Судове рішення #38261743


ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


ПОСТАНОВА


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"07" серпня 2014 р. Справа № 920/55/14


Колегія суддів у складі: головуючий суддя Істоміна О.А., суддя Білецька А.М., суддя Горбачова Л.П.,

при секретарі Полубояриній Н.В.,

за участю представників сторін:

позивача - Мєльник О.В. (дов.№2330 від 02.06.2014р.),

відповідача - Корнієнко А.В. (дов.б/н від 05.08.2014р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (вх.№1429 С/3) на рішення господарського суду Сумської області від 20 березня 2014 року по справі №920/55/14

за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта", м.Суми,

до Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, м.Суми

про зобов'язання укласти договір, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Сумської області від 20 березня 2014 року по справі №920/55/14 (суддя Лиховид Б.І.) позов задоволено. Зобов'язано Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, 33; код 33525906) укласти з Українським державним підприємством поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" (40003, м. Суми, пл. Привокзальна, 5; код 22981300) договір оренди частини нежитлового приміщення, розташованого на першому поверсі за адресою: м. Суми, вул. Богуна, 16, площею 340,3 м.кв. з орендною платою 1 гривня, встановивши строк дії договору з 16.04.2013р. з визначенням наступних умов, на яких сторони зобов`язані укласти договір:

ДОГОВІР ОРЕНДИ

нерухомого комунального майна

м. Суми "___"_________20__року


Ми, що нижче підписалися, Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (далі - Орендодавець) в особі __________________________________ , який діє на підставі ____________________________________ , з одного боку, та

Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" (далі - Орендар) в особі першого заступника директора Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" Кутиря І.О., який діє на підставі довіреності, з іншого боку, разом надалі "Сторони", уклали цей Договір, про наведене нижче:


1.Предмет Договору

1.1 Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування (в оренду) на умовах, визначених цим Договором, нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Суми. вул. Богуна, 16, площею 340,3 кв. м. Нерухоме майно передається в оренду для розміщення відділення поштового зв'язку.

2.Об'єкт оренди

2.1. Об'єктом оренди є нерухоме майно, площею 340,3 кв. м, розміщене за адресою: м. Суми, вул. Богуна, 16. (далі - Об'єкт оренди), що знаходиться на обліку в Орендодавця та перебуває на балансі Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (далі - Балансоутримувач). Технічна документація на Об'єкт оренди є додатком № 1 до цього Договору.

2.2 Вартість Об'єкта оренди станом на 28.02.2013 рік складає 594 080,00 грн. площею 340,3 кв. м. відповідно до Звіту про незалежну оцінку майна, який є Додатком №2 до цього Договору.

3.Умови передачі та повернення Об'єкта оренди

3.1. Орендар вступає у строкове платне користування Об'єктом оренди з моменту підписання акту приймання-передачі Об'єкта оренди, що є додатком № 3 до цього Договору.

3.2. У разі припинення дії цього Договору Орендар зобов'язаний в триденний термін повернути Орендодавцеві Об'єкт оренди у стані, не гіршому, ніж він був одержаний, чи в інший термін, визначений за згодою Сторін, оформленої у письмовій формі.

3.3. Об'єкт оренди вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання Сторонами акту приймання-передачі.

3.4. Передача Об'єкта в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на Об'єкт оренди.

4. Орендна плата та розрахунки між сторонами

4.1. Орендна плата за Об'єкт оренди розраховується на підставі чинної Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Суми та пропорції її розподілу, затвердженої відповідним рішенням Сумської міської ради (далі - Методика) та становить - 1 грн. на рік. Розрахунок орендної плати є додатком № 4 до цього Договору.

4.2. Нарахування орендної плати починається з дня підписання акту приймання-передачі Об`єкта оренди.

4.3. Орендна плата щомісячно перераховується Орендарю в термін не пізніше 15-го числа місяця, наступного за звітним, з урахуванням ПДВ.

4.4. Орендна плата з урахуванням ПДВ спрямовується Орендарем на рахунок міського бюджету. ПДВ нараховується Орендодавцем і сплачується Орендарем незалежно від того, чи є Орендар платником ПДВ чи ні, згідно з рахунком-фактурою, наданим Орендодавцем.

4.5. Відповідальність за перерахування орендної плати на належний рахунок у міський бюджет, визначений Орендодавцем, несе Орендар.

