шахтах ДП «Макіїввугілля». У відповідача на шахті «Щегловська - Глибока» він працював з 4 травня 1995 року по 21 жовтня 2010 року, звідки був звільнений на підставі ст. 40 п. 2 КЗпП України, за станом здоров'я.

23 грудня 2001 року при виконанні ним своїх професійних обов'язків він отримав травму на виробництві та йому було встановлено діагноз: «відкритий перелом правої плюснової кістки, правої стопи», про що було складено відповідний акт по формі Н-1 про нещасний випадок та згідно первинного висновку МСЕК за вказаною травмою він отримав 25% втрати професійної працездатності. Рішенням МСЕК від 14 жовтня 2010 року по цій травмі встановлено 20 % втрати працездатності довічно, за професійним захворюванням, яке було виявлене у позивача у 2010 році - 40 % довічно ( а.с.13 )

У відповідності до ч. 3 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (в редакції до 2007 року), моральна (немайнова) шкода, заподіяна умовами виробництва, відшкодовується Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві. Відшкодування здійснюється у вигляді одноразової страхової виплати незалежно від будь-яких інших страхових виплат. Сума страхової виплати за моральну шкоду визначається в судовому порядку. При цьому сума страхової виплати не може перевищувати двохсот розмірів заробітної плати, встановленої на день виплати.

Однак, п.27 ст.77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом дія ч.3 ст.34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" - зупинена.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" № 717 від 23.02.2007 року дія положень закону, які передбачали обов'язок Фонду ССНВНВ відшкодовувати моральну шкоду потерпілім на виробництві - скасовано.

Підпунктом 2 пункту 44 розділу 11 Закону України»Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до пункту 3 розділу Х1 « Прикінцеві положення» Закону України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» передбачено, що відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків моральної ( немайнової) шкоди застрахованим і членам їх сімей незалежно від часу настання страхового випадку припиняється з 1 січня 2008 року.

Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року було визнано неконституційним положення пунктів 36-100 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", якими було внесено зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" щодо припинення з 01 січня 2008 року відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків моральної (немайнової) шкоди застрахованим і членам їх сімей незалежно від часу настання страхового випадку.

Частина 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" щодо проведення страхової виплати за моральну шкоду Фондом виключено згідно із Законом України №717-Vвід 23 лютого 2007 року "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".

Отже, судом першої інстанції було правильно встановлено, що відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань у м. Гірницькому районі м. Макіївки має відшкодувати моральну шкоду потерпілому, оскільки на час спричинення шкоди потерпілому положення про обов»язок виплати моральної шкоди Фондом соціального страхування були чинними.

Відповідно до положень ст. 268 ЦК України позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом,іншим ушкодженням здоров»я або смертю.

Доводи апелянта про те, що позивач не надав об»єктивних доказів про наявність моральних страждань з приводу ушкодження здоров»я та втрати працездатності оскільки позивач не був оглянутий на МСЕК з цього приводу, судом не приймаються до уваги, оскільки суть травми, а саме травматичне порушення анатомічної цілостності суглобів, тканин потерпілого, а у зв»язку з цим фізичний біль, перебування на стаціонарному лікуванні, обмеження рухів, відсутність можливості вести звичайний режим життя, відповідно завдавали моральних страждань. Наявність втрати працездатності та групи інвалідності, свідчить про обмеження можливостей потерпілого, що не робить його життя повноцінним.

З огляду на рішення Конституційного Суду України від 27.01.2004 р. № 1-9/2004 (п.4.1 ), ушкодження здоров'я, заподіяні потерпілому під час виконання трудових обов'язків незалежно від ступеня втрати професійної працездатності, спричиняють йому моральні і фізичні страждання.

Встановлений судом першої інстанції розмір відшкодування моральної шкоди у розмір 7500 грн. позивачу не перевищує меж позовних вимог, відповідає характеру та обсягу заподіяних позивачу моральних страждань. При цьому суд із засад розумності, виваженості і справедливості вважає такий розмір відшкодування моральної шкоди справедливим.

Доводи апелянта про те, що роботодавець позивача - ПАТ « Шахтоуправління «Донбас» заборгував Фонду відповідні страхові платежі, не є підставою для відмови позивачу у задоволені позову.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 313-315 ЦПК України, апеляційний суд


У Х В А Л И В:


Апеляційну скаргу Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Гірницькому районі міста Макіївки відхилити.


Рішення Гірницького районного суду міста Макіївки Донецької області від 03 червня 2014 року залишити без змін.


Ухвала апеляційного суду набуває чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня проголошення.



Судді




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація