Справа № 2-937/08
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 жовтня 2008 року Гайсинський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого - судді В.І. Кравця
при секретарі Г.П. Карплюк
з участю адвокатаОСОБА_3
представника органу опіки і піклування Гайсинської міської ради Кучеренка О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайсині цивільну справу за позовомОСОБА_1 до ОСОБА_2про визначення порядку участі у спілкуванні та вихованні дитини, -
встановив:
ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення способу участі у спілкуванні та вихованні малолітнього сина ОСОБА_4, свої вимоги мотивував тим, що після розірвання шлюбу дитина проживає з матір'ю, відповідачка перешкоджає нормальному спілкуванню з дитиною, обмежує у часі і місці спілкування та не виконує визначений рішенням органу опіки і піклування Гайсинської міської ради від 15.01.2008 року порядок спілкування з дитиною, просив визначити час спілкування диною з 10.00 год. до 17.00 год. кожної неділі та у святкові дні з можливістю відвідування дитиною його місця проживання і місця проживання його батьків.
В судовому засіданні позивач, просив задовольнити вимоги позову, свої вимоги обґрунтовував тим, що за характером роботи він може зустрічатись з сином для спілкування тільки в неробочі дні та святкові дні.
Відповідачка позов визнала частково, погодились, що дійсно позивач-батько малолітнього ОСОБА_4 має право на зустрічі з ним, але заперечувала відносно встановленого часу, посилалася на наявність у дитини захворювання -дисплазія культових суглобів, вказувала , що дитина погано розмовляє і відповідач не зможе забезпечити належний догляд та харчування дитини.
Представник органу опіки і піклування Гайсинської міської ради у вирішенні позову покладався на висновок органу опіки, відповідно до якого спілкування позивача з дитиною має відбуватись двічі на місяць в другу та четверту неділю з 09.00 год. до 16.00 год.
Заслухавши пояснення сторін, свідка, дослідивши висновки органу опіки і піклування та докази подані сторонами, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 2002 року до липня 2007 року перебували у шлюбі, від якого мають сина ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_1(а.с.34,35,36). Після розірвання шлюбу дитина проживає разом із матір'ю ОСОБА_2(а.с.31). Малолітній ОСОБА_4. знаходиться на диспансерному нагляді з діагнозом: дисплазія тазо - стегнових суглобів.(а.с. 31,32) ОСОБА_1. проживає в будинку батьків в АДРЕСА_1, де відповідно до акту обстеження житлово-побутові умови є добрі, дають можливість забезпечити побут дитини під час зустрічей, позивач має постійне місце роботи та стабільний дохід, що стверджується довідкою по нараховану заробітну плату за період з січня 2008 року, яка складає 525 грн. щомісячно.(а.с.23,24). За заявою ОСОБА_1. виконавчий комітет Гайсинської міської ради своїм рішенням №6 від 15.01.2008 року визначив спосіб участі заявника у вихованні сина Вдовиченка ОСОБА_4,2006 р.н, шляхом спілкування з ним кожної другої та четвертої неділі місяця з 9.00 години до 16.00 години , при цьому батьки за домовленістю мали вирішити питання, що стосується форми спілкування малолітнього сина з батьком(а.с.8). Вказане рішення через непорозуміння між сторонами не виконувалось. Встановлені судом обставини визнаються сторонами .
За висновком органу опіки та піклування Гайсинської міської ради спір між сторонами щодо участі ОСОБА_1. у вихованні сина ОСОБА_4 може бути вирішений шляхом задоволення вимог позову, оскільки немає перешкод для спілкування батька з дитиною за місцем проживання батька. (а.с.44)
Спірні правовідносини регулюються:
-ст. 141 СК України відповідно до якої розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їх прав і не звільняє від обов'язків , щодо дитини;
-ч.2 ст. 159 Сімейного Кодексу України за змістом якої суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини(періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування, з урахуванням віку, стану здоров'я дитини, поведінки батьків, а також інших обставин, що мають істотне значення;
-ч.2,3 ст.157 Сімейного Кодексу України передбачено, що той iз батькiв, хто проживає окремо вiд дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні i має право на особисте спiлкування з нею; той iз батькiв, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батькiв, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини;
-ст.15 Закону України " Про охорону дитинства" відповідно до якої дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів; батьки , які проживають окремо від дитини, зобов'язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.
Оскільки сторони мають рівні права щодо виховання дитини , то з урахуванням встановлених обставин щодо віку і стану здоров'я дитини, місця проживання дитини і батька, суд вважає, що побачення батька з дитиною мають бути систематичними і тривалими . Суд вважає , що немає будь-яких перешкод для спілкування батька з дитиною та немає перешкод для того щоб на час спілкування дитина залишалась з батьком за його місцем проживання. Стан здоров'я дитини , його вік та дані про особу батька і дитини, свідчать , що їх пряме і безпосереднє за місцем проживання родини батька сприятиме вихованню позитивного відношення один до одного і позитивно впливатиме на розвиток дитини. Тому з метою захисту прав позивача необхідно визначити час та місце зустрічі з дитиною в межах заявленого позову.
Доводи відповідачки про те , що позивач не зможе забезпечити належного догляду за дитиною не заслуговують на увагу і спростовуються ж її поясненнями про те, що за її згодою дитина на тривалий час залишалась в родинні батька під час родинного свята і зауважень з приводу догляду за дитиною не було.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 15,15-1,30,62,202,202-1,203,,219 ЦПК України, -
вирішив :
Позов задовольнити частково.
Встановити час спілкуванняОСОБА_1 з сином ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_1:
кожного тижня в неділю з 10.00 год. до 16.00 год., влітку з 10.00 год. до 17.00 год.;
у визначені дні кожного року 1 січня, 2 травня, 28 червня, 22 серпня, 24 серпня з 10.00 год. до 17.00 год.
Місце зустрічіОСОБА_1 з сином ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_1 визначити за місцем проживання дитини АДРЕСА_2.
Місцем спілкуванняОСОБА_1 з сином ОСОБА_4,ІНФОРМАЦІЯ_1 під час зустрічей, визначити місце проживання батька, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя