Судове рішення #3850447

                                                                                                                     Справа №2-2941/07

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

24 грудня 2007року

Червоногвардійський районний суд м.Макіївки Донецької області у складі:

головуючого судді                                      Маркєлова Р.І.,

при секретарі:                                              Тюріній А.В.,

за участю: представника відповідача      Сидюк Г.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Макіївці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області про перерахунок сум відшкодування шкоди, стягнення недосплачених щомісячних страхових виплат та компенсації втрати частини недосплачених сум -

 

ВСТАНОВИВ:

 

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача пояснюючи, що він отримав професійне захворювання на виробництві, втрата працездатності у розмірі 60% і отримує щомісячні страхові виплати від відповідача. Починаючи з 2002 року, відповідач щорічно при перерахунку страхових виплат в порушення ст. 29 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" застосовує коефіцієнт зростання реальної заробітної плати, а не коефіцієнт зростання номінальної заробітної плати, який визначається Державним комітетом статистики України, оскільки при розрахунку середньої реальної заробітної плати не враховуються податки та збори, внаслідок чого реальна купівельна спроможність позивача зменшується.

За період 2002-2007 років утворилась заборгованість в розмірі 10006,29 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача, також стягнути компенсацію в зв'язку з несвоєчасною виплатою сум заборгованості в розмірі 1903,52 грн. та моральну шкоду в розмірі 5000 грн.   .

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала повністю, пояснивши, що відповідач щороку робить позивачеві перерахунок щомісячної страхової виплати з урахуванням зростання в попередньому календарному році середньої заробітної плати по даним центрального органу виконавчої дирекції з питань статистики. Державний комітет статистики України надає три різні коефіцієнти середньомісячної номінальної заробітної плати та один коефіцієнт середньомісячної реальної заробітної плати. Законодавством України не передбачено, який саме коефіцієнт необхідно застосувати при перерахуванні щомісячних страхових виплат. Перерахування розміру щомісячної страхової виплати провадиться відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання у Червоногвардійському районі міста Макіївки виходячи з відкоригованої заробітної плати на коефіцієнт підвищення страхових виплат, затверджений правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Крім того, рішення правління є обов'язковим для страхувальників та застрахованих осіб, коефіцієнти зростання середньої заробітної плати розраховуються для різних обставин, страхові виплати, що отримує позивач не оподатковується.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши всі обставини по справі та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Відповідно до ст. ст. 15-17 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі - Закон) страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків - некомерційна самоврядна організація, що діє на підставі статуту, який затверджується її правлінням. Безпосереднє управління Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюють його правлінням та виконавча дирекція.

Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків затверджує Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів, погоджену з Національним банком України і спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, інші нормативні документи, що регламентують внутрішню діяльність Фонду.

Рішення правління Фонду, прийняте в межах його компетенції, є обов'язковим для виконання всіма страхувальниками та застрахованими.

Ст. 29 ч. 2 Закону передбачено, що перерахування сум щомісячних страхових виплат провадиться також у разі зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати у галузях національної економіки за даними центрального органу виконавчої влади з питань статистики. Таке перерахування провадиться з 1 березня наступного року.

Згідно з п.п. 4.4.2, 4.4.4. Порядку призначення та здійснення страхових виплат потерпілим (членам їх сімей), затвердженого постановою Фонду ССНВ №7 від 31.01.2002р., узгодженого з Міністерством праці і соціальної політики України, при проведенні перерахування щомісячних страхових виплат з 1 березня кожного року середньомісячна заробітна плата підлягає коригуванню. При перерахуванні щомісячних страхових виплат з 1 березня для коригування середньомісячної заробітної плати застосовується коефіцієнт, на який перераховуються щомісячні страхові виплати потерпілим (членам їх сімей) за рішенням правління Фонду.

Згідно п.п. 7.7.2. Порядку призначення та здійснення страхових виплат потерпілим (членам їх сімей), затвердженого постановою Фонду ССНВ №83 від 22.12.2005р. щомісячні страхові виплати заінтересованим особам перераховуються з 1 березня на коефіцієнт підвищення страхових виплат, що встановлюється правлінням Фонду.

Відповідно до п. 3.8 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Фонду ССНВ № 24 від 27.04.2007р. підставою для перерахування розміру щомісячної страхової виплати з 1 березня кожного року є зростання у попередньому календарному році середньої заробітної плати у галузях національної економіки за даними центрального органу виконавчої влади з питань статистики.

