Справа №22ц-837, 2008р. Головуючий в 1-й інстанції
Ігнатенко О.Й.
Категорія: 21 Доповідач - Пузанова Л.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2008 року квітня місяця «15» дня колегія судців судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:
Головуючого - Пузанової Л.В. Суддів: Фурман Т.Г.,
Орловської Н.В. при секретарі - Костеннікові Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Комсомольського районного суду м. Херсона від 05 грудня 2005 року в справі
за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання угод недійсними та стягнення вартості квартири та
за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_2 про визнання такою, що втратила право користування квартирою, -
ВСТАНОВИЛА:
В жовтні 2001 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про визнання договору дарування недійсним, зазначаючи, що їй та ОСОБА_7, з яким вона перебувала у зареєстрованому шлюбі, належала квартира АДРЕСА_1.
15 серпня 1995 року між ними та відповідачкою був укладений і нотаріально посвідчений договір дарування спірної квартири з умовою, що остання надаватиме їм обом необхідну допомогу, сплатить борги за комунальні послуги і утримування квартири, а вони будуть проживати в квартирі до смерті.
Посилаючись на те, що після смерті чоловіка (батька відповідачки) - ОСОБА_7, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідачка відмовилася виконувати взяті на себе зобов'язання по її утриманню і перешкоджає їй проживати в квартирі, позивачка просила суд визнати договір дарування недійсним, як укладений нею та чоловіком - ОСОБА_7 в результаті введення їх в оману та в стані, коли вони не розуміли значення своїх дій.
Просила також визнати причину пропуску строку позовної давності поважною і поновити цей строк, зазначаючи, що про порушення
2
свого права дізналася лише після смерті ОСОБА_7, в зв'язку з відмовою відповідачки виконувати наведені вище умови угоди.
В процесі розгляду справи ОСОБА_2 змінила підставу первісно заявленого позову та доповнила позовні вимоги, звернувшись 20 жовтня 2005 року до суду із кінцевою додатковою заявою до ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання угод недійсними та відшкодування вартості квартири.
Позивачка зазначала, що укладаючи з ОСОБА_1 договір дарування квартири вони з чоловіком допустилися помилки щодо істотних умов договору і вважали, що укладають договір довічного утримання.
Просила визнати договір дарування недійсним з підстав, передбачених ст. 56 ЦК України 1963г., оскільки ОСОБА_1 в послідуючому розпорядилася спірною квартирою і вона неодноразово за договорами відчуження передавалася у власність інших осіб, останнім із яких є ОСОБА_6 , а тому повернути квартиру неможливо, просила відшкодувати її вартість за ціною, що існує на момент відшкодування.
В квітні 2004 року ОСОБА_5, будучи власником спірної квартири, звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання такою, що втратила право користування жилим приміщенням - спірною квартирою з підстав, передбачених ст. 71 ЖК України.
Ухвалою від 20 квітня 2005 року суд об'єднав в одне провадження вказаний вище позов ОСОБА_5 із первісним позовом ОСОБА_2
Справа слухалася судами двічі.
Останнім рішенням суду від 05 грудня 2005 року постановлено поновити пропущений ОСОБА_2 строк позовної давності, визнавши причини пропуску цього строку поважними.
Позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Постановлено визнати частково недійсним договір дарування квартири АДРЕСА_1, укладений 15.08.1995 року між ОСОБА_2, ОСОБА_7 та ОСОБА_1 в частині дарування ОСОБА_2 належної їй Уї частини квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_1
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 33640 грн.
В іншій частині позову ОСОБА_2 та у задоволенні позову ОСОБА_5 до ОСОБА_2 про визнання такою, що втратила право користування житловим приміщенням відмовлено за необґрунтованістю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати і ухвалити нове рішення про відмову ОСОБА_2 у задоволенні заявлених нею вимог, зазначаючи, що висновки суду не
3
відповідають обставинам справи, зокрема, щодо наявності помилки при укладенні ОСОБА_2 договору дарування квартири та поважності причин пропуску нею строку для звернення до суду.
Письмові заперечення на апеляційну скаргу до суду не надходили. Б судовому засіданні позивачка ОСОБА_2 доводи апеляційної скарги не визнала, а ухвалене судом рішення просила залишити без змін.
Заслухавши доповідача, перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Судом встановлено, що 15 серпня 1995 року між ОСОБА_2, ОСОБА_7, які перебували у зареєстрованому шлюбі та ОСОБА_1 був укладений та нотаріально посвідчений договір дарування однокімнатної квартири АДРЕСА_1, яка належала дарувальникам на підставі свідоцтва НОМЕР_1 про право власності на житло, видане 30.01.1995р. Фондом комунального майна м. Херсона /а.с. 17-18/.
Як пояснила позивачка ОСОБА_2, і це підтверджується показаннями свідків ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12, ОСОБА_13 та частково визнається відповідачкою ОСОБА_1, за усною домовленістю сторін, дарителі залишалися проживати у спірній квартирі до їх смерті, а обдарована ОСОБА_1 зобов'язалася надавати їм матеріальну допомогу та здійснювати догляд.
При житті ОСОБА_7 ОСОБА_1 взяті на себе зобов'язання виконувала, а після його смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_1 відмовилася надавати допомогу та догляд ОСОБА_2, виселила останню із спірної квартири і розпорядилася нею на свій розсуд.
Зазначені обставини свідчать про те, що виражена в договорі дарування воля ОСОБА_2, як дарителя, не відповідає її дійсним намірам і ця угода укладена нею внаслідок помилки, неправильного сприйняття істотних умов договору і є вкрай невигідною для неї за своїми наслідками, а тому відповідно до ст. 56 ЦК України 1963 року, що регулює спірні правовідносини за часом їх виникнення, є недійсною.
Згідно ч.2 ст. 56 ЦК України 1963 року, якщо угода, укладена внаслідок помилки визнана недійсною, то кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні все одержане за угодою, а при неможливості повернення одержаного в натурі - відшкодувати його вартість.
Враховуючи, що спірна квартира на час розгляду справи не належить відповідачці ОСОБА_1, а позивачка ОСОБА_2 не порушує перед судом питання про витребування відчуженої нею частки в квартирі від добросовісного набувача, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що на користь ОСОБА_2 в межах заявлених нею вимог належить стягнути з ОСОБА_1 вартість 1/2 частини квартири, розмір
4
якої на час вирішення судом спору відповідно до висновку судової технічної експертизи від 15.11.2005 року становить 33640 грн. /а.с. 308-340/.
Висновки суду щодо часткової обґрунтованості первісно заявленого позову відповідають обставинам справи в межах наданих сторонами доказів та нормам матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Доводи апеляційної скарги висновки суду не спростовують і як необгрунтовані законом та доказами, підлягають відхиленню.
Рішення суду у названій вище частині позовних вимог постановлено з додержанням вимог матеріального та процесуального права і підстав для його скасування та ухвалення нового рішення колегія суддів не вбачає.
Законність та обґрунтованість рішення суду в іншій частині позовних вимог в силу вимог ст. 30З ЦПК України судом апеляційної інстанції не перевірялися.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 303, 307, 308 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Комсомольського районного суду м. Херсона від 05 грудня 2005 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з дня її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двох місяців до Верховного Суду України шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.