Судове рішення #38234173

Справа №256/4335/14а

2а/256/189/2014


П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и


28.07.2014 року Калінінський районний суд міста Донецька Донецької області у складі:


Головуючий - суддя Токарєва Н. М., при секретарі - Тільної О. В.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Донецьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку Донецької області, про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -


ВСТАНОВИВ:


Позивачка - ОСОБА_1 звернулась до Калінінського районного суду м. Донецька із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку Донецької області, про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В позовній заяві вона зазначила що є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, доказом чого є свідоцтво про народження, в зв'язку з чим вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Калінінської районної м. Донецька Ради, та від держави отримує соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У зв'язку з тим, що позивачка вважає, що відповідачем порушена норма Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і порушені її конституційні права, вона звернулася з вказаним позовом до суду, посилаючись на Конституцію України, Рішення Конституційного Суду України, просила суд визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради щодо відмови в перерахунку і виплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 16 вересня 2011 року до досягнення ОСОБА_2 трирічного віку та стягнути з Державного бюджету України на її користь нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням фактично виплачених сум.

Ухвалою Калінінського районного суду м. Донецька від 25.06.2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку Донецької області, про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 16.09.2011 року по 24.12.2013 року були залишені без розгляду.

Позивачка в судове засідання не з'явилася, але у позовній заяві просила суд розглянути справу у її відсутність, позовні вимоги вона підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, направив заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Представник третьої особи Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку Донецької області в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, про дату, час та місце розгляду повідомлявся належним чином, що відповідно ст. 128 КАС України, не є перешкодою для розгляду справи.

Суд дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, доказом чого є свідоцтва про народження.

На підставі заяви ОСОБА_1 з 16.09.2011 року призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень щомісяця.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних приватних заходів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, на застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється Управлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законами України Про державний бюджет України на 2013 рік не встановлювалось на 2013 рік іншого, ніж визначено законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» розміру допомоги, а положення постанови КМУ № 1751 від 27.12.2007 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не можуть.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Проте, ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 р. ст.45 Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

У зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Згідно статті 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» № 2857- 17 установлено у 2011 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1 січня - 894 гривні, з 1 квітня - 911 гривень, з 1 жовтня - 934 гривні, з 1 грудня - 953 гривні та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня - 816 гривень, з 1 квітня - 832 гривні, з 1 жовтня - 853 гривні, з 1 грудня - 870 гривень.

Статтею 12 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» від 22.12.2011р. № 4282-УІ установлено у 2012 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1017 гривень, з 1 квітня - 1037 гривень, з 1 липня - 1044 гривні, з 1 жовтня - 1060 гривень, з 1 грудня - 1095 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня - 893 гривні, з 1 квітня - 911 гривень, з 1 липня - 917 гривень, з 1 жовтня - 930 гривень, з 1 грудня - 961 гривня.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» № 5515-УІ від 6 грудня 2012 року установлено у 2013 році розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня -1108 гривень, з 1 грудня - 1176 гривень та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1січня - 972 гривні, з 1 грудня - 1032 гривні.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Одним із завдань Управління праці та соціального захисту населення є виконання функцій головного розпорядника коштів місцевого бюджету на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету.

Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління праці та соціального захисту населення може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет чи рішення про місцевий бюджет.

Враховуючи те, що позивачка здійснює догляд за дитиною до досягнення ним трирічного віку, то вона відповідно має право на отримання державної допомоги передбаченої Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Встановивши державну допомогу по догляду за дитиною до трьох років, держава взяла на себе відповідні зобов'язання щодо виплати даної допомоги.

Тобто, між позивачкою та державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання держави забезпечити соціальний захист сімей з дітьми.

Приймаючи до уваги, що спір виник щодо виплати допомоги з 24.12.2013 року особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється Управлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. на місяць як особа, застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджено довідкою. Тобто відповідач порушив її права на гарантовану державою матеріальну допомогу та належний соціальний захист у разі тимчасової втрати працездатності, який гарантується державним соціальним забезпеченням, що має забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.

Таким чином, судом встановлено, що Управлінням праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради всупереч Закону, який регулює відповідні правовідносини, був неправомірно здійснений розрахунок сум, які підлягають сплаті ОСОБА_1 на допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку, у зв'язку з чим за відповідачем існує заборгованість по даній виплаті допомоги по догляду за дитиною.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги з приводу визнання неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради щодо відмови в перерахунку і виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 24.12.2013 року до досягнення ОСОБА_2 трирічного віку та стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням фактично виплачених сум, підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 р." Законом України "Про державний бюджет України на 2009 рік", Законом України "Про державний бюджет України на 2010 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 р." Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 р." Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 р."ст.46 Бюджетного Кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України „Про деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми", керуючись ст.ст. 7-11, 15, 17, 70-72, 87, 94, 99, 102, 122, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд -


П О С Т А Н О В И В:


Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної в м. Донецьку ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у м. Донецьку Донецької області, про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.


Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради щодо відмови в перерахунку і виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.


Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради здійснити нарахування та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 24.12.2013 року до досягнення ОСОБА_2 трирічного віку.


Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 нараховану Управлінням праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 24.12.2014 року з урахуванням фактично виплачених сум.


Постанова виготовлена у повному обсязі 28.07.2014 року.


Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Калінінський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду. Якщо постанову суду було постановлено у письмовому провадженні, чи без виклику особи, яка її оскаржує, або в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.



Суддя Токарєва Н. М.


28.07.2014






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація