Справа № 2 - а - 685/2008 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 лютого 2008 року Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: Бабоїд О.М. при секретарі: Овчаренко Н.В.
розглянувши у попередньому відкритому судовому засіданні в м. Тараща справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА про зобов»язання надати статус інваліда війни, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 надав до суду адміністративний позов до Управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА про зобов»язання надати статус інваліда війни, мотивуючи тим, що він являється потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, захворювання, пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
22 січня 2008 року він звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА із заявою про встановлення йому статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення, посилаючись на те, що відповідно до п. 9 ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать особи, які залучалися до складу формувань Цивільної оборони та які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов»язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. До заяви він додав копію посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) з відповідною вкладкою, копію довідки МСЕК, довідку управління з питань надзвичайних ситуацій Київської ОДА.
Листом № 412 від 28.01.2008 року відповідач відмовив йому у наданні статусу інваліда війни, посилаючись на безпідставність вимог та Роз»яснення Міністерства праці та соціальної політики.
Відмову відповідача у встановленні йому стаутусу інвіаліда війни вважає необгрунтованою та незаконною, виходячи з наступного.
Відповідно до діючого на той час Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого Постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111 від 18.03.1976 року наказом начальника Таращанської МПМК -начальника цивільної оборони за № 76 від 01.05.1986 року було створено невоєнізоване формування по особовому складу Таращанської МПМК для надання допомоги по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (евакуації населення та майна).
В період з 07.05.1986 року по 09.05.1986 року він приймав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого формування ЦО (автомобільної колони) Таращанської МПМК.
З 05.03.2001 року йому встановлена 2 група інвалідності (безстроково). Причина інвалідності -захворювання, пов»язане з роботами по ліквідації наслідів Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, він був залучений до складу формувань Цивільної оборони та став інвалідом внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, тому вважає, що згідно п. 9 ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він має право на встановлення статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення.
Відповідно до п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженого Постановою КМУ від 12.05.1994 року № 302 посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсію в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення.
Підпунктом «б» п. 12 вказаного положення передбачено перелік документів, на підставі яких видаються посвідчення інвалідам війни, в який входять, окрім довідки МСЕК про встановлення інвалідності, зокрема і довідки, видані органами Міністерства з питань надзвичайних ситуацій.
Крім того, з абз. 6 листа Міністерства праці та соціальної політики України № 146/15 - 06/014 від 28.03.2006 року вбачається, що підставою для надання учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС статусу інваліда війни є довідки, що надаються управліннями з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і підтверджують залучення особи до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з зазначенням назви формування, терміну перебуваня в зоні відчуження та причинний зв»язок інвалідності із захворюванням, пов»язаним з цією аварією.
Вважає, що подані ним довідка МСЕК про причинний зв»язок інвалідності із захворюванням, пов»язаним з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи та довідка, видана органом Міністерства з питань надзвичайних ситуацій (управлінням з питань надзвичайних ситуацій Київської облдержадміністрації (колишнім штабом Цивільної оборони Київської області) на підставі Протоколу Комісії з питань підтвердження участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони є достатніми правовими підставами для видачі посвідчення інваліда війни.
2
Відмова відповідача у наданні статусу інваліда війни суперечить як закону, так і вказаному листу Мінпраці.
Просить визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації щодо встановлення йому статусу інваліда війни, неправомірною та зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації встановити йому статус інваліда війни.
Звільнити його від сплати судового збору, як потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС.
В судовому засіданні позивач підтримав позов.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі та пояснила суду, що згідно з роз»ясненням Міністерства праці та соціальної політики України статус інваліда війни встановлюється на підставі довідки, яка містить інформацію про залучення особи до формувань цивільної оборони та документів про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідки про встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням службових обов»язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Оскільки практика реалізації п. 9 ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виявила складність застосування цієї норми щодо працівників, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі невоєнізованих формувань Цивільної оброни, або були прикомандировані до воєнізованих формувань ЦО (зведених загонів протипожежної та медичних служб, зведених мобільних загонів спеціального захисту Київської, Чернігівської та Черкаської областей), у зв»язку з тим, що не всі роботи, до виконання яких залучались зазначені особи, можуть бути віднесені до завдань Цивільної оборони.
Довідки, які видаються Комісією з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Управління з питань надзвичайних ситуацій не містять інформації про розпорядчий документ (наказ чи розпорядження) про залучення особи до формувань Цивільної оборони та усі відомостей про роботу, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Законодавством України не передбачено створення зазначеної Комісії, рішення повинні прийматися на підставі документів.
Враховуючи, що на теперішній час механізм реалізації положень п. 9 ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» чітко не визначений, для врегулювання зазначеного питання у Міністерстві праці та соціальної політики України створено Робочу групу у складі всіх зацікавлених міністерств і відомств, яка опрацьовує пропозиції, щодо внесення змін до чинного законодавства.
Враховуючи викладене, просить позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Відповідно до ч.3 ст. 121 КАС України, суд за письмовою згодою сторін розглядає справу під час попереднього судового засідання, оскільки вирішені всі питання, необхідні для її розгляду, а також без фіксування судового процесу технічними засобами.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, захворювання, пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
22 січня 2008 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА із заявою про встановлення йому статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення, додавши до заяви копію посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з відповідною вкладкою, копію довідки МСЕК про встановлення 2 групи інвалідності та довідку Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської ОДА.
Листом № 412 від 28.01.2008 року відповідач відмовив позивачу у наданні статусу інваліда війни, посилаючись на безпідставність вимог та Роз»яснення Міністерства праці та соціальної політики.
Відмову відповідача у встановленні позивачу стаутусу інвіаліда війни суд вважає необгрунтованою та незаконною, виходячи з наступних підстав.
Так, відповідно до п. 9 ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать особи, які залучалися до складу формувань Цивільної оборони та які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов»язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до діючого на час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого Постановю ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111 від 18.03.1976 року, наказом начальника Таращанської МПМК - начальника цивільної оборони за № 76 від 01.05.1986 року було створено невоєнізоване формування по особовому складу Таращанської МПМК для надання допомоги по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (евакуації населення та майна).
З витягу з протоколу № 2/2008 засідання комісії з питань підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської областної державної адміністрації від 23.01.2008 року вбачається, що комісія дійшла до висновку, що ОСОБА_1 дійсно приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків (Чорнобильської катастрофи) у складі територіальних та об»єктових формувань Цивільної оборони служб ЦО, міст та районів Київської області, і вирішила клопотати перед начальником управління про видачу йому довідки, за встановленим в управлінні зразком.
Згідно довідки № 01 - 08/45 від 23.01.2008 року, виданої Управлінням з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації, позивач ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації
3
наслідків Чорнобильської катастрофи у складі невоєнізованого формування ЦО (автомобільної колони) Таращанської МПМК тресту «Київоблагробуд» в період з 07.05.1986 року по 09.05.1986 року.
З 05.03.2001 року позивачу встановлена 2 група інвалідності, причина інвалідності - захворювання, пов»язане з роботами по ліквідації наслідів Чорнобильської катастрофи, про що свідчить довідка, видана міжрайонною МСЕК за № 146630.
Таким чином, в судовому засіданні знайшов своє підтвердження той факт, що позивач був залучений до складу формувань Цивільної оборони та став інвалідом внаслідок захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, в зв»язку з чим він має право на встановлення йому статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення.
Посилання відповідача на те, що на теперішній час механізм реалізації положень п. 9 ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» чітко не визначений, як на підставу відмови в задоволенні позову, суд розцінює як намагання відповідача в такий спосіб уникнути виконання вимог вищевказаного Закону та створення перешкод в реалізації прав позивача на соціальний захи ст.
Відповідно до п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженого Постановою КМУ від 12.05.1994 року № 302 «Посвідчення інваліда війни» видаються пенсіонерам, які отримують пенсію в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення.
П.п. «б» п. 12 вказаного Положення передбачено, що посвідчення інвалідам війни видаються на підставі одного з таких документів, зокрема довідки медико - соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Мінноборони, МВС, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, управління державної охорони, Мінпраці.
Крім того, з абз. 6 листа Міністерства праці та соціальної політики України № 146/15 - 06/014 від 28.03.2006 року вбачається, що підставою для надання учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС статусу інваліда війни є довідки, що надаються управліннями з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і підтверджують залучення особи до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з зазначенням назви формування, теміну перебуваня в зоні відчуження та причинний зв»язок інвалідності із захворюванням, пов»язаним з цією аварією.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у встановленні статусу інваліда війни 2 групи та видачі «Посвідчення інваліда війни», є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам вищевказаного Закону та підзаконних актів.
Також суд вважає що позивач підлягає звільненню від сплати судового збору як потерпілий від аварії на ЧАЕС.
Судові витрати суд покладає на відповідача.
Указані обставини встановлено з пояснень сторін, матеріалів справи, досліджених в судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 17, 89, 99, 100, 121, 158-163, 185, 186 КАС України, ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженим Постановою КМУ від 12.05.1994 року № 302, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни 2 групи та видачі «Посвідчення інваліда війни».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Таращанської РДА встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни 2 групи та видати «Посвідчення інваліда війни».
Від сплати судового збору позивача звільнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації на користь держави судовий збір в розмірі 51, 00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.