Перерахування розміру щомісячної страхової виплати проводиться виходячи з відкоригованої заробітної плати на коефіцієнт підвищення страхових виплат, затверджений правлінням Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Коефіцієнти підвищення страхових виплат у 2002 році - 1,193, у 2003 році 1,182, у 2004 році - 1,152, у 2005 році - 1,238, у 2006 році - 1,203, у 2007 році - 1,183.

На підставі ст. 5 ч.1 п. "л" ДКМУ „Про прибутковий податок з громадян" та ст. 4 п.4.3, п.п. 4.3.1 Закону України Про оподаткування фізичних осіб" не оподатковувались і не оподатковуються страхові виплати, які отримуються платником податку відповідно з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування згідно із законом.

Відповідно до листа Держкомстату України № 9/2-2-9/371 від 28.09.2005р. обрання того чи іншого показника зростання середньої заробітної плати для розрахунку соціальних виплат не входить до компетенції Держкомстату.

З листа №9/2-2-9/68 від 25.02.2005р. вбачається, що Держкомстатом визначається коефіцієнт зростання середнього розміру номінальної заробітної плати 3-х видів. При цьому відповідно до листа Держкомстату України №9/2-2-9/371 від 28.09.2005р. обрання того чи іншого показника зростання середньої заробітної плати для розрахунку соціальних виплат не входить до компетенції Держкомстату.

З листа Держкомстату №9/4-9/168 від 28.04.2006р. вбачається, що ним надані показник коефіцієнту зростання номінальної середньомісячної заробітної плати штатних працівників.

З наведених нормативних актів вбачається, що коефіцієнт зростання середньої заробітної плати, у разі підвищення якої провадиться перерахування щомісячних страхових виплат з 01 березня наступного року, затверджується правлінням Фонду в межах своєї компетенції, оскільки таке рішення, що оформлюється постановою, є відповідно до п.7 ч.7 ст.17 Закону іншими нормативним документом, що регламентує внутрішню діяльність Фонду, оскільки на підставі цього нормативного документу провадиться перерахування страхових виплат підлеглими підрозділами.

Таким чином, застосування відповідачем при перерахунку щомісячних страхових виплат коефіцієнтів зростання середньої реальної заробітної плати є правомірним, оскільки обрання показника зростання заробітної плати - реальної чи номінальної, є виключно компетенцією правління Фонду.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на те, що позивач не мав право користуватися наданими Держкомстатом даними щодо зростання реальної середньої заробітної плати, а повинен був брати для розрахунків номінальну середню заробітну плату, оскільки відповідно до наведеного положення ст.29 ч.2 Закону в ній відсутнє посилання на те, зростання якої саме - номінальної чи реальної середньої заробітної плати є підставою для перерахунку, а посилання позивача на те, що під середньою заробітної. Платою мається на увазі саме номінальна є необгрунтованими.

Також не суперечить вимогам Закону в частині повного відшкодування шкоди потерпілому застосування коефіцієнту зростання середньої заробітної плати, який визначається без врахування податків і зборів. Однак, у разі, якби потерпілий не втратив працездатність, з отримуваної ним зарплати провадилося б відрахування таких податків і зборів. Самі ж щомісячні виплати податком з доходів громадян не обкладаються, тобто ніякої „подвійної сплати" немає.

Вирішуючи питання про стягнення недотриманих сум страхових виплат за 2002 та 2003 роки, постанови правління Фонду за які були скасовані, суд виходить з того, що компетенція визначення виду коефіцієнту зростання середньої заробітної плати належить тільки Фонду. Держкомстатом України встановлюється З види коефіцієнту зростання номінальної заробітної плати, а тому суд не може самостійно визначити який саме коефіцієнт повинен застосовуватися при перерахунку.

Що стосується судової практики у справах цієї категорії, то з постанови Київського апеляційного господарського суду від 14.06.2005р. та ухвали ВАС України від 06.09.2006р. не видно на підставі чого зроблений висновок про невідповідність постанов Фонду № 15 від 14.03.2002р. і № 3 від 04.03.2003р. ст. 29 ч.2 Закону.

На підставі ст.ст. 29, 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд -

 

ВИРІШИВ:

 

У задоволенні позову ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області про перерахунок сум відшкодування шкоди, стягнення недосплачених щомісячних страхових виплат та компенсації втрати частини недосплачених сум - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом 20 днів після подачі заяви про

апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана протягом 10

днів з дня його проголошення.                                   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація