АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________________________
Провадження № 22ц/790/5795/14
Справа №2/638/4794/14 Головуючий 1 інст. - Гайдук Л.П.
Категорія : договірні Доповідач - Пономаренко Ю.А.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2014 року Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого- Пономаренко Ю.А.,
суддів - Шевченко Н.Ф., Кокоші В.В.
при секретарі - Соколовій А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» на ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 07 липня 2014 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українське Фінансове Агенство «Верус» в особі філії «Товариства з обмеженою відповідальністю «Українське Фінансове Агенство «Верус» у Дзержинському районі м. Харкова, ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -
в с т а н о в и л а :
У липні 2014 року ПАТ КБ «ПриватБанк» звернулось до суду з позовом до ТОВ «УФА «Верус» в особі філії «ТОВ «УФА «Верус» в Дзержинському районі м. Харкова, ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 07 липня 2014 року відмовлено у відкритті провадження в частині позовних вимог ПАТ КБ «ПриватБанк» до ТОВ «УФА «Верус» в особі філії «ТОВ «УФА «Верус» в Дзержинському районі м. Харкова про стягнення заборгованості за кредитним договором.
Позовну заяву в частині позовних вимог ПАТ КБ «ПриватБанк» до ОСОБА_1 повернуто позивачеві.
Не погодившись з ухвалою суду 1 інстанції, ПАТ КБ «ПриватБанк» подало апеляційну скаргу. В своїй апеляційній скарзі просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу для вирішення питання про відкриття провадження, в обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом норм процесуального права та правил підсудності.
Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, що з'явилися, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відмовляючи у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог ПАТ КБ «Приватбанк» до ТОВ «Українське Фінансове Агентство «Верус» в особі філії «ТОВ «Українське Фінансове Агентство «Верус» у Дзержинському районі м. Харкова про стягнення заборгованості на підставі п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України, суд першої інстанції посилався на те, що заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Судова колегія не може погодитися з такими висновками суду 1 інстанції, виходячи з наступного.
Розгляд справ за позовами, що виникають при укладенні, забезпеченні, виконанні та припиненні кредитних договорів, а також при визнанні їх недійсними, повинен здійснюватись у точній відповідності із законом (п.1. Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 30 березня 2012 року «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин»).
Як роз'яснено у п.2 вказаної Постанови, оскільки у спорах, що виникають із кредитних правовідносин, сторонами є як юридичні, так і фізичні особи та з урахуванням вимог статей 15- 16, частини другої статті 118 Цивільного процесуального кодексу України при визначенні судової юрисдикції суди мають виходити з того, що такі справи підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства у разі, якщо однією зі сторін є фізична особа, а вимоги взаємопов'язані між собою і окремий їх розгляд неможливий. Зокрема, це можуть бути позови банку (іншої фінансової установи) до фізичної особи - позичальника і до юридичної особи - поручителя чи навпаки, які виникли з одних і тих самих правовідносин - отримання кредиту.
Договір поруки має додатковий (акцесорний) до основного зобов'язання - кредитного договору - характер і укладається саме для забезпечення виконання останнього, а поручитель згідно з частиною першою статті 554 ЦК відповідає перед кредитором, за загальним правилом, солідарно із позичальником, якщо договором поруки не встановлено його додаткову (субсидіарну) відповідальність. Неможливість окремого розгляду цих договорів може бути пов'язана, зокрема, із визначенням суми заборгованості, способу виконання зобов'язання та іншими умовами договорів.
Як вбачається з позовної заяви ПАТ КБ «Приватбанк» звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості за кредитним договором, укладеним між позивачем та фізичною особою ОСОБА_1 Договір поруки, укладений між позивачем - ПАТ КБ «Приватбанк» та відповідачем ТОВ «Українське Фінансове Агентство «Верус» в особі філії «ТОВ «Українське Фінансове Агентство «Верус» має додатковий характер до основного зобов'язання (кредитного договору) та укладений саме на забезпечення виконання останнього.
Пред'явлення позову до солідарних боржників є правом банку, яким позивач і скористався.
Оскільки висновок суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог до товариства з обмеженою відповідальністю «Українське Фінансове Агентство «Верус» в особі філії «Товариства з обмеженою відповідальністю «Українське Фінансове Агентство «Верус» у Дзержинському районі м. Харкова не можна вважати таким, що відповідає вимогам закону, є безпідставним і висновок суду першої інстанції про повернення позовної заяви за правилами п.4 ч.3 ст.121 ЦПК України за непідсудністю, бо за правилами ч.1 ст.113 ЦПК України ПАТ КБ «Приватбанк» пред'явив позов за місцезнаходженням одного із відповідачів, а саме ТОВ «Українське Фінансове Агентство «Верус» в особі філії «ТОВ «Українське Фінансове Агентство «Верус», яке знаходиться на території, на яку розповсюджується юрисдикція Дзержинського районного суду м. Харкова.
За таких обставин апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, а ухвала суду - скасуванню, з направленням справи для вирішення питання щодо відкриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 311, 313 - 315, 317, 319 ЦПК України, судова колегія,
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства комерційного банку «Приватбанк» задовольнити.
Ухвалу судді Дзержинського районного суду м. Харкова від 07 липня 2014 року скасувати, цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства комерційного банку «Приватбанк» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Українське Фінансове Агентство «Верус» в особі філії «Товариства з обмеженою відповідальністю «Українське Фінансове Агентство «Верус» у Дзержинському районі м. Харкова, про стягнення заборгованості направити до того ж суду для вирішення питання щодо відкриття провадження у справі.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий
Судді