Справа №2-316\2008 p.
РІШЕННЯ
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
18 березня 2008 року Ленінський районний суд ОСОБА_1 в складі:
головуючого-судді - Гончарової І.А.,
при секретарі - Ряснянській К.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління комунальним майном ОСОБА_1 міської ради , треті особи - УДАІ УМВСУ в Луганській області, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності на автомобіль в порядку успадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в обґрунтування якого вказав наступне.
Батько позивача - ОСОБА_5, помер 20.01.2006 року в ОСОБА_1. Останній період свого життя він проживав за адресою: м. Луганськ, кв. Дружби, 5/37. Заповіту батько позивача не залишив. ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги. Дружина спадкодавця, мати позивача - ОСОБА_3 та донька, сестра позивача - ОСОБА_4, відмовилися від спадщини на користь ОСОБА_2 До складу спадкового майна входить автомобіль марки „Москвич" моделі „М-2140" номер кузова НОМЕР_1, номер шасі 746228, двигун №5889379, 1988 року випуску, синього кольору.
Також до складу спадкового майна входили: житловий будинок, земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, та земельна частка загальною площею 8 га (балло-гектарів).
На вказані об'єкти нерухомості позивач отримав право власності в порядку успадкування за законом після смерті свого батька ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності на спадщину за законом, виданого 25.07.2006 року нотаріусом по Тарасівському району Ростовьскої області ОСОБА_6, та зареєстрованого за реєстровим номером 2325-2006.
Як зазначено в свідоцтві про право на спадщину, інші спадкоємці першої черги -ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовилися від спадщини на користь позивача. Відмова від спадщини була прийнята нотаріусом Тарасівського району Ростовської області ОСОБА_7 Федерації і стосується усього складу спадщини. Однак, оформити своє право на спадщину на спірний автомобіль позивач не має змоги, оскільки оформлення спадкових прав провадиться за місцем реєстрації транспортного засобу, яким є Україна. Тому свідоцтвом про право власності за законом, виданим державним нотаріусом Тарасівського району Ростовської області, право власності на автомобіль не охоплене. За місцем реєстрації технічного засобу, тобто у ОСОБА_1, отримати свідоцтво про право власності на спірний автомобіль також позивач не може, оскільки його батько був громадянином ОСОБА_7 Федерації і повинен був зняти автомобіль з державного обліку в органах ДАІ та провести його перереєстрацію.
Тому позивач просив суд визнати за собою право власності на автомобіль марки „Москвич" моделі „М-2140" номер кузова НОМЕР_1, номер шасі 746228, двигун №5889379, 1988 року випуску, синього кольору, зареєстрований в МРЕВ УДАІ УМВС України в
2
Луганській області 26.12.2991 року за технічним паспортом автомобіля №954010 за ОСОБА_5, що проживає за адресою: м. Луганськ, кв.Дружби, 5/35 в порядку успадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер 20.01.2006 року та зобов'язати УДАІ УМВС України в Луганській області зареєструвати вказаний транспортний засіб за ним.
До початку судового засідання позивач звернувся до суду із заявою про слухання справи за його відсутності, в частині вимог щодо зобов'язання УДАІ УМВС України в Луганській області зареєструвати транспортний засіб за собою, просив залишити без розгляду. Дане клопотання позивача судом задоволено, про що винесено ухвалу від 18.03.2008 року.
Представник відповідача проти задоволення заявлених вимог не заперечував, просив розглянути справу за його відсутності, про що надав суду відповідну заяву.
Треті особи - ОСОБА_3, та ОСОБА_4 у судовому засіданні не були присутні, до початку слухання справи звернулися із заявами про розгляд справи за їх відсутності, проти заявлених вимог не заперечували.
Представник третьої особи - УДАІ УМВСУ в Луганській області у судовому засіданні не був присутній, про час слухання справи повідомлявся належним чином, причину неявки суду не повідомив.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, вважає вимоги уточненого позову обґрунтованими та підлягаючими задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено у судовому засіданні, батько позивача - ОСОБА_5, помер 20.01.2006 року в м. Луганську, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 21.01.2006 року Жовтневим відділом РАЦС міського УЮ м. Луганськ, копія якого є в матеріалах справи. Останній період свого життя він проживав за адресою: м. Луганськ, кв. Дружби, 5/37. Заповіту батько позивача не залишив. ОСОБА_2 є спадкоємцем першої черги. Дружина спадкодавця, мати позивача - ОСОБА_3 та донька, сестра позивача - ОСОБА_4, відмовилися від спадщини на користь ОСОБА_2 До складу спадкового майна входить автомобіль марки „Москвич" моделі „М-2140" номер кузова НОМЕР_1, номер шасі 746228, двигун №5889379, 1988 року випуску, синього кольору.
Також до складу спадкового майна входили:
· житловий будинок №7 на вул. Західній хутора Можаївка Тарасівського району Ростовської області, ОСОБА_7 Федерація,
· земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: ОСОБА_7 Федерація, Ростовська область, Тарасівський район, хутір Можаївка, вул. Західна, будинок №7,
· земельна частка загальною площею 8 га (балло-гектарів), що знаходиться за адресою: ОСОБА_7 Федерація, Ростовська область, Тарасівський район, хутір Можаївка.
На вказані об'єкти нерухомості позивач отримав право власності в порядку успадкування за законом після смерті свого батька ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності на спадщину за законом, виданого 25.07.2006 року нотаріусом по Тарасівському району Ростовьскої області ОСОБА_6, та зареєстрованого за реєстровим номером 2325-2006.
Як зазначено в свідоцтві про право на спадщину, копія якого також є в матеріалах справи, інші спадкоємці першої черги - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовилися від спадщини на користь позивача. Відмова від спадщини була прийнята нотаріусом Тарасівського району Ростовської області ОСОБА_7 Федерації і стосується усього складу спадщини. Однак, оформити своє право на спадщину на спірний автомобіль позивач не має змоги, оскільки оформлення спадкових прав провадиться за місцем реєстрації транспортного засобу, яким є Україна. Тому свідоцтвом про право власності за законом, виданим державним нотаріусом Тарасівського району Ростовської області, право
3
власності на автомобіль не охоплене. За місцем реєстрації технічного засобу, тобто у м. Луганську, отримати свідоцтво про право власності на спірний автомобіль також позивач не може, оскільки його батько був громадянином ОСОБА_7 Федерації і повинен був зняти автомобіль з державного обліку в органах ДАІ та провести його перереєстрацію згідно „Правил з державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок", затвердженими Постановою Кабінету Міністрів від 07.09.1998 року №1388.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, а також той з подружжя, який його пережив, та батьки. Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
При таких обставинах суд вважає, що уточнені позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 4, 6, 10, 11, 14, 60, 130, 174, 209, 212-215, 217, 218 ЦПК України, ст. ст. 392, 1217 ЦК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Уточнені позовні вимоги ОСОБА_8 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_8 право власності на автомобіль марки „Москвич" моделі „М-2140" номер кузова НОМЕР_1, номер шасі 746228, двигун №5889379, 1988 року випуску, синього кольору, зареєстрований в МРЕВ УДАІ УМВС України в Луганській області 26.12.2991 року за технічним паспортом автомобіля №954010 за ОСОБА_5, що проживав за адресою: м. Луганськ, кв.Дружби, 5/35 в порядку успадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлого 20.01.2006 року.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Ленінський районний суд м. Луганська шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.