Центрально-Міський районний суд м. Макіївки
буд.111 м. м. Макіївка Донецька область Україна 86108
Справа № 270/1268/14-ц
Провадження № 2/270/863/2014
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2014 року
Центрально-Міський районний суд міста Макіївки Донецької області в складі:
головуючого судді Мащенко С. В.
при секретарі Мізерній О. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань приміщення суду в місті Макіївці Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до МАКІЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, із залученням до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на боці відповідача - ОСОБА_3 "Про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини",-
в с т а н о в и в :
У березні 2014 року до суду надійшов позов ОСОБА_1 до Макіївської міської ради, із залученням до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на боці відповідача - ОСОБА_3 "Про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини", на обґрунтування якої позивач зазначив, що його бабка ОСОБА_4 перебувала у шлюбі з його дідом ОСОБА_5, від якого вони мали сина ОСОБА_6 - його батька. Родина мешкала у двокімнатній квартирі АДРЕСА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1 його дід помер. Після його смерті відкрилася спадщина. Бабка як спадкоємиця першої черги вступила в права спадщини у виді грошових вкладів, які зберігаються в Ощадному Банку України № 3292/042 міста Макіївки на рахунках НОМЕР_1, НОМЕР_2 та НОМЕР_3. На початку 1997 року його бабка ОСОБА_4 приватизувала зазначену квартиру, й 10 лютого 1997 року комісією з приватизації житлового фонду ВО «Макіїввугілля» їй видали свідоцтво № 84 про право приватної власності на неї. Свідоцтво бабка зареєструвала в БТІ міста Макіївки (реєстровий № 51037). ІНФОРМАЦІЯ_2 бабка ОСОБА_4 померла. Після її смерті відкрилася спадщина, що складається з грошових вкладів на рахунках НОМЕР_1, НОМЕР_2 та НОМЕР_3 і двокімнатної квартири АДРЕСА_1. Батько ОСОБА_6 запевнив його в тому, що він як спадкоємець першої черги вступить у права спадщини. ІНФОРМАЦІЯ_3 батько теж помер. Після його смерті з'ясувалося, що він в права спадщини після смерті бабки не вступив. Зазначив, що на цей час бажає вступити в права спадщини, що відкрилась після смерті бабки. Для цього він звернувся до Першої державної нотаріальної контори міста Макіївки з метою прийняття спадщини, однак у вчиненні нотаріальних дій нотаріусом в усній формі йому було відмовлено, так як ним пропущено строк для подання відповідної заяви. Вважає, що строк ним пропущено з поважної причини. Крім нього, спадкоємцем п'ятої черги є його рідний брат - ОСОБА_3, інших спадкоємців, визначених у статтях 1261 - 1264 Цивільного кодексу України, немає. Просив визначити йому додатковий строк у три місяця для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті його бабки - ОСОБА_4 /а. с. 2 - 3/.
Позивач ОСОБА_1 до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи був сповіщений своєчасно та належним чином, надав суду заяву, зареєстровану за вхідним № 11590/14-вх від 03.06.2014 року, в якій просив справу розглянути за його відсутності, зазначивши, що позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі /а. с. 41/.
Представник позивача ОСОБА_7, що діяла за довіреністю, до суду теж не з'явилась, про час та місце розгляду справи була сповіщена своєчасно та належним чином, надала суду заяву, зареєстровану за вхідним № 11591/14-вх від 03.06.2014 року, в якій просила справу розглянути за її відсутності, зазначивши, що позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити /а. с. 40/.
Представник відповідача - Макіївської міської ради - до суду також не з'явився, про час та місце розгляду справи був сповіщений своєчасно та належним чином, надав суду лист, зареєстрований за вхідним № 7677/14-вх від 10.04.2014 року, з проханням справу розглянути за відсутності їх представника, покладаючись на розсуд суду /а. с. 19/.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на боці відповідача - ОСОБА_3 до суду також не з'явився, про час та місце розгляду справи був сповіщений своєчасно та належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи або про її розгляд за його відсутності не надавав.
Відповідно до положень частини 2 статті 158 Цивільного процесуального кодексу України особи, які беруть участь у справі, мають право заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Про наявність такого клопотання у сторін по справі свідчать їх відповідні заяви, долучені до матеріалів справи.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що підстав для визнання необхідним давання позивачем, представниками позивача та відповідача, а також третьої особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на боці відповідача - ОСОБА_3, - особистих пояснень не має, суд вважає за можливе розглянути справу у їх відсутність.
Повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи, на які позивач посилався як на підставу своїх вимог та представник відповідача, покладаючись на розсуд суду, перевіривши їх доказами, що досліджені у судовому засіданні й відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, а саме: дослідивши матеріали справи, що містять письмові докази у справі, - суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, у ході розгляду справи в межах заявлених вимог та зазначених і доведених обставин, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини, що мають значення для вирішення справи за суттю.
Згідно свідоцтва про народження /серії НОМЕР_4/, виданого 20.03.1989 року Гірницьким відділом ЗАГС міста Макіївки Донецької області, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4, про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за № 323, та його батьком зазначено ОСОБА_6 /а. с. 5/.
Відповідно до свідоцтва про народження /серії НОМЕР_5/, виданого 09.09.1959 року Центрально-Міським районним ЗАГС міста Макіївки Донецької області, ОСОБА_6 народився ІНФОРМАЦІЯ_5, про що в книзі записів актів громадянського стану про народження зроблено відповідний запис за № 2423, та його батьками зазначено: ОСОБА_5 та ОСОБА_4 /а. с. 6/.
Зі свідоцтва про смерть /серії НОМЕР_6/, виданого 10.01.1994 року відділом ЗАГС Гірницького райвиконкому міста Макіївки Донецької області убачається, що ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, про що в книзі реєстрації актів про смерть зроблено запис за № 41 /а. с. 8/.
Зі свідоцтва про смерть /серії НОМЕР_7/, виданого 16.06.2010 року Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області, вбачається, що ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2, про що в книзі реєстрації смертей 16.06.2010 року зроблено відповідний актовий запис за № 1119 /а. с. 9/.
Зі свідоцтва про смерть /серії НОМЕР_8/, виданого 23.12.2013 року Гірницьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області, убачається, що ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 54 років, про що 23 грудня 2013 року складено відповідний актовий запис за № 1455 /а. с. 7/.
Згідно свідоцтва про право на спадщину на законом, посвідченого 03.10.1997 року державним нотаріусом П'ятої Макіївської державної нотаріальної контори ОСОБА_8, зареєстрованого в реєстрі № 1-1388, спадкоємцем майна ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, є його дружина - ОСОБА_4, яка успадкувала грошові внески з належними відсотками та грошовими компенсаціями, що зберігаються в Ощадному Банку України № 3292/042 міста Макіївки на рахунках НОМЕР_1, НОМЕР_2 та НОМЕР_3 /а. с. 10/.
Відповідно до відомостей, що містяться у свідоцтві про право власності на житло від 10.02.1997 року № 84, квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1, - дійсно належить на праві приватної власності ОСОБА_4 /а. с. 11/.
З домової книги убачається, що ОСОБА_4 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, - та знята з реєстрації місця проживання у зв'язку із смертю /а. с. 13/.
Як убачається із заяви від 27.05.2014 року, зробленої на спеціальному нотаріальному бланку серії ВТР № 589260, засвідченої приватним нотаріусом Тетіївського районного нотаріального округу Київської області та зареєстрованої в реєстрі за № 520, ОСОБА_3 звернувся до нотаріальної контори для прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 його батька ОСОБА_6 /а. с. 33/.
Під час вирішення спірних правовідносин суд виходить з того, що їх правове регулювання здійснюється нормами Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року.
Відповідно до положень частини 1 статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків /спадщини/ від фізичної особи, яка померла /спадкодавця/, до інших осіб /спадкоємців/.
Положення частини 1 статті 1217 зазначеного кодексу визначають, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
З огляду на положення частини 1 статті 1223 цього ж кодифікованого нормативно-правового акту право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Згідно до положень частини 1 статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Положеннями частини 1 статті 1269 вказаного кодифікованого закону України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто /частина 2 статті 1269 Цивільного кодексу України/.
Частина 1 статті 1270 Цивільного кодексу України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
При цьому, частина 2 статті 1220 вказаного кодексу передбачає, що часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Згідно частин 1 та 2 статті 1272 Цивільного кодексу України якщо спадкоємиць протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Але за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, оцінюючи представлені позивачем докази, ураховуючи, що позивач за умови прийняття його батьком спадщина права на таку не мав, суд дійшов до висновку про те, що строк для прийняття спадщини позивач пропустив з поважної причини і вважає за можливе надати йому додатковий строк, достатній для подачі заяви про прийняття спадщини строком у три місяці з часу набрання рішенням законної сили.
Ухвалюючи рішення, суд враховує, що позивач, звертаючись до суду із цим позовом, не вимагає компенсації (відшкодування) понесених ним і документально підтверджених судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1216, 1217, 1220, 1223, 1268, 1269, 1270 і 1272 Цивільного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного суду України "Про судову практику у справах про спадкування" № 7 від 30.05.2008 року, статтями 4, 8, 10, 11, 14, 58, 60, 61, 76, 158, 208, 209, 212 - 215, 218, 228, 232, 233, 292, 294 і 296 Цивільного процесуального кодексу України, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до МАКІЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, із залученням до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на боці відповідача - ОСОБА_3 "Про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини" задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, яка залишилась після смерті його бабусі - ОСОБА_4, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2, у виді грошових внесків з належними відсотками та грошовими компенсаціями, що зберігаються в Ощадному Банку України № 3292/042 в місті Макіївці на рахунках НОМЕР_1, НОМЕР_2 та НОМЕР_3 і квартири АДРЕСА_1, - протягом трьох місяців з часу набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Центрально-Міський районний суд міста Макіївки шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано, а у разі її подання - після розгляду справи апеляційним судом, якщо його не скасовано судом апеляційної інстанції.
Рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України, - і за її межами.
Рішення ухвалено, оформлено шляхом комп'ютерного набору та підписано суддею у нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя: С. В. Мащенко