4.6. За несвоєчасну або не в повному обсязі сплату орендної плати Орендар сплачує пеню до міського бюджету у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

4.7. Нарахування орендної плати припиняється з дня наступного за днем підписання акту приймання - передачі Об'єкта оренди Орендодавцю.

4.8. У разі прострочення Орендарем сплати орендної плати протягом тридцяти днів, вона стягується за виконавчим написом нотаріуса у безспірному порядку.

5. Знос (амортизаційні відрахування)

5.1. Об'єктом зносу (амортизації) є Об'єкт оренди.

5.2. Знос (амортизація) нараховується та залишається в розпорядженні Орендодавця. Знос (амортизація) використовується на відновлення Об'єкта оренди.

5.3. Поліпшення Об'єкта оренди, здійснені за рахунок амортизаційних відрахувань, є власністю територіальної громади міста Суми.

6. Права та обов'язки Орендаря

6.1. Орендар має право:

6.1.1. Вносити пропозиції Орендодавцеві щодо зміни умов цього Договору.

6.1.2. Здійснювати за рахунок власних коштів реконструкцію (технічне переоснащення, переобладнання тощо), перепланування та капітальний ремонт Об'єкта оренди тільки при наявності письмової згоди Орендодавця, за умови обґрунтування необхідності проведення цих робіт. Перелік необхідних документів для надання згоди визначає Орендодавець.

6.1.3. Залишати за собою проведені ним поліпшення Об'єкту оренди, здійснені за рахунок власних коштів, якщо вони можуть бути відокремлені від Об'єкта оренди без заподіяння йому шкоди.

6.1.4 На переваги перед іншими претендентами на укладення договору оренди на новий строк після спливу строку цього Договору у разі, якщо Орендар належно виконував свої обов`язки за цим Договором.

Орендар, який бажає скористатися переважним правом на укладення договору оренди, зобов`язаний повідомити про це Орендодавця за один місяць до спливу строку дії цього Договору. Умови договору на новий строк встановлюється за домовленістю сторін. У разі недосягнення домовленості щодо плати та інших умов договору, переважне право наймача на укладення договору втрачається.

6.2. Орендар зобов'язаний:

6.2.1. Використовувати Об'єкт оренди тільки за цільовим призначенням у відповідності до цього Договору.

6.2.2. Привести Об'єкт оренди в належний стан, який відповідатиме протипожежним та санітарним вимогам. Відповідність стану Об'єкта оренди протипожежним та санітарним вимогам повинна бути узгоджена з відповідними службами міста. Проводити поточний ремонт Об'єкта оренди за власні кошти.

За рахунок власних коштів забезпечувати збереження Об'єкта оренди, запобігати його пошкодженню і псуванню, тримати Об'єкт оренди в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки.

Підтримувати Об'єкт оренди в належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, з врахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки.

6.2.3. Здійснювати витрати, пов'язані з утриманням Об'єкта оренди. Протягом 15 робочих днів після підписання цього Договору укласти окремі угоди на тепло-, електро-, газо-, водопостачання, водовідведення, вивіз сміття та експлуатаційні витрати з відповідними обслуговуючими підприємствами або укласти з Балансоутримувачем Об'єкта оренди договори про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання Об'єкта оренди та надання відповідних комунальних послуг.

6.2.4. Протягом 10 робочих днів після укладення цього Договору застрахувати Об'єкт оренди не менше, ніж на його вартість за звітом про незалежну оцінку, на користь Орендодавця, який несе ризик випадкової загибелі чи пошкодження Об'єкта оренди, у порядку, визначеному законодавством, і надати Орендодавцю копії страхового полісу, копію договору і платіжного доручення. Постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб увесь строк дії цього Договору Об'єкт оренди було застраховано.

6.2.5. Сплачувати орендну плату за Об'єкт оренди у розмірі та у термін згідно з цим Договором на відповідний рахунок міського бюджету. Самостійно відслідковувати зміни рахунку міського бюджету, на який Орендарем спрямовується орендна плата.

6.2.6. Здійснювати звірку розрахунків та платежів орендної плати із Орендодавцем не менш ніж один раз на квартал з підписанням акту звірки.

6.2.7. За наявності інженерних мереж не допускати пошкоджень систем постачання тепла, води, газу та електроенергії на Об'єкті оренди. При виникненні таких пошкоджень з вини Орендаря проводити ремонт за власні кошти. Ці витрати не можуть бути віднесені до поліпшень Об'єкта оренди.

6.2.8. У разі здійснення з дозволу Орендодавця реконструкції (перепланування) Об'єкта оренди, що призвела до зміни конструктивних елементів приміщення, замовити за свій рахунок у спеціалізованому підприємстві технічний паспорт на це приміщення і не пізніше 3-х місяців після закінчення ремонтних робіт надати його Орендодавцю.

6.2.9. У разі припинення цього Договору повернути Орендодавцеві Об'єкт оренди у відповідності до розділу 3 цього Договору та відшкодувати Орендодавцеві збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) Об'єкта оренди з вини Орендаря.

6.2.10. Надавати можливість Орендодавцю в будь-який час здійснювати перевірку виконання умов цього Договору, в присутності Орендаря або його представника.

6.2.11. Письмово, рекомендованим листом або нарочно, у двадцятиденний термін повідомляти Орендодавця про зміну поштової та юридичної адрес, реквізитів, коду ЄДРПОУ, складу засновників, номерів телефонів, директора та головного бухгалтера.

6.2.12. Передавати у суборенду Об'єкт оренди або його частину лише з письмового дозволу Орендодавця.

6.2.13. Оформити у встановленому порядку право користування земельною ділянкою, на якій розташований Об'єкт оренди.

6.2.14. У випадку, коли Об'єкт оренди є частиною будівлі (споруди):

6.2.14.1. У місячний термін з дня підписання цього Договору звернутися до Державної податкової інспекції в місті Суми та стати на облік як платник податку на землю. Податок на землю сплачується протягом строку дії цього Договору.

6.2.14.2. Брати часткову участь у загальних для всієї будівлі (споруди) витратах, у тому числі у ремонті покрівлі і фасаду.

6.2.15. Забезпечувати можливість доступу до інженерних мереж, які розташовані в Об'єкті оренди або до яких доступ можливий тільки через Об'єкт оренди, представників організацій, які здійснюють їх обслуговування, у разі виникнення аварійної ситуації або можливості її виникнення.

6.2.16. У разі, якщо Об'єкт оренди є пам'яткою архітектури, в термін, що не перевищує двох місяців з дати підписання акту приймання-передачі Об'єкта оренди, укласти з управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради охоронний договір та надати Орендодавцю його копію.

6.2.17. Узгодити цільове призначення Об'єкта оренди з органами пожежної безпеки, за необхідністю з санітарно-епідеміологічною службою міста та отримати відповідний дозвіл на початок роботи.

6.2.18. Нести відповідальність за виконання своїх обов'язків, передбачених цим Договором.

6.2.19. Прийняти від Орендодавця Об'єкт оренди одночасно з підписанням цього Договору відповідно до розділу 3;

6.2.20. Передати Орендодавцю Об'єкт оренди у разі припинення цього Договору відповідно до розділу 3.


7. Права та обов'язки Орендодавця

7.1. Орендодавець має право:

7.1.1. У будь-який час, за попереднім письмовим погодженням з Орендарем здійснювати перевірку виконання умов цього Договору, контролювати стан, відповідність цільового призначення, напрями та ефективність використання Об'єкта оренди.

7.1.2. Вимагати від Орендаря дострокового розірвання цього Договору та відшкодування збитків, якщо:

а) Орендар без дозволу Орендодавця передав Об'єкт оренди або його частину в користування іншій особі;

б) Орендар не привів Об'єкт оренди в належний стан у встановлений цим Договором термін;

в) Об'єкт оренди не використовується Орендарем протягом трьох місяців з моменту прийняття Об'єкту оренди за актом приймання-передачі;

г) Орендар не виконує або не повністю виконує грошове зобов'язання протягом трьох місяців підряд;

д) у разі невиконання Орендарем інших зобов'язань за цим Договором.

7.1.3. Вимагати змін умов цього Договору в порядку, передбаченому цим Договором та чинним законодавством України.

7.1.4. Вимагати сплати неустойки у розмірі, встановленому цим Договором.

7.2. Орендодавець зобов'язаний:

7.2.1. Передати Орендарю Об'єкт оренди одночасно з підписанням цього Договору відповідно до розділу 3;

7.2.2. Прийняти від Орендаря Об'єкт оренди у разі припинення цього Договору відповідно до розділу 3.

8. Майнова відповідальність сторін

8.1. За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.

8.2. Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями Орендаря. Орендар не відповідає за зобов'язаннями Орендодавця. Орендар відповідає за своїми зобов'язаннями і за зобов'язаннями, за якими він є правонаступником, виключно власним майном. Стягнення за цими зобов'язаннями не може бути звернене на Об'єкт оренди.

8.3. Спори, які виникають за цим Договором або в зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються в судовому порядку. Шкода, заподіяна Орендарем Об'єкту оренди, відшкодовується ним в повному обсязі.

9. Обставини, що виключають відповідальність

9.1. Сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань, передбачених цим Договором, у випадку, якщо це сталось внаслідок обставин непереборної сили, які безпосередньо вплинули на виконання цього Договору.

9.2. Під такими обставинами в цьому Договорі слід розуміти будь-які обставини, що виникли поза волею або всупереч бажанням Сторін, і які неможливо передбачити або уникнути, включаючи: військові дії, суспільні заворушення, природні катаклізми, епідемії, пожежі, повені, підтверджені документально відповідними компетентними органами.

9.3. Сторона, яка не має можливості належним чином виконувати свої зобов'язання по цьому Договору, зобов'язана негайно, а у випадку неможливості - негайно після того, як це стане можливим, повідомити іншу Сторону про існуючі для цього перешкоди (обставини, що виключають її відповідальність).

9.4. Якщо обставини, що виключають відповідальність діють більш 1 (одного) місяця, будь-яка із Сторін вправі розірвати цей Договір в односторонньому порядку шляхом направлення письмового повідомлення іншій Стороні за 30 (тридцять) днів до дати такого розірвання.

10. Строк дії Договору, умови і порядок внесення змін і

доповнень, припинення та продовження Договору

10.1. Строк дії цього Договору встановлюється на 5 років.

10.2. У разі реорганізації Орендаря останній повинен впродовж десяти робочих днів після дати внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців надати Орендодавцеві документи, що підтверджують правонаступництво, і письмову заяву про зміну сторони у цьому Договорі.

10.3. У разі зміни власника Об'єкта оренди до нового власника переходять права та обов'язки Орендодавця. Реорганізація Орендодавця не є підставою для зміни умов або припинення цього Договору.

10.4. У разі припинення цього Договору Орендар вправі залишити за собою проведені ним поліпшення Об'єкта оренди, здійснені за рахунок власних коштів, якщо вони можуть бути відокремлені від Об'єкта оренди без його пошкодження. Ці поліпшення визнаються окремим майном, яке належить Орендареві на праві власності.

10.5. Якщо Орендар за рахунок власних коштів здійснив за згодою Орендодавця поліпшення Об'єкта оренди, які неможливо відокремити від Об'єкта оренди інакше як із завданням йому шкоди, то у разі припинення цього Договору ці поліпшення залишаються у власності територіальної громади міста Суми і компенсації не підлягають.

10.6. Вартість поліпшень Об'єкта оренди, зроблених Орендарем без згоди Орендодавця, які не можуть бути відокремленими від нього інакше як із завданням йому шкоди, компенсації не підлягає. Ці поліпшення є власністю територіальної громади міста Суми.

10.7. Договір припиняється внаслідок:

• закінчення строку, на який його було укладено;

• загибелі Об'єкта оренди;

• достроково за рішенням суду;

• достроково за взаємною згодою Сторін;

• банкрутства Орендаря;

• приватизації Об'єкта оренди Орендарем (за участю Орендаря);

• ліквідації Орендаря - юридичної особи;

• смерті Орендаря (якщо Орендарем є фізична особа).

10.8. При відсутності заяви однієї із Сторін про припинення або зміну умов цього Договору протягом одного місяця після закінчення терміну дії цього Договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.

10.9. У разі неповернення Об'єкту оренди після припинення цього Договору у встановлений Орендодавцем термін Орендар має сплатити за кожний прострочений день штраф у подвійному розмірі від передбаченого цим Договором розміру орендної плати.

10.10. Взаємовідносини Сторін, не врегульовані цим Договором, регулюються чинним законодавством України.

10.11. Договір складено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу: два примірники - Орендодавцю, один примірник - Орендарю.

10.12. Додатки № 1,2,3,4 до цього Договору є його невід'ємними і складовими частинами.

10.13. Всі зміни та доповнення до цього Договору вносяться в письмовій формі. Такі зміни та доповнення додаються до цього Договору та є його невід'ємними частинами.

11. Юридичні реквізити сторін:

Орендодавець:

Управління майна комунальної власності Сумської міської ради __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Орендар: Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта"

01001, м. Київ , вул. Хрещатик, 22

в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта"

Код 22981300

40003, м. Суми пл. Привокзальна 5

Р/р 260023101377 ВАТ "Державний Ощадний банк України" МФО 337568

Тел.(0542) 77-52-29


Орендодавець: Орендар:

_________________/_____________/ ___________________/ Кутир І.О./

Додаток 4

Розрахунок орендної плати

Розміру місячної орендної плати за оренду нерухомого майна, розташованого за адресою: м. Суми, вул. Богуна, 16 площею 340,3 кв.м.

Орендна плата за Об'єкт оренди розраховується на підставі чинної Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Суми та пропорції її розподілу, затвердженої відповідним рішенням Сумської міської ради (далі - Методика) та становить 1 грн. на рік.

Орендодавець:

Управління майна комунальної власності Сумської міської ради ____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Орендар: Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта"

01001, м. Київ , вул. Хрещатик, 22

в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта"

Код 22981300

40003, м. Суми пл. Привокзальна 5

Р/р 260023101377 ВАТ "Державний Ощадний банк України" МФО 337568

Тел.(0542) 77-52-29


_____________ /_________/ _____________ /Кутир І.О./


Стягнуто з Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, 33; код 33525906) на користь Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" (40003, м. Суми, пл. Привокзальна, 5; код 22981300) 1147 грн. витрат по сплаті судового збору.

Відповідач з рішенням суду першої інстанції не погодився та звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Сумської області від 20.03.2014 року по справі №920/55/14 та прийняти нове рішення, яким відмовити Українському державному підприємству поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" в задоволенні позову в повному обсязі. Стягнути з позивача на користь відповідача судовий збір за подання апеляційної скарги.

Представник апелянта у судовому засіданні 07.08.2014р. підтримала вимоги апеляційної скарги в повному обсязі. В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що позивач в проекті договору оренди нерухомого комунального майна, а саме: пункті цільове призначення зазначив - для розміщення відділення поштового зв`язку. А тому, на думку відповідача, орендна плата мала бути встановлена не 1,00 грн. на рік, а з урахуванням Методики розрахунку орендної плати, затвердженої рішенням Сумської міської ради від 01 лютого 2012 року №1186-МР зі змінами, затвердженими рішенням Сумської міської ради від 30.052012 року №1502-МР. Також зазначає, що ст.2 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» передбачено, що норми даного закону поширюються на підприємства зв`язку тією мірою, наскільки вони забезпечують діяльність засобів масової інформації. Втім, позивачем не надано доказів такої діяльності, зокрема, розповсюдження засобів масової інформації саме в приміщенні по вул.Богуна, 16 у м.Суми.

Представник позивача просила суд залишити рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення з підстав зазначених у відзиві (вх.№6362 від 07.07.2014р.) на апеляційну скаргу. Зокрема, позивач посилається на те, що питання про поширення на позивача ст.6 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» є обов'язковим для органів місцевого самоврядування щодо встановлення розміру річної орендної плати для позичача на рівні бюджетних установ, такі справи неодноразово розглядалися судами, а судові рішення в господарських справах мають преюдиціальний характер.

Дослідивши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі та відзиві на апеляційну скаргу доводи сторін, заслухавши у судовому засіданні пояснення уповноважених представників сторін, перевіривши правильність застосування господарським судом Сумської області норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлених обставин справи та відповідність їх наданим доказам, та, розглянувши справу у порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду встановила наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 08.04.2013р. №13-11-129 УДППЗ "Укрпошта" в особі Сумської дирекції звернулося до Управління майна комунальної власності Сумської міської ради з проханням надати в оренду нерухоме майно, що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Богуна, 16 площею 340,3 м. кв., що належить до комунальної власності територіальної громади м.Суми без проведення конкурсу з встановленням річного розміру орендної плати на рівні 1 грн. та підписати договір (а.с.16-17). До листа були додані документи, передбачені ч.1 ст.9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", наказом ФДМ України від 14.11.2005р. № 2975 "Про затвердження переліку документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності" та три підписаних УДППЗ «Укрпошта» примірники проекту договору оренди.

Управління майна комунальної власності Сумської міської ради листом від 16.04.2013р. №09.01-16/998 УДППЗ «Укрпошта» було відмовлено в наданні нежитлових приміщень в оренду у зв`язку з необхідністю проведення зонування об`єкта для визначення розміру орендної плати, що пропонувалося передати позивачеві в оренду; наявності у позивача заборгованості з орендної плати після сплати якої Управління майна комунальної власності Сумської міської ради розглядатиме заяву про укладення договору. Також вказано про неможливість застосування до підприємства позивача ст.6 Закону України "Про підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів"(а.с.24-а.с.25).

УДППЗ «Укрпошта» листом від 28.05.2013р. №13-11-165 надано додаткову аргументацію та зазначено про необґрунтованість відмови Управління майна комунальної власності Сумської міської ради у переданні в оренду нежитлового приміщення за адресою: м. Суми, вул. Богуна, 16. УДППЗ «Укрпошта» просило повторно розглянути заяву та додані до неї документи від 08.04.2013р.№13-11-29 щодо оренди нежитлового приміщення за адресою: м.Суми, вул.Богуна,16, загальною площею 340,3 м.кв. (а.с.26-а.с.27).

Управління майна комунальної власності Сумської міської ради листом від 21.06.2013р. №09.01-16/1647 повідомлено, що листом № 09.01-16/998 від 16.04.2013р. вказано на обставини, через які заява не може бути розглянута у встановленому законодавством порядку. Також відповідачем повідомлено про неможливість повторного розгляду заяви, за якою рішення вже прийнято (а.с.28).

Позивач просить суд спонукати відповідача - Управління майна комунальної власності Сумської міської ради укласти з Українським державним підприємством поштового звязку «Укрпошта» договір оренди частини нежитлового приміщення розташованого на першому поверсі за адресою: м.Суми вул.Богуна,16, площею 340,3 кв.м. з орендною платою 1 грн. в рік, встановивши строк дії договору з 16.04.2013р., посилаючись на положення Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів».

Відповідно до частини 2 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності.

Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" встановлено, що засобам масової інформації у встановленому порядку передаються у безстрокову оренду приміщення загальнодержавної і комунальної власності, якими вони користуються для здійснення виробничої діяльності. За змістом частини третьої цієї статті Закону державні та комунальні телерадіоорганізації, редакції державних і комунальних періодичних видань та періодичних видань, заснованих об'єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами, підприємства зв'язку, що їх розповсюджують, користуються орендою та послугами поштового, телеграфного і телефонного зв'язку в порядку та за тарифами, встановленими для бюджетних організацій.

Норми Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" поширюються також на підприємства зв'язку тією мірою, наскільки вони забезпечують діяльність цих засобів масової інформації (частина друга статті 2 цього Закону).

Отже, поширення заходів державної підтримки засобів масової інформації на підприємства зв'язку, пов'язуються не лише зі статутною діяльністю чи наявністю в останніх дозвільних документів, а й з показниками (величина, розмір), які характеризують міру забезпечення підприємствами зв'язку діяльності засобів масової інформації.

Колегією суддів досліджено Статут Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" відповідно до положень якого предметом дільності підприємства є надання, зокрема:

- послуг поштового зв`язку;

- послуг з виплати сум переказів за платіжними системами відповідно до укладених угол;

- касового обслуговування та приймання торгової виручки;

-виплати та доставки пенсій, грошової допомоги малозабезпеченим громадянам, інших соціальних виплат на договірних засадах;

-приймання вкладів на вкадні рахунки, відкриті пенсіонерами в банківських установах на договірних засадах;

- проведення розрахунково-касових операцій;

-розповсбдження періодичних друкованих видань по передплаті;

-замовлення тиражів та продаж періодичних друкованих видань у роздріб;

-агентські послуги;

-надання послуг пов'язаних з іншою підприємницькою діяльністю, а саме: послуги з використанням засобів звязку: телефаксимільного звязку, доступу до мережі Інтернет, приймання та передавання електронних повідомлень;

-розповсбдження страхових полісів, лотерейних білетив, ювілейних та пам'ятних монет, карток або електронних ваучерів попередньої оплати за послуги міського, міжміського та міжнародного зв`язку, доступу до Інтернет тощо;

-ксерокопіювання, ламінуваня, сканування тощо;

-митних послуг з оформлення поштових відправлень та вантажів;

-транспотрних послуг: перевезення роздрібних тиражів періодичних друкованих видань та вантажів в межах України та за її межами; технічного обслуговування автотранспорту, ремонту, миття автомобілів, надання стоянки для автомобілів, заправки та зберігання паливно-мастильного матеріалу тощо, зберігання вантажу в місці призначення;

-торгівлі: немаркованими поштовими картками, листівками, конвертиами, філателічною продукцією, непродовольчими та продовольчими товарами, періодичними та іншими друкованими виданнями, тютюновими виробами, пестицидами і агрохімікатами, торгівля автомобільними запасними частинами, торгівля товарами через Інтернет, оптова та роздрібна торгівля лікарськими засобами;

-оптова та роздрібна торгівля;

-послуг з громадського харчування;

-розробка пректно-кошторисної документації та здійснення робіт будівництва, технологічного переозброєння, реконструкції та розширення діючого виробництва, а також на будівництво об'єктів невиробничого призначення;

-здійснення видавничої діяльності, видання газет, журналів та іншої видавничої продукції;

-доставка рахунків, рекламної та інформаційної продукції;

-проведення освітньої діяльності;

-випуск цінних паперів;

- купівля-продаж цінних паперів;

-здійснення маркетингової та рекламної діяльності;

-надання послуг з тимчасового розміщення (проживання), харчування екскурсійних, розважальних та інших туристичних послуг;

-проведення робіту галузі криптографічного захисту конфіденційної інформації;

-виготовлення іменних речей, виробничих штампів для потреб підприємства з металу та на полімерній основі;

-створення і розвиток власного дрібносерійного виробництва;

-валютні операції;

-здійснення інших видів діяльності відповідно до законодавства України.

За Статутом Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта", затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 09.04.2010 року №176, розповсюдження періодичних друкованих видань по передоплаті або продаж їх у роздріб є не основним, а лише одним із видів додаткової діяльності.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" норми цього закону поширюються на підприємства зв'язку тією мірою, наскільки вони забезпечують діяльність цих засобів масової інформації.

За рекомендаціями Фонду державного майна України, викладеними у його наказі № 1765 від 22.08.2000 року та листі № 10-16-12130 від 01.10.2002 року, у разі використання орендарем нерухомого майна об'єкта оренди за кількома цільовими призначеннями для визначення орендної плати можуть використовуватись такі підходи : 1) зонування об'єкта оренди (визначення площі для здійснення кожного з видів діяльності орендаря) з подальшим застосуванням для кожної зони відповідних орендних ставок і фіксуванням площ зон у договорі оренди; 2) при використання однієї і тієї самої площі для різних цілей може враховуватись внесок кожного виду діяльності у річну виручку від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) орендаря; 3) при періодичному (сезонному) використання однієї і тієї самої площі для різних виді діяльності може враховуватись структура напрямів використання майна у часі, з подальшим застосуванням для кожної зони відповідних орен дних ставок.

Зазначене передбачає необхідність узгодження у договорі оренди цільового призначення орендованого майна за кожним із видів господарської діяльності.

На підтвердження факту розповсюдження УДППЗ «Укрпошта» періодичних друкованих видань позивач надав суду належним чином засвідчені копії договорів на розповсюдження газет у Глухівському, Конотопському, Буринському районах Сумської області.

Однак, з даних догорів не вбачається, якими є обсяги розповсюдження періодичних друкованих засобів масової інформації саме УДППЗ «Укрпошта» в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" в спірному приміщенні по вул.Богуна, 16 м.Суми.

До матеріалів справи позивачем додано «Довідку щодо кількості розповсюдження періодичних друкованих видань» від 15.01.2014 р. № 06-11-47, в якій визначені кількісні показники загального тиражу в примірниках, які розповсюджувалися УДППЗ «Укрпошта» Сумська дирекція за 2011, 2012 та 2013 роки (а.с.74).

Таким чином, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що УДППЗ «Укрпошта» використовуватиме приміщення по вул.Богуна,16 у м.Суми на площі 340,3 кв.м. саме для розповсюдження друкованих періодичних видань заснованих державними і комунальними редакціями, об`єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, навчальними закладами, трудовими та журналістськими колективами, як це передбачено ст.2 Закону України «Про державну підтримку інформації та соціальний захист журналістів».

Щодо твердження позивача про те, що у відповідності до ст.6 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» УДППЗ «Укрпошта» прирівнюється до бюджетних установ в частині плати за оренду та порядку укладання договору, при цьому посилаючись на преюдицію. Так, на думку позивача, в рішенні господарського суду Сумської області від 21.03.2013р. по справі №920/13/13 встановлено, що УДППЗ «Укрпошта» підпадає під дію вищезазначених нормативно-правових актів, а органи місцевого самоврядування зобов'язані встановлювати розмір річної орендної плати 1 грн. на рік.

Колегія суддів не погоджується з таким твердженням позивача, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За змістом зазначеної норми, преюдиціальними є факти, встановлені при вирішенні іншого господарського спору по суті, що оформлюється рішенням господарського суду. При цьому, склад учасників господарського спору має бути незмінним.

Крім того, як роз'яснено в абзаці 4 п.2.6 постанови Пленуму ВГСУ від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", преюдиціальне значення процесуальним законом надається саме фактам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах), але не правовій оцінці таких фактів, здійсненій іншим судом чи іншим органом, який вирішує господарський спір.

Отже, преюдиціальні факти слід відрізняти від оціночного судження щодо правових наслідків наявності певних обставин.

Викладене свідчить про помилкове ототожнення позивачем фактів в розумінні ст.35 ГПК України та вміщених у вказаному судовому рішенні оціночних судженнях (висновках) суду першої інстанції.

Таким чином, надаючи правову кваліфікацію заявленим вимогам позивача та фактичним обставинам справи, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що суд першої інстанції, не з'ясувавши всі обставини справи, дійшов помилкового висновку про те, що позовні вимоги щодо зобов'язання Управління майна комунальної власності Сумської міської ради укласти з УДППЗ «Укрпошта» договір оренди частини нежитлового приміщення, розташованого на першому поверсі за адресою: м.Суми, вул.Богуна,16, площею 340,3 м.кв. з орендною платою 1 гривня підлягають задоволенню, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, що підтверджують у відповідності до ст.2 ЗУ «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» забезпечення позивачем -УДППЗ «Укрпошта» діяльності засобів масової інформації, а відтак і право позивача користуватися орендою в порядку та за тарифами, встановленими для бюджетних організацій.

Відповідно до статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно зі ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Колегія суддів встановила, що матеріали справи повністю спростовуються висновки суду першої інстанції.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Сумської області від 20.03.2014 року по справі №920/55/14 прийнято з порушенням норм матеріального права та при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, а тому оскаржуваний судовий акт підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.

Керуючись ст.ст.85, 99, 101, п.2 ст.103, п.1, п.4 ч.1 ст.104, ст.105 ГПК України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду ,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу задовольнити.

Рішення господарського суду Сумської області від 20 березня 2014 року по справі №920/55/14 скасувати та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити.

Стягнути з позивача - Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Сумської дирекції УДППЗ "Укрпошта" (40003, м. Суми, пл. Привокзальна, 5; код 22981300) на користь відповідача - Управління майна комунальної власності Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Садова, 33; код 33525906) судовий збір у розмірі 609,00 грн. за подання апеляційної скарги.

Доручити господарському суду Сумської області видати відповідний наказ.


Повний текст постанови складено 12.08.2014р.


Головуючий суддя Істоміна О.А.


Суддя Білецька А.М.


Суддя Горбачова Л.П.








  • Номер:
  • Опис: про зобов’язання укласти договір
  • Тип справи: На новий розгляд
  • Номер справи: 920/55/14
  • Суд: Касаційний господарський суд
  • Суддя: Горбачова Л.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.05.2015
  • Дата етапу: 19.06.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація