Судове рішення #3851312
Справа № 22ц- 760 /08

Справа № 22ц- 760 /08                                Головуючий у 1 інстанції - Гончарова LA.

Категорія                                                      Доповідач- Лісіцина А.І.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

21 лютого 2008 року      Колегія судців    судової палати у цивільних справах апеляційного суду Луганської області у складі: головуючого : Лісіциної А.І. суддів: Фарятьєва CO.,  Дмитрієвої Л.Д. при секретарі Войтенко Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.  Луганську справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в  ст. .Луганському районі Луганської області

на рішення Ленінського районного суду м .Луганська від 12 вересня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_1,  ОСОБА_2,  ОСОБА_3,  ОСОБА_4,  ОСОБА_5,  ОСОБА_6,  ОСОБА_7,  ОСОБА_8 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області,  Управління Пенсійного фонду України в  ст. .Луганському районі Луганської області про стягнення не донарахованого розміру пенсій та відшкодування моральної шкоди ,  -

 

встановила:

 

 Зазначеним вище рішенням позовні вимоги позивачів задоволені частково. Суд   стягнув на їх користь недоплачені суми пенсії,  у відшкодуванні моральної шкоди відмовлено .

В апеляційній скарзі відповідач вважає , що рішення суду ухвалено з порушенням норм матеріального права,  просить його скасувати та ухвалити нове рішення,  яким відмовити позивачам у задоволенні їх вимог.

Заслухавши доповідача,  дослідивши матеріали справи,  перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду,  обговоривши доводи апеляційної скарги,  колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою,  що не підлягає задоволенню.

Судом встановлено,  що позивачі,  як інваліди 2 групи внаслідок захворювання,  пов'язаного з участю по ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС,  отримують пенсію в Управлінні Пенсійного Фонду України в  ст. . Луганському районі Луганській області,  призначену у відповідності із Законом України « Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно зі  ст. . 54,  Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»( станом на час розгляду справи) розмір пенсії для інвалідів 2 групи,  призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком,  а згідно зі  ст. . 50 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»    інвалідам 2 групи виплачується також додаткова пенсія

 

2

за шкоду,  заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.  Крім того з 1 січня 2005 року по 1 січня 2006 року відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення військовослужбовців,  осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ і деяких інших осіб",  та Закону України " Про статус ветеранів війни,  гарантії їх соціального захисту" доплата інвалідам 2 групи повинна складати 350% мінімальної пенсії за віком.

Законом„ України « Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено,  що порядок обчислення вказаних пенсій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року « Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності,  що настала внаслідок каліцтва чи захворювання,  і пенсій у зв'язку з втратою годувальника,  внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  затверджено такий новий порядок,  при цьому у ньому продубльовано вказані положення Закону стосовно того,  що розмір пенсії для інвалідів 2 групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком ( станом на час розгляду справи).

Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на 2005 рік встановлено мінімальний розмір пенсії за віком у сумі 332 гр.,  з 1 січня 2006 року по 31 березня 2006 року - 350 грн. з 1 квітня 2006 року по 30 вересня 2006 року - 359 грн,  з 1 жовтня 2006 року - 366 грн. з 1 січня 2007 року 380 грн,  з 1 квітня 2007 року - 387 грн.

Таким чином,  суд дійшов правильного висновку,  що позивачі повинні отримувати пенсію ,  виходячи з мінімальної пенсії у розмірах,  визначених вище.

Оскільки відповідач виплачував позивачам пенсії у меншому розмірі,  суд обґрунтовано задовольнив позов ,  стягнув з відповідача заборгованість,  яка виникла за час з 1 січня 2005 року по 31 серпня 2007 року.

Доводи апеляційної скарги про те,  що суд не взяв до уваги положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 року стосовно того,  що базовим для обчислення розміру спірної пенсії по інвалідності слід брати суму 19 гр.91 коп.,  а не розмір мінімальної пенсії за віком,  як визначився суд,  та що в подальшому ними робилися перерахунки розміру пенсії позивача у бік збільшення в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №1293 від 27 грудня 2005 року,  а також те,  що Постановою Кабінету Міністрів України №583 від 26 липня 1996 року визначено суму 16 гр.62 коп.,  яка застосовується для обчислення додаткових пенсій,  на увагу не заслуговують.

Дійсно вказаними

Постановами встановлені суми,  як базові для обчислення спірних сум пенсій.

Однак судова колегія вважає,  що ці Постанови суперечать Закону України« Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  а також прийнятій на виконання цього Закону,  Постанові Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року « Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності,  що настала внаслідок каліцтва чи захворювання,  і пенсій у зв'язку з втратою годувальника,  внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пізніше прийняті Постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 3 січня 2002 року та №1293 від 27 грудня 2005 року не містять у собі вказівок про те,  що вони скасовують положення Постанови Кабінету Міністрів України № 523 від 30 травня 1997 року.

Оскільки Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від ЗО травня 1997 року затверджено  новий порядок обчислення    спірних пенсій,  то після його

 

3

прийняття положення Постанови Кабінету Міністрів України № 583 від 26 липня 1996 року також не повинні застосовуватися,  тому що вони регулювали питання обчислення пенсій до прийняття нового порядку.

Посилання апелянта про те,  що згідно зі  ст. . 54 Закону України« Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  мінімальний розмір пенсії,  встановлений Законом України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» повинен застосовуватися тільки у випадках,  якщо пенсія інвалідам внаслідок Чорнобильської катастрофи призначалася за правилами цього Закону,  тобто із заробітку отриманого за межами зони відчуження,  а позивачам пенсія призначалася із заробітку,  отриманому за період роботи у зоні відчуження,  за правилами Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  на увагу не заслуговують,  оскільки у тій же  ст. . 54 Закону України« Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» міститься вказівка про те,  що розмір пенсії за 2 групою інвалідності ,  отриманою внаслідок участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,  у всіх випадках її призначення,  а не тільки у разі призначення її на підставі Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,  не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.  ( станом на час розгляду справи)

За таких обставин судова колегія вважає,  що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не можуть бути підставою для скасування рішення суду.

. Але у зв'язку з тим,  що Законом України " Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " № 107-У1 від 28 грудня 2007 року у  ст. . 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,  які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесені зміни,  при розрахунках замість розміру мінімальної пенсії за віком визначено застосовувати розмір прожиткового мінімуму,  колегія суддів вважає за необхідне виключити з резолютивної частини рішення слова " у разі підвищення пенсії за віком"

Керуючись  ст. .307, 308, 315 ЦПК України колегія суддів ,  -

 

ухвалила:

 

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в  ст. .-Луганському районі Луганської області - відхилити.

Рішення Ленінського районного суду м.  Луганська від 12 вересня 2007 року - залишити без змін. Виключити з резолютивної частини рішення вказівку про зобов'язання робити в подальшому перерахунок " у разі підвищення пенсії за віком ".

Ухвала набирає чинності негайно,  але може бути оскаржена в касаційному

порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяця з моменту її

проголошення.   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація