Справа №22ц-1179/2008р. Головуючий в суді 1 інстанції Іващенко В.М.
Доповідач: Карайван Т.Д.
РІШЕННЯ
Іменем України
28 лютого 2008 року Апеляційний суд Луганської області в складі:
Головуючого: Карайван Т.Д.
Суддів: Дмитрієвої'Л.Д., Фарятьєва CO.
При секретарі: Лямзіній О. А.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську цивільну справу по апеляційній скарзі відділення виконавчої дирекції Фонду СНВ у м. Ровеньки на рішення Ровеньківського міського суду Луганської області від 11 грудня 2007 року за позовом ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки про стягнення не донарахованих страхових виплат, -
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2007 року позивачка звернулася з зазначеним позовом до суду.
В обґрунтування позовних вимог посилалася на те, що вона з 25 квітня 1979 року перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до п.7, 9 Закону України від 23 вересня 1999 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності'" відповідач зобов"язаний нарахувати та виплатити їй одноразову допомогу в розмірі п'ятирічного заробітку померлого, виходячи з розрахунку щомісячних страхових виплат та пенсії, яку отримував потерпілий на день смерті. Однак позивач нарахував та виплатив позивачці одноразову допомогу, виходячи з розрахунку тільки суми щомісячної страхової виплати померлого чоловіка в сумі 24996 грн.60 коп.
Просила стягнути з відповідача на свою користь недоплачену суму одноразової допомоги в розмірі 60162 грн.
Оскаржуваним рішенням позовні вимоги задоволено у повному обсязі. В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду і ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачці в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що суд неправильно застосував норми матеріального права.
Заслухавши доповідача, осіб, які приймають участь у справі, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає скаргу такою, що підлягає задоволенню .
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходив з того, що відповідач нарахував позивачці одноразову допомогу , розрахувавши її розмір без урахування суми пенсії за віком, яку одержував потерпілий, що на думку суду є порушенням ст. .34 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
2
Однак погодитися з таким висновком не можна, оскільки він не відповідає обставинам справи, суд неправильно застосував норми матеріального права.
Судова колегія вважає, що вказані порушення. призвели до неправильного вирішення справи, тому суд апеляційної інстанції на підставі с ст. .309 ЦПК України рішення суду першої інстанції скасовує, ухвалює нове рішення з наступних підстав.
Відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" у разі смерті потерпілого, який одержував страхові виплати і не працював, розмір відшкодування шкоди особам, зазначеним у ст. .33 цього Закону, визначаються виходячи із суми щомісячних страхових виплат і пенсії, яку одержував потерпілий на день його смерті, з відповідним коригуванням щомісячних страхових виплат згідно із ст. .29 цього Закону.
Згідно зі ст. .28 зазначеного Закону страховими виплатами є грошові суми, які згідно зі ст. .21 цього Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Законом визначено, що зазначені грошові суми складаються з втраченого заробітку або відповідної його частини, одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого), пенсії з інвалідності потерпілому, пенсії у зв"язку з втратою годувальника, виплат дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності а також витрат на медичну та соціальну допомогу.
Компенсація пенсії за віком статтею 21 Закону не передбачена Закон не відносить до страхових виплат пенсію за віком, яку отримував потерпілий.
Суд на порушення зазначених положень Закону визначив розмір належних до виплати позивачці сум з огляду на розмір пенсії за віком, яку померлий отримував перед смертю, а не належних йому до виплати сум щомісячних страхових виплат, що є неправильним.
Таким чином суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, що відповідно до закону є підставою для скасування судового рішення і ухвалення нового рішення про відмову позивачці в задоволенні її позовних вимог.
Керуючись ст. . ст. .307, 309, 314, 3 16 ЦПК України, апеляційний суд, -
ВИ РІШИВ :
Апеляційну скаргу відділення виконавчої дирекції Фонду СНВ у м. Ровеньки задовольнити.
Рішення Ровеньківського міського суду Луганської області від 11 грудня 2007 року за позовом ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки про стягнення не донарахованих страхових виплат скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки про стягнення не донарахованих страхових виплат відмовити за необґрунтованістю.
Рішення набуває законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржене до Верховного суду України протягом двох місяців.