№ 2-755/2008
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
4 квітня 2008 року Ленінський районний суд м. Луганська в складі:
головуючого - судді Островської О.П.
при секретарі - Вольвак М. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луганську справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення матеріальної та моральної шкоди, -
встановив:
У грудні 2007 року позивачка ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_2, в якому послалася, що вона є власницею АДРЕСА_1, в якій постійно мешкає. Відповідачка є власницею квартири №70, яка розташована над квартирою позивачки. Відповідачка неодноразово внаслідок несправностей систем гарячого та холодного водопостачання заливала квартиру позивачки, останній раз таке залиття мало місце 25 вересня 2006 року, внаслідок чого промокли стеля, стіни кухні, ванної, коридору, шпалери, якими було обклеєно стіни пошкодилися, квартира потребує ремонту, вартість якого становить 1456, 80 грн., що є для позивачки матеріальною шкодою. Відповідачка після звернення позивачки до житлових органів, пообіцяла відремонтувати квартиру, однак своєї обіцянки не виконала, квартира позивачки до теперішнього часу не відремонтована, прийшла у непридатний для проживання стан, позивачка є хворою людиною, інвалід першої групи, змушена проживати у таких умовах, сама ремонт зробити не може бо не має таких коштів, це спричинює їй моральні страждання, погіршує її стан здоров'я. Тому позивачка просить стягнути з відповідачки на її користь вказану суму матеріальної шкоди, у відшкодування моральної шкоди 1500 грн., а також судові витрати.
4.04.2008 року за згодою представника позивача постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
У судовому засіданні представник позивачки підтримав позовні вимоги, дав пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві.
Відповідачка у судове засідання не з'явилася, заперечень проти позову не надала.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів у числі інших можуть бути: відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
У відповідності зі ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. При цьому збитками є в числі іншого, втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
ст. 23 ЦК України передбачає, що особа має право на відшкодування моральної
шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
2
Моральна шкода полягає у числі іншого також у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Згідно зі ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала, особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
У відповідності зі ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Судом встановлено, що позивачка є власницею АДРЕСА_2, в якій постійно мешкає. Відповідачка є власницею квартири №70, яка розташована над квартирою позивачки. Відповідачка неодноразово внаслідок несправностей систем гарячого та холодного водопостачання заливала квартиру позивачки, останній раз таке залиття мало місце 25 вересня 2006 року, внаслідок чого промокли стеля, стіни кухні, ванної, коридору, шпалери, якими було обклеєно стіни пошкодилися, квартира потребує ремонту, вартість якого становить 1456, 80 грн., що є для позивачки матеріальною шкодою. Відповідачка після звернення позивачки до житлових органів, пообіцяла відремонтувати квартиру, однак своєї обіцянки не виконала, квартира позивачки до теперішнього часу не відремонтована, прийшла у непридатний для проживання стан, позивачка є хворою людиною, інвалід першої групи, змушена проживати у таких умовах, сама ремонт зробити не може бо не має таких коштів, це спричинює їй моральні страждання, погіршує її стан здоров'я.
Вказані обставини підтверджуються технічним паспортом на квартиру позивачки, актом обстеження квартири, кошторисом ремонтних робіт, довідкою про інвалідність позивачки, довідкою про стан здоров'я позивачки.
За таких обставин суд вважає встановленим, що дійсно з вини відповідачки позивачці залиттям її квартири заподіяно, як матеріальну так і моральну шкоду, а тому вона має право вимагати з відповідачки відшкодування цієї шкоди.
Розмір матеріальної шкоди, вказаний в кошторисі є реальною дійсною шкодою, тобто саме вказана сума необхідна для відновлення стану квартири позивачки.
Розмір моральної шкоди позивачкою визначено з урахуванням вимог закону щодо його розміру, про що надано достатнє обґрунтування.
Доказів того, що шкода заподіяна не з вини відповідачки, суду не надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 59, 60, 212-215, 224-226 ЦПК України, ст. ст. 1166, 1167 ЦК України, суд, -
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 у відшкодування матеріальної шкоди 1456, 80 грн., у відшкодування моральної шкоди 1500 грн., та у відшкодування судових витрат по оплаті витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду 30 грн., витрат на оплату юридичної допомоги 300 грн.
Копію заочного рішення надіслати відповідачу не пізніше п'яти днів з дня його
проголошення.
3
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою
відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення
може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі
строк, протягом якого розглядалася заява, не включається до строку на апеляційне
оскарження рішення.
Заочне рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на
апеляційне оскарження.
Заочне рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Луганської області через
Ленінський